×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
12. augusts, 2015
Drukāt

Kā uzvarēt mušas: vairākas metodes (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Tagad, kad pārstrādājam augļus un vārām ievārījumus, mušu salido pilna istaba.  Kā no tām atbrīvoties?

Istabas mušas pārnēsā slimības

Veselības inspekcijas Rīgas reģiona higiēnas novērtēšanas un monitoringa nodaļas vecākā higiēnas ārste Olga Čarnaja skaidro, ka mušas ir ne tikai nepatīkams traucēklis, bet arī zarnu infekciju izraisītājas.

Istabas mušas var pārnēsāt daudzu infekcijas slimību – vēdertīfa, paratīfa, dizentērijas, holeras, tuberkulozes un liesas sērgas – ierosinātājus. Lauku apvidos lidones dzīvojas pa kūtsmēsliem. Tās ēd arī pūstošus atkritumus un cilvēku pārtiku.

Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, jāievēro higiēnas prasības. Uz galda nevajag atstāt ēdienu vai netīrus traukus. Atkritumu spaiņi ar ēdienu atliekām jātur aizvērti un pēc iespējas biežāk jāiztukšo. Sausajai tualetei jābūt ar vāku. Sevišķi labvēlīgi apstākļi istabas mušu attīstībai ir liellopu fermu tuvumā.

Gan ēdienā, gan mēslos dzīvojas un slimības pārnēsā arī mazās istabas mušas, mājas mušas un citas. Mušas ātri vairojas. Kaut gan istabas mušas mūžs ir tikai 30 līdz 70 dienu, mātīte var izdēt 600–1200 olu. Olas tās dēj pūstošā organiskā masā, piemēram, vecā sienā vai kūtsmēslos. Labvēlīgos apstākļos divu nedēļu laikā notiek pilns attīstības cikls. No olām izšķiļas kāpuri, tie aug un iekūņojas, no kūniņas izlien pieaugusi muša. Vienā vasarā var attīstīties pat 12 paaudzes.

Dažu līķmušu un gaļas mušu sugu kāpuri attīstās gaļā, tās izstrādājumos un zivīs, sabojājot šos produktus. Ledusskapis pasargās pārtikas produktus gan no nevēlama siltuma, gan mušām.

Pievilinām, pielīmējam un izķeram

Telpās indes negribētos lietot, tāpēc ir pieejami citi līdzekļi. Elektriskā mušu pletne, kas darbojas ar baterijām un pēc izskata atgādina tenisa raketi, maksā 4–6 eiro. Labi palīdz līmslazdi un līmlentes. Mušas tiecas pēc gaismas, tāpēc pie loga var piestiprināt caurspīdīgus līmslazdus vai tādus, kuru forma un krāsa tās pievilina. Piemēram, iekštelpām paredzēto loga līmlenti Aeroxon N12 piestiprina pie loga rāmja apakšējās daļas, vienam logam vajadzēs vismaz divas lentes. Uz līmlentes ir pievilinoša ēsma. Lai mušas neielidotu telpās, vēdināmos logus der aizsegt ar tīklu vai sietu, kam tās cauri netiek.

Biolit slazds lapseņu, mušu un iršu izķeršanai (internetveikalā tas maksā 6,59 eiro) paredzēts dārziem un lauksaimniecības objektiem. Arī tas nesatur indīgas ķīmiskas vielas, bet tikai dabisku pievilinātāju. Aptuveni pēc mēneša, kad slazds par 2/3 ir pilns, to iztukšo, iepriekš pārliecinoties, vai visi noķertie kukaiņi ir beigti. Slazdu piepilda ar jaunu pievilinošo šķidrumu, ko var nopirkt atsevišķi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. vajag cīnīties ar mušām tur kur tas vairojas-sekot lai tuvumā nav atkritumi,sausās tualetes,kurās dzīvo mušu kāpuri,vai iznīcināt kāpurus tur kur tie dzīvo ar insekticīdiem.Mājā vislabākais ir pletne un mušpapīrs,bet tā ir cīņa ar sekām.

  2. kad šī lien pa gludu virsu es lēnām pietuvinu knipim sagatavotu vidējo pirkstu un kad šī ir klāt tad palaižu, 3 kosmiskais ātrums garantēts

Draugiem Facebook Twitter Google+