Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Baltijas krievu mūžīgā apspiestība jeb kā top melu ziņu karuselis 78


Ja ieraksta “Google” meklētājā tikai vārdus “Русские в Прибалтике” (“krievi Baltijā”), tad šī viltus ziņa parādās kā viena no pirmajām. Iespējams, tieši tas ir galvenais mērķis.
Ja ieraksta “Google” meklētājā tikai vārdus “Русские в Прибалтике” (“krievi Baltijā”), tad šī viltus ziņa parādās kā viena no pirmajām. Iespējams, tieši tas ir galvenais mērķis.
Ekrānuzņēmums no portāla EADaily

Aprīļa nogalē interneta vietnē “eadaily.com” parādījās ziņa ar dramatisku virsrakstu: “Krievi Baltijā: bez tiesībām uz tiesībām” (“Русские в Прибалтике: без права на права”).

Kā liecina ziņas nosaukums, tā veltīta krievu stāvoklim Baltijas valstīs. Pats raksts gan ir ļoti īss, papildināts ar Krievijas medijos bieži izmantotu fotogrāfiju no krievvalodīgo skolu “aizstāvības” piketa 2004. gadā. Tajā redzami bērni, kuri nes transparentu ar uzrakstu “Mēs neesam krieviskie latvieši, mēs esam Latvijas krievi”. Taču nelielajā rakstā autors iemanījies pateikt visas tradicionālās Krievijas propagandas klišejas par Latviju: gan par “otrās šķiras pilsoņiem”, gan par to “apspiešanu” un “dzimtās valodas vajāšanu”. Rezumējums – neraugoties uz visu, “vietējie krievvalodīgie turpina cīņu”, turklāt “tautiešu situācija ir nemitīgā Maskavas rūpju lokā, it īpaši tāpēc, ka Baltija ir vienīgais NATO reģions, kas robežojas ar Krieviju”.

Jūtams, ka informācija tēmēta nevis Baltijas krieviem vai nepilsoņiem, bet pašai Krievijai. Tas, kas šajā rakstiņā piesaista uzmanību: nav norādīts ne publikācijas autora vārds, ne laiks, kad tā tapusi.

 

Izcelsme un izplatība

Izrādās, Eirāzijas ziņu aģentūra (Eurasia Daily news agency jeb EADaily) ir dibināta 2015. gadā un tiek uzskatīta par vienu no aktīvākajā Kremļa “troļļu fermām”. Kā var lasīt pašas aģentūras mājas lapā, tās mērķis ir “objektīva politisko un sociāli ekonomisko procesu apgaismošana Eirāzijas telpā”. Aģentūras juridiskā adrese – Maskava, Orļikova šķērsiela 5 – 1.

Ieliekot “Google” meklētājā ziņas virsrakstu, es uzdūros pilnīgi identiskai publikācijai (sakrīt gan teksts, gan fotogrāfija), kas parādījusies arī interneta vietnē “mirtesen.ru” 2016. gada 16. maijā. Šeit varam uzzināt, ka ziņu ievietojis kāds Ļevs Dobrijs (tātad “miermīlīgais lauva”, kas visdrīzāk ir pseidonīms), un tā jau reiz tikusi publicēta tajā pašā “eadaily” portālā, gan ar mazliet citu adresi. Tātad mums ir darīšana ar klasisku “informācijas mīnu”. Tiek uzražota “vajadzīga” ziņa, kas tiek glabāta un vajadzības gadījumā periodiski izvilkta dienas gaismā vai piespēlēta līdzīgi futbola bumbai, palaista “pa karuseli”.

Saistītie raksti

Kas ir nepatīkami – ja mēs ierakstām “Google” meklētājā tikai vārdus “Русские в Прибалтике” (“krievi Baltijā”), tad “eadaily” ziņa parādās jau pirmajā meklējumu lappusē. Visdrīzāk tai uzduras katrs Krievijas skolēns vai students, kam uzdots sagatavot darbu par Baltijas krieviem. Iespējams, tas arī bija viens no publikācijas mērķiem.

Atmaskojums

Mums, kuri dzīvo Latvijā, īpašs atmaskojums šai ziņai pat nav vajadzīgs – tēma ir malta un pārmalta tūkstošiem reižu. Pirmkārt, runājot par tiesībām, Latvijā nav dalījuma krievos, latviešos, ukraiņos vai vāciešos – visas tautības ir vienlīdzīgas. Tas, kas ir, ir dalījums pilsoņos un nepilsoņos, un šajā ziņā tiesības tiešām nav vienādas: nepilsoņi nedrīkst vēlēt. Otrkārt, melīgs ir raksta virsrakstā paustais apgalvojums – “bez tiesībām uz tiesībām”. Tieši otrādi – tiesības iegūt pilsonību ir katram, vienīgi vajag pašam panākt nelielu solīti pret Latvijas valsti – iemācīties valodu, iziet naturalizācijas procesu. To visu lieliski zina Latvijas nepilsoņi, bet es neesmu pārliecināts, ka arī pārējie 200 miljoni krievu valodas pratēju visā pasaulē, kuri lieto internetu. Treškārt, rakstā ir elementāra faktoloģiska kļūda – apgalvojums, ka Baltija ir vienīgais NATO reģions, kas robežojas ar Krieviju. Bet tā tas nav. Es ieteiktu anonīmajam autoram ieskatīties Eiropas kartē – tad viņš pārliecinātos, ka Krievijas robežojas arī ar Norvēģiju.

Sadarbībā ar

LA.lv
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Vecrīgā pieķertais taksometra šoferis cenšas vainu uzvelt klientam
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kurzemē slimnīcā nogādā vilciena notriektu velosipēdistu
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns: Vecās oligarhiskās partijas noraka valdības izveidi
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Trīs partijas izstājas no JKP vadītajām valdības veidošanas sarunām
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Banka noslēgusi pastāvīgu darba līgumu ar Saeimas “izsvilpto” Kušneru
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Arī ceturtdien vietām gaidāmi saulaini mirkļi
27 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija brīdina savus pilsoņus un ierindo Zviedriju augstākajā terora draudu līmenī
1 stunda