Praktiski
Rokdarbi

Kā tikt pie lētāka skapja? Materiālu izvēle? Pašu rokām? 0

Jebkurā mājoklī nepieciešams skapis. Turklāt vēlams, lai tas būtu ietilpīgs. Bet iebūvēto skapju izmaksas ir visai iespaidīgas. Ko darīt, lai tās samazinātu?


 

Ja pasūta

Lai samazinātu skapja kopējās izmaksas, bieži iesaka izvēlēties lētākus materiālus – koka vietā skaidu plāksni, bet metāla vietā plastmasu. Tomēr jārēķinās, ka tad skapis kalpos daudz īsāku mūžu. Labāk taupīt uz tādu detaļu rēķina, kas kalpošanas ilgumu būtiski neietekmē.

Novietojums – ja skapi izvēlas veidot kā telpu nodalošu konstrukciju, tas izmaksās dārgāk, jo būs nepieciešamas sānu sienas vai dibensiena.

 

Ekonomiskāk, ja skapi iespējams iebūvēt pa visu telpas sienu vai nišā līdz griestiem – tad uz sienu rēķina var ietaupīt, konstruktīvos elementus stiprinot pie telpas sienām. Arī virsējais pārsegums nebūs vajadzīgs.

 

Durvis – visbiežāk iebūvētam skapim izvēlas bīdāmas durvis, kas izmaksas sadārdzina. Nereti izgatavotājfirma pat iesaka ieplānot platākas durvis, lai samazinātu durvju skaitu. Tomēr šāds risinājums traucē labi pārskatīt visu skapi, kas ikdienā ar laiku kļūst kaitinoši. Labāk apsvērt cita veida durvju izvēli, jo konstruktīvi bīdāmas durvis nepieciešamas tikai šaurās telpās, kur nav iespējas atkāpties uz telpas centru. Pārējās telpās var izmantot parasti veramas durvis, slēģveida durvis, žalūzijas, aizkarus vai auduma paneļus.

Pildījums – grozu sistēmas izmaksā visdārgāk, bet ne vienmēr tās nepieciešamas visā skapī. Izdevīgāk kombinēt plauktus un grozus vai atvilktnes, lētāk izmaksās tikai plaukti.

 

Ja meistaro paši

Prāvu naudas summu var ietaupīt, ja skapi būvē paši. Tikai tad precīzi jāizskaitļo visi izmēri (ņemot vērā skapja ergonomikas prasības), iepriekš detalizēti jāizplāno skapja konstrukcija un laikus jāizpēta, kādas un cik detaļas nepieciešamas. Vislabāk, ja uz veikalu dodas ar iecerētā skapja skici un detaļu sarakstu.

Pašiem veidojot skapi, dizainere Anita Grase iesaka skapi sevišķi neizcelt un sagādāt atbilstošus materiālus: “Lai saglabātu telpas kopējo stilu, vislabāk izvēlēties skapim tādus pašus vai līdzīgus materiālus, kādi jau izmantoti telpā, nevis kaut ko atšķirīgu.

Caurstaigājamā telpā skapja aizdarei būs nepieciešams blīvāks materiāls – koks, saplāksnis vai biezs audums, jo jārēķinās ar lielāku putekļu daudzumu. Savukārt mitrā telpā nevajadzētu lietot koku. Aizkari, žalūzijas un paneļi vairāk piemēroti garderobēm un guļamistabām.”

Novietojums – visdrošāk skapi būvēt no sienas līdz sienai, jo tad konstrukciju var stiprināt pie telpas sienām, un lielākie laidumi sekcijām pieļauj izmēru variācijas. Būvējot nišā, var būt pārsteigumi ar nelīdzenām sienām, tāpēc izmēri var nesakrist, piemēram, skapja augšējā un apakšējā malā utt.

Pildījums – vienalga, vai būs izvēlēti metāla kron­šteini ar tajos stiprināmiem plauktiem un groziem vai parasti plaukti un stieņi, ar šo sadaļu, būvējot pašiem, būs vislielākā noņemšanās. Nepieciešams gan rūpīgs skices plāns, gan elementāras urbšanas un skrūvēšanas prasmes.

 

 

Durvis – pašu būvētam skapim var izvēlēties dažādas durvju alternatīvas:

* koka redeļu durvis (žalūzijveida vai paneļus), kas dažādos izmēros nopērkamas būvniecības lielveikalos. Durvīs var iestrādāt gan parastās, gan “Wing Line” eņģes, kas nodrošina, ka durvis veras līdzīgi kā ermoņikas un skapis ir labi pārskatāms;

* žalūzijas – var lietot gan vertikālas un horizontālas, gan rullo žalūzijas, vēlams izmantot biezāka materiāla un stingrākas faktūras izstrādājumus. Stiprina pie griestiem;

* audums – vienkāršākais risinājums, kas derēs klusākās telpās, kur mazāka kustība, līdz ar to arī mazāk putekļu. Tie var būt parasti smaga auduma aizkari, kas ar riņķīšiem uzvērti uz stieņa, vai uz augšu uzrullējami aizkariņi no plānāka auduma. Var izmantot arī mūsdienīgāku auduma paneļu konstrukciju, kas horizontāli bīdāma turpu šurpu, auduma slejām sabīdoties vienai uz otras. Lētāk paneļus pēc vajadzīgajiem izmēriem sašūt pašiem, bet mehānismus pērk vairumtirdzniecības bāzē.

 

 

LA.lv