Latvijā
Sabiedrība

Kā uz pulvermucas sēžam. Vai tev jau ir dūmu detektors?1

Foto: Shutterstock

Vai jums mājās ir dūmu detektors, kuram jābūt uzstādītam privātmājās un dzīvokļos no nākamā gada 1. janvāra?

Kārlis Kundrāts Jēkabpilī: “Vēl nav, bet esmu paredzējis iegādāties. Mana ģimene dzīvo 9. stāvā, skaidrs, ka ugunsgrēka gadījumā bīstamība būtu daudz lielāka. Tagad, kad zināms, ka detektoriem būs jābūt katrā dzīvoklī un privātmājā, tikai tā pa īstam sākam apzināties, uz kādas pulvermucas sēžam. Igauņi atkal mums priekšā, viņi secinājuši, ka dūmu detektori mājokļos līdz pat 75% samazina ugunsgrēkos bojā gājušo skaitu. Brīnos, ka apdrošinātāji neprasa – vai jums ir dūmu detektors, vienīgi pajautā, kādas ir ārdurvis.”

Valdis Dzenis Ogres novadā: “Mājai pirmo detektoru nopirku jau pirms desmit gadiem. Tagad pa detektoram ir virtuvē, vienā istabā, arī otrajā stāvā. Tā ir obligātā nepieciešamība! Ja gribi savas mantas, savas veselības un dzīvības drošību, bez vārda runas jāpērk un jāuzstāda. Cilvēki nezin kāpēc nepadomā, ka mājoklī ar katru gadu vairāk sarodas ikdienā nepieciešamu lietu, kam saistība ar elektrību. Agrāk bija elektriskā plītiņa, televizors un ledusskapis, bet tagad – visu uzskaitīt nav iespējams. Gadījies dzirdēt jautājumu – jā, bet kā man būs drošība, ka detektors patiešām darbosies? Varu padalīties ar savu pieredzi. Pirmkārt, darbspēju var pārbaudīt ar kontroles pogu. Otrkārt, tiklīdz virtuvē kaut kas piedeg, uzreiz brēc spalgā balsī. Reiz krāsns sāka dūmot, atkal trauksmes signāls…”

Lidija Ozoliņa Neretas novadā: “Pirkt detektoru – tā nav ražotāja lobēšana. Sargā sevi, tad Dievs tevi sargās. Domāju, jau daudz agrāk vajadzēja pieņemt lēmumu, ka jāuzstāda dūmu detektori un ka katrā mājā jābūt arī ugunsdzēsības aparātam. Vai tiešām atjēgsimies tikai tad, kad sāks uzlikt sodus? Ne jau par sodiem jāuztraucas, bet par savu drošību. Ik pa laikam dzird – tur un tur dedzis, tur un tur cilvēks aizgājis bojā…”

Saistītie raksti
LA.lv