×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. decembris, 2012
Drukāt

Kā veidot šefleru?

sheflera_apgriezta

“Man ir apmēram 1 m augsta šeflera. Gribētu uzzināt ko vairāk par šā auga kopšanu. Vai tas būtu jāapgriež, ja gribu to kuplāku? Vai augam visu laiku nepieciešams balsts?” 
Anita Rusiņa Viesītes novadā

 

Dažādu šķirņu šefleras telpās biežāk audzē kā krūmus. Taču pārdošanā vairāk sastopami augi bez zariem un ar vienu galotni, iestādīti pa 3 – 5 stādiem podā un katrs atsevišķi piesiets pie cieši piesprausta bambusa mietiņa. Kādu laiku bagātīgi lapotais šefleru pods dekorē telpu, līdz brīdim, kad galotnes pāraug bambusa mietiņus un nekārtīgi liecas uz visām pusēm. Nogriežot galotnes, uz laiku izdosies saglabāt šefleru pudura ierasto formu, taču griezumu vietās virs lapainajiem stumbriem veidosies jauni zari.

Lai izveidotu kuplu krūmu no daudzām podā iestādītām šeflerām, tās jāapgriež nesaudzīgāk, virs augsnes atstājot apmēram 30 cm garus stumbriņus. Tiem visiem, protams, nav jābūt vienā garumā, ir pat interesantāk, ja kāds ir īsāks, cits garāks.

Kad parādās jauni dzinumi, tie jārevidē: varbūt kāds ir kropls, varbūt lieks un traucē otram zaram, citā vietā zaru par daudz… Lai izveidotu kuplu krūmu, šeflera ir jāapgriež regulāri.
sheflera2

Arī daudzgadīgam krūmam ik pa laikam der atjaunot vecos, bez lapām palikušos stumbrus, tos vienkārši apgriežot. Retumis pat gadās, ka jānogriež gandrīz viss augs (šeflera nolūzusi, apsalusi, kaitēkļu apskādēta), virs augsnes atstājot tikai necilus bezlapu stumbenīšus. Taču par to nav jābēdā – šeflera ataug ar daudziem jauniem, bagātīgi lapotiem dzinumiem un pat vēl skaistāka, nekā bijusi iepriekš.

Samērā reti telpās audzē augststumbra šefleru (tas prasa papildu rūpes). Tā izskatās kā koks, kam paresna stumbra galā slejas kārtīgs lapotu zaru vainags. Šādu kociņu var izveidot, ja bezzarainu viengalotnes šefleru iestāda atsevišķā podā un izaudzē vēlamajā garumā (tik, cik augstu vēlas stumbru). Kad tas sasniegts, nogriež galotni un gaida parādāmies jaunos zarus, ko pakāpeniski griež un veido. Sākumā šim kokam noteikti būs vajadzīgs balsts – bambusa mietiņš, kas noturēs šefleru, līdz tās stumbrs būs pietiekami resns, lai spētu nest daudzzaraino vainagu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+