×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
12. februāris, 2013
Drukāt

Kā tikt vaļā no ozolu miltrasas

ozolmiltrasa

“Nesen esam sākuši dzīvot lauku mājā, kur apkārt aug koki, ir arī divi lieli ozoli. Pagājušajā gadā ozoliem lapas bija bāli zaļas. Ja tā ir miltrasa un parādās arī šovasar, kā tik lieliem kokiem to apkarot?” 
Iluta K. Alūksnes novadā

 

Pie vainas tiešām varētu būt ozolu miltrasa. Lieliem kokiem tā parasti nenodara būtisku kaitējumu, tāpēc to nekā īpaši neierobežo. Tiesa, stipri inficētie dzinumi laikus nepārkoksnējas un ziemā apsalst, tāpēc pavasarī kokam vainagā redzami nokaltuši dzinumi, kas pamazām vēja ietekmē nobirst. Iepriekšējā vasara bija vēsa un lietaina, šādi laika apstākļi veicināja dažādu slimību, tostarp miltrasas attīstību. Ja nākamvasar būs vairāk saules un mazāk nokrišņu, miltrasa, visticamāk, neizplatīsies vai arī parādīsies tikai rudenī.

Ko darīt? Ja ozolus ieskauj un apēno citi lapu koki, a/s “Latvijas valsts meži” meža aizsardzības un apsardzības vadītājs Indulis Brauners iesaka tos nocirst, lai netraucē gaisa apmaiņai ozolu zaros. Lai mazinātu miltrasas infekcijas iespējamību, rudeņos ieteicams savākt nobirušās lapas. Ozolu lapas gausi sadalās, tāpēc tās labāk nelikt komposta kaudzē, bet ie­rakt zemē satrūdēšanai. Viss pārējais ir dabas mātes rokās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+