Kā tiek izmantotas bijušās padomju armijas kara pilsētiņas? 
 0

Visvaldis Jansons, 
Vaiņodes novada domes priekšsēdētājs: 
”Mūsu teritorijā atradās padomju karaspēka raķešu bāze un lidlauks. Bija arī dzīvojamās mājas, bet no visa kara ciematiņa tagad palikusi vien pusmāja. Daža ēka laika gaitā pamazām aizgāja bojā, bet dažu nopirka iedzīvotāji celtniecības materiālu dēļ. Jauca nost, lai iegūtu ķieģeļus un paneļus. 


Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Raķešu bāzi un lidlauka teritoriju rekultivēja igauņu firma, kas uzvarēja konkursā. Likvidētas arī raķešu šahtas. Vienīgi centrā palikušas trīs mājas, kopā 24 dzīvokļi un tikai četri ir apdzīvoti. Mājas ir pašvaldības īpašums. Nopirkām ar domu, ka cilvēki no pilsētām pārcelsies uz laukiem, bet sākās krīze un ieceres nepiepildījās. Neapdzīvotas mājas – tas nav patīkams skats.

Varbūt nākotnē kāds gribēs atvērt kādu uzņēmumu, jo vieta laba – tikpat kā centrā, šosejas malā, ir elektrība un namiem biezi mūri. Diemžēl lauku attīstībai līdzekļus neatvēl, neesot perspektīvas – tā saka ministrs Sprūdžs. Visu iegulda reģionālajos centros un lielajās pilsētās.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzintars Adlers, 
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks: 
”Mūsu novadā savulaik atradās trīs padomju armijas objekti – Alūksnē, Strautiņos un Zeltiņos. Bijusī PSRS kodolraķešu bāze Zeltiņos ir jau Latvijā iecienīts tūrisma objekts, kur pašvaldība piedāvā ekskursijas interesentiem. Pašvaldība te ir teritorijas lielākās daļas īpašniece, bet ir arī privātie īpašumi. Daļā teritorijas izvietota kokogļu ražotne.

Strautiņu bāzē ilgus gadus darbojās sociālās korekcijas izglītības iestāde, kas jau vairākus gadus ir slēgta. Šobrīd bijušo Strautiņu raķešu bāzi un tai piegulošo teritoriju apsaimnieko Aizsardzības ministrija un savām vajadzībām izmanto Nacionālo bruņoto spēku vienības. Arī šajā teritorijā atsevišķi īpašumi pieder privātīpašniekiem un pašvaldībai. Alūksnē bijušajās 7. Siguldas kājnieku pulkam celtajās kazarmās šobrīd atrodas NBS Kājnieku skola, kas savu teritoriju rūpīgi kopj, uztur un attīsta.”

 

Leonīds Salcevičs, 
Jēkabpils domes priekšsēdētājs: 
”Mūsu pilsētas Krustpils daļā atradās padomju armijas aviācijas karaspēka daļa. Visi dzīvojamie nami ir apdzīvoti. Bijušā bērnudārza ēka, kas būvēta vēl ulmaņlaikos, tika privatizēta, renovēta un tagad ir skaisti iekārtota villa. Daļa ēku nodota zemessargiem, arī tās tiek apsaimniekotas.

Var teikt, ka veiksmīgi privatizēta visa saimniecība, kas atrodas šajā mikrorajonā. Cita lieta, ka dažs no privatizētājiem savas ēkas vēl nav savedis kārtībā. Kazarmās bija domāts atvērt viesnīcu, bet krīze plānus izjauca. Tomēr ir cilvēki, kas attīstījuši uzņēmējdarbību, ražo ogles, asfaltu, betonu, īsteno loģistikas projektus.

Krustpils pilī, kur atradās armijas daļas štābs, tagad izvietots Vēstures muzejs, tajā turpinās restaurācija. Muzeju iecienījuši gan pilsētas iedzīvotāji, gan tūristi.”

 

Andrejs Spridzāns, 
Dobeles novada domes priekšsēdētājs: 
”Padomju armijas bijušie objekti atrodas trijās vietās. Pašā pilsētā, tā sauktā Dobele-1, kas tuvu dzelzceļa līnijai. Zemi atguva bijušo īpašnieku mantinieks. Viņš izmanto šo īpašumu. Tur izvietota gan zemessardze, gan atsevišķi uzņēmumi, arī pašvaldībai piederošā dienesta viesnīca. Tomēr tas, ka zeme ir privātīpašumā, uzņēmējus attur veidot savus uzņēmumus. Gardenē jeb Dobelē-2 dzīvojamās ēkas ir apdzīvotas, tas ir mūsu dzīvokļu fonds. Armijas daļas teritorijā daļa ēku privatizētas, un tur atrodas dažas ražotnes. Savukārt Dobelē-3 tanku poligonā izvietota bīstamo atkritumu glabātava.

Reklāma
Reklāma

Protams, gribētu, lai šīs teritorijas intensīvāk izmantotu uzņēmējdarbībā. Detaļplānojumā šī teritorija arī iezīmēta kā rūpnieciskā daļa. Bet, lai attīstītos, jābūt labai savstarpējai sadarbībai starp zemes un ēku īpašniekiem.”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.