×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. decembris, 2014
Drukāt

Kā tikt pie kaimiņa zemes (9)

Foto: LETAFoto: LETA

Ziemāju lauks Tērvetes novadā pērn decembrī.

Vai iespējams iegūt lietošanā vai īpašumā zemes nogabalu, kas netiek apsaimniekots jau ilgāku laiku (aizaug ar kokiem) un ir pieguļošs manam īpašumam? Pašreizējais apsaimniekotājs, kurš pieteicās aptuveni 2000. gadā uz brīvajiem zemes gabaliem, to neapsaimnieko, turklāt nav līdz galam nokārtojis dokumentus un ir tikai īrnieks, bet nav maksājis nomas maksu un nodokli. Pašvaldībā man atbild, ka nav iespējams neko izdarīt, kamēr līdz galam nav nokārtotas visas saistības. Ko darīt šādā gadījumā? EGILS

Zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns (zvērinātu advokātu birojs “Dzanuškāns & Partneri”) uzsver, ka pašreizējais lietotājs uz šo zemes gabalu pieteicās 2000. gadā, kad pieteikšanās kārtību, zemes īpašuma tiesību atjaunošanu un zemes piešķiršanu īpašumā noteica tālaika normatīvie tiesību akti par zemes reformu. Tagad Latvijā zemes reforma ir pabeigta.

Svarīgi saprast, vai pašreizējais lietotājs veicis visas nepieciešamās darbības, lai zemes gabalu iegūtu īpašumā. Piemēram, lauku apvidos zemes izpirkšanu organizēja Valsts zemes dienests. Ja lietotājs līdz 2010. gada 30. decembrim bija noslēdzis zemes izpirkuma līgumu ar VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka”, zemes gabals uzskatāms par izpirktu. Šādā gadījumā jāvēršas pie pašreizējā lietotāja un jāvienojas par īpašuma pārdošanu.

Ja visas nepieciešamās darbības nav veiktas, pastāvīgās lietošanas tiesības izbeidzas. Taču persona iegūst zemes nomas pirmtiesības uz zemi, kas bijusi tās lietošanā, un pašvaldībai ar zemes nomnieku jānoslēdz zemes nomas līgums. To paredz Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 25. panta otrās daļas un 26. panta otrās daļas noteikumi.

Tas, ka pašreizējais lietotājs nav maksājis nomas maksu, saskaņā ar Civillikuma 2171. panta 1. punktu var būt iemesls nomas līguma izbeigšanai. Tas nozīmē, ka jums vajadzētu vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, lūdzot lauzt zemes nomas līgumu ar pašreizējo lietotāju. Tāpat iesniegumā varat lūgt, lai ar jums tiktu noslēgts nomas līgums.

Svarīgi ir tas, ka interesējošais zemes gabals ir pieguļošs jūsu īpašumam. Saskaņā ar Publiskās personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta ceturtās daļas 1. punktu publiskās personas nekustamā īpašuma atsavināšanu var ierosināt zemes īpašnieks, ja viņš vēlas nopirkt zemes starpgabalu, kas pieguļ viņa zemei. Tātad jums jāiesniedz pašvaldībai iesniegums par pieguļošā zemes gabala atsavināšanu.

Visa nepieciešamā informācija par zemes gabala statusu un tā nomu vai iegūšanu īpašumā jāpieprasa pašvaldībā. Taču šajā gadījumā noteikti vajadzētu vērsties arī pie profesionāla juridiskās palīdzības sniedzēja (advokāta vai jurista), lai vispusīgi izanalizētu situāciju un izvērtētu iespējamos risinājumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Lasi, mantkārīgais! Atbildēt

  Desmitais bauslis
  Tev nebūs iekārot sava tuvāka sievu, kalpu, kalponi, lopu, nedz ko citu, kas tam pieder.

 2. Tā patās, kā pie kaimiņa sievas un mājas.

 3. Nopērc no kaimiņa to zemi,protams,ja viņš to pārdod.

 4. Te lielaka nelaime ,ka musu 100 gudrie visam darbibam ar ipasuma lietam nav noteikts konkrets katras proceduras termins ,unjato neievero kadas ir sekas . Vel kops datorizetas zemesgramatas ieviesanas lidz sai dienai nedarbojas 21 /2 pants par ieviesanu [kair vienota VZD un zemesgramatu datorizeta nek. ipasuma uzskaite ].KAUT likums sen ir speka VZD tikai 2015 maija rikotaja konference ES limeni grib apspriest ka NEIEVEROT LIKUMU.

 5. Butu 1941 vai 1949 gads pietiktu ar kļauzu “organiem”.Tagad redz ir grutak.
  P.s. satikties ar kaimiņu un izrunat lietas jau laikam ir par sarežģitu…

 6. Vienkarshak nav sazinaties ar pasreizejo saimnieku neka saakt kashkji un barot juristus?

Draugiem Facebook Twitter Google+