Foto – Aija Geida

Kā tikt pie velosipēda vadītāja apliecības? 6

Meitai šopavasar palika 12 gadi un viņa vēlas nokārtot velosipēda vadīšanas tiesības. Kā notiek eksāmens – vai ir teorētiskā un praktiskā daļa? Kur var saņemt mācību materiālus šim eksāmenam? Kur to var nokārtot – vai vienkārši jādodas uz CSDD un to var darīt jebkurā dienā, vai tiek veidotas grupas?

Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Cik maksā šī eksāmena kārtošana un apliecības izsniegšana? Vai velosipēda reģistrācija ir obligāta, lai brauktu pa ceļu?
 Inga Vilciņa Tukumā

 

Velobraukšana kļūst arvien populārāka, pie skolām var redzēt garas statīvu rindas – daudzi bērni izvēlas braukt uz skolu ar savu velosipēdu, tā izkustoties pirms ilgās sēdēšanas un ienākot klasē svaigi un darba spara pilni, nevis vēl samiegojušies pēc zvilnēšanas vecāku automašīnas mīkstajos sēdekļos.

 

Jāsagaida 12. dzimšanas diena…

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja bērnam jau ir 12 gadi, viņš patiešām ar velosipēdu var patstāvīgi braukt pa brauktuvi vai nomali, no septiņu gadu vecuma tas atļauts vien pieaugušā pavadībā (plus obligāti jālieto aizsprādzēta aizsargķivere), bet vēl mazāki drīkst ar to braukāties vien dzīvojamās zonās un daudzdzīvokļu namu pagalmos. Ja bērns brauc ar velosipēdu pa nomali vai brauktuvi, līdzi jābūt velosipēda vadītāja apliecībai. Kā to iegūt?

 

… un jānokārto eksāmens!

Lai saņemtu velosipēda vadītāja apliecību, jānokārto teorētisks eksāmens (datorizēti vai rakstiski), kas sastāv no 10 jautājumiem par ceļu satiksmi reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem un satiksmes drošību. Katrai atbildei ierēķināta viena minūte – tātad eksāmens ilgst vien 10 minūtes, un tas ir nokārtots, ja pieļauts ne vairāk par divām kļūdām. Pozitīvi, ka šo eksāmenu nokārtot un pēc tam saņemt apliecību var jebkurā CSDD nodaļā, tāpēc nav jābrauc uz Rīgu. Pirms tam gan jāpiezvana tuvākajai un jānoskaidro, kurās dienās un kādā laikā notiek velosipēdu vadītāju eksaminācija. Otra labā ziņa – velosipēda vadītāja eksāmens un apliecības izsniegšana ir bez maksas. Tikai tad, ja bērns eksāmenā izkritis, par atkārtotu mēģinājumu jāmaksā 0,76 lati.

 

Kā sagatavoties?

Var izmantot grāmatu “Ceļā ar velosipēdu” (izdevniecība “Zvaigzne”), Ceļu satiksmes noteikumus (http://ieej.lv/UZ2) un mācību filmu “Rullē droši” (YouTube). Patiesībā jautājumi nav sarežģīti, ja vien vecāki ir iemācījuši pareizi iet ar kājām un braukt ar velosipēdu, pastāstot par biežāk lietotajām zīmēm uz ceļa, – tad eksāmenā nevajadzētu būt problēmām.

 

Velosipēda reģistrēšana

Lai pārvietotos pa brauktuvi vai nomali, velosipēds nav obligāti jāreģistrē kādā no reģistriem. Tas vairāk ir ieteikums, lai apliecinātu īpašuma tiesības. Reģistrācija ir vienkārša, vien jāizvēlas, vai darīsiet to oficiālajā valsts reģistrā (www.csdd.lv sadaļā e-pakalpojumi) vai privātajos (www.veloregistrs.lv vai www.veloreg.lv). Reģistrēšanas izmaksas ir minimālas, toties ieguvumi vairāki: pirmkārt, ja velosipēdu nozog un policijai izdodas zagli atrast, varēsiet pierādīt, ka tas ir jūsējais, otrkārt, iegādājoties lietotu braucamo, iespējams noskaidrot, vai tas nav zagts. Treškārt, velo uzlīme zagļiem ir brīdinājums, ka šis divritenis ir viegli identificējams…

 

Cik maksā pakalpojums?

CSDD e-pakalpojumos (https://e.csdd.lv) maksa par velosipēda reģistrāciju ir 0,64 lati, uz vietas nodaļā – 1,54 lati. Tā ir vienreizēja maksa. Privātajos reģistros jāmaksā katru gadu, vidēji lats gadā. Lai palielinātu velosipēdu īpašnieku aizsardzību pret zādzībam, pēc reģistrēšanās var pasūtīt arī reģistrācijas uzlīmi. Tā maksā 0,67 latus, plus pasta izdevumi – 0,62 lati.

Reklāma
Reklāma

Kopējais CSDD reģistrēto velosipēdu skaits kopš 2010. gada beigām ir ap 14 300, kas jau ir visai nopietna datu bāze. Velosipēdu var reģistrēt persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, jaunākiem to var izdarīt kāds no vecākiem. Iepriekš jāsagatavo šāda informācija: velosipēda marka, modelis, rāmja numurs (velosipēdu bez rāmja numura CSDD nereģistrē), kā arī divi foto JPG formātā – rāmja numuram un velosipēdam.

 

SVARĪGI

Ar velosipēdu nedrīkst:

• vest pasažierus (izņemot, ja velosipēds izgatavots šim nolūkam!), savukārt bērnus līdz 7 gadu vecumam var vizināt tikai tad, ja viņiem ir aizsprādzēta aizsargķivere, viņi sēž speciālā sēdeklītī un kāju atbalstam iekārtoti droši kāpšļi;

• braukt, neturot stūri vai turoties pie cita transportlīdzekļa;

• braukt pa ceļu, ja tam blakus atrodas velosipēdu celiņš;

• braukt pa ātrgaitas ceļu!

 

UZZIŅA

• Atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumiem ar velosipēdu pa ceļu atļauts braukt vienā rindā iespējami tuvāk brauktuves (braukšanas joslas) labajai malai. Tālāk uz brauktuves atļauts izbraukt, tikai lai apdzītu, nogrieztos pa kreisi vai apgrieztos braukšanai pretējā virzienā.

• Ceļu satiksmes noteikumi atļauj ar velosipēdu braukt arī pa ietvi un šķērsot brauktuvi pa regulējamām gājēju pārejām.

• Šķērsojot brauktuvi pa regulējamu gājēju pāreju, drīkst braukt ar ātrumu, kādā pārvietojas gājēji.

• Gan nogriežoties pa kreisi, gan apgriežoties braukšanai pretējā virzienā, tas darāms no brauktuves labās malas, velosipēdists nedrīkst brīvi braukāties pa braukšanas joslu!

 

Konsultēja VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” sabiedrisko attie­cību speciāliste Valda Kjaspere.