×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
8. janvāris, 2013
Drukāt

Kā vērtējat centienus ierobežot smēķēšanu?


Raina Boguža 
Saldus novada Ezerē:
 ”Smēķēšanas ierobežojumus vērtēju pozitīvi. Sabiedrība gan tam nav īsti gatava, paies laiks, kamēr samierināsies. Esam pārāk kūtri uz jaunu skatījumu tik pierastai lietai. Likumu īstenošana jāuzrauga strikti, tad būs arī iznākums.

 

Taču mani kā nesmēķētāju vairāk uztrauc cilvēki, kas ir vienaldzīgi, un viņi likumus neievēro vispār. Jaunie grozījumi ir mazsvarīgi. Kamēr cigaretes būs pieejamas visos veikalos, tās pirks. Turklāt pārāk maz medijos tiek runāts par smēķēšanas kaitīgumu.”

 

Lauris Lasovskis 
Daugavpilī:
 ”Uzskatu, ka tas ir kārtējais centiens nevis uzlabot iedzīvotāju veselību, bet iekasēt vairāk soda naudas. Ir absurdi aizliegt smēķēt balkonos un lodžijās. Nākamais sekos aizliegums smēķēt pļavas vidū?! Grozījumus uztveru negatīvi, jo smēķēšana ir katra cilvēka individuāla izvēle, bet aizliegumi to ierobežo. Uzskatu, ka grozījumi neko īpaši nemainīs, diez vai kārtībnieki ies ar paceltām galvām un pētīs katru balkonu. Pats esmu smēķētājs, un mani tracina, ka brīdinājumi bojā paciņas izskatu, taču nedz bildītes, nedz uzraksti nemaina manu izvēli smēķēt. Es neatbalstu smēķēšanas aizliegumus, vienīgi to, ka cigaretes nevar pārdot nepilngadīgām personām.”

 

Uldis Šmits 
Siguldā:
 “Pats nesmēķēju, un man šausmīgi riebjas smēķētāju dūmi, smaka, pat paskats, tāpēc jebkādus centienus ierobežot smēķēšanu vērtēju pozitīvi. Ja tos ievēros un kontrolēs, tad tie būs efektīvi. Arī centienus padarīt smēķu paciņas nepievilcīgas vērtēju pozitīvi. Lai mudinātu cilvēkus nesmēķēt, es ieteiktu smēķu un arī alkohola iegādes apgrūtināšanu, iespējams, pat valsts monopola noteikšanu, kā arī regulāru bērnu un jauniešu medicīnisku pārbaudi sakarā ar smēķēšanu un alkohola lietošanu. Vislabākais veids, kā ierobežot smēķēšanu, apgrūtināt tās sākšanu.”

 

Juris Ancāns 
Jumpravā:
 ”Visi centieni ierobežot smēķēšanu ir apsveicami, pat ja tie neizdodas. Jau sen vajadzēja ieviest stingrākus ierobežojumus. Svarīgi, lai tie tiktu regulāri kontrolēti. Pats nesmēķēju, un līdz ar to ierobežojumi mani netraucēs. Dzīvojamo ēku teritorijās un koptelpās smēķēšanu varētu vieglāk ierobežot, ja katrā mājā būtu kāds cilvēks, kas visu uzraudzītu un spētu pārliecināt citus. Esmu šādu praksi redzējis; kopš uzradies uzņēmīgs cilvēks, tur neviens nepīpē un nelieto alkoholu ne kāpņutelpās, ne balkonos.”

 

Diāna 
Jelgavā:
 ”Lai gan pati esmu smēķētāja, jaunievedumus vērtēju pozitīvi. Pati ļoti cenšos atmest, varbūt tas būtu vēl viens stimuls. Esmu mēģinājusi atmest, un tad ļoti traucēja cigarešu dūmi blakusbalkonos, lodžijās, pie mājas. Tomēr man liekas, ka šie noteikumi būs grūti kontrolējami, bet ceru, ka viss izdosies. Pati smēķēju tikai darba laikā, izejot pagalmā, vai ejot ballēties, tāpēc šādi ierobežojumi mani netraucēs.”

 

Kārlis Lapiņš 
Rīgā:
 ”Šaubos, ka ar likumu var mainīt smēķētāju ieradumus, it sevišķi privātīpašumā. Likuma maiņa ir bezjēdzīga, jo kas gan to varēs izkontrolēt? Pašvaldības policija, nesmēķējošie kaimiņi? Citreiz uz paciņas esošie brīdinājumi liek aizdomāties, bet parasti smēķētāji tam pievērš maz uzmanības. Pats smēķēju un par smēķēšanas reižu samazināšanu stipri šaubos. Masveidīgu smēķēšanu varētu samazināt zaļā dzīvesveida popularizēšana.”

 

Fakti

* Valdība 3. janvārī atbalstīja grozījumus likumā, kas paredz aizliegt smēķēt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkonos, lodžijās, kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās, kā arī publisko ēku vai būvju balkonos un lodžijās un tuvāk par desmit metriem no daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un publisko ēku vai būvju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

* Atbalstītajos likuma grozījumos paredzētas arī tiesības pašvaldībām izdot noteikumus, kuros noteikt papildus smēķēšanas aizliegumus vai ierobežojumus, lai nepieciešamības gadījumā aizsargātu iedzīvotājus no pakļaušanas tabakas dūmu ietekmei.

* Likums paredz, ka pašvaldību papildus izdoto saistošo noteikumu ievērošanas kontroli neveiks Valsts policija, bet gan attiecīgās domes pilnvarotās institūcijas vai amatpersonas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+