Kā vērtējat jauno Parādu ārpustiesas atgūšanas likumu? 0

Mihails Andruščenko, 
uzņēmuma “Balt Risk” valdes priekšsēdētājs:
 “Tas ir pirmais likums, ar kuru valstī mēģināts ieviest kārtību parādu piedziņas jomā. To var vien apsveikt – beidzot būs zināmi spēles noteikumi, kas jāievēro ikvienam, kurš likumīgi un godīgi gribētu nodarboties ar parādu ārpustiesas piedziņu.

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Oficiāli Latvijā ar to pašlaik nodarbojas aptuveni desmit uzņēmumi, neskaitot zvērinātus advokātus. Bet patiesībā šādu parādu piedzinēju ir simtiem tāpēc, ka līdz šim ar šo biznesu varēja nodarboties ikviens un pat bez jebkādas izglītības. Kurš īsti nodarbojās ar parādu piedziņu un kādi paņēmieni tika izmantoti, to valsts nekā nepieskatīja.

Var paredzēt, ka visi tie, kuri negribēs saņemt atļauju un strādāt godīgi, būs spiesti meklēt sev citu nodarbošanos. Jaunais likums ietekmēs ilgus gadus pastāvīgi strādājošos tirgus dalībniekus divējādi. Pieļauju, ka nelegālo parādu piedzinēju skaits saruks, bet tas savukārt var samazināt konkurenci licencēto parādu piedzinēju vidū. Tā kā parādu piedzinēju būs mazāk, var celties viņu sniegto pakalpojumu cenas. Tomēr var cerēt, ka uzlabosies tirgus dalībnieku sniegto pakalpojumu kvalitāte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatzīst, mūsu uzņēmuma darbību jaunais likums nekā neietekmēs. Mūsu darbiniekiem jau sen ir saistošs godprātīgas parādu piedziņas ētikas kodekss, kas balstās gan uz likumu, gan morāles normām, kā arī uz parādu piedziņas starptautiskajiem standartiem.”

 

Aija Zirne, 
uzņēmuma “Paus Konsults” 
Juridiskā departamenta direktore:
 “Ar likuma stāšanos spēkā parādu atgūšanas darbībās nekas būtisks nemainās, jo mūsu uzņēmumā pēc likumā ierakstītajiem principiem esam strādājuši arī līdz šim. Likumu es vērtēju atzinīgi, tostarp pienākumu parādu atgūšanas uzņēmumiem saņemt licences, parādnieka pienākumu sadarboties un parāda atgūšanas izdevumu maksāšanas pienākumu. Tāpat ar likumu tiek noteikts, ka piedziņas uzņēmums ir tiesīgs veidot parādu vēstures datu bāzi, lai nodrošinātu kreditētājiem un pakalpojumu sniedzējiem iespēju vērtēt potenciālā vai esošā klienta maksātspēju. Manuprāt, vislielākais ieguvums ir tas, ka parādniekam kļūs saprotamāki parādu atgūšanas noteikumi. Pieļauju, ka ar laiku varētu mainīties arī parādnieka attieksme pret uzņemtajām saistībām.”

 

Jānis Krastiņš, 
uzņēmuma “Conventus” 
valdes loceklis:
 “Pati lielākā vērtība, ko redzu jaunajā likumā, – parādu piedziņas nozares sakārtošana. Ar to domāju ne tikai tiesības un pienākumus parādu piedzinējiem, bet ar parādniekiem, piemēram, pienākumu sadarboties. Savukārt pienākums saņemt atļaujas pamazām atsijās nelegāli un negodīgi strādājošos parādu piedzinējus. Likumā skaidrots par parādu piedzinēju uzvedību. Jāatzīst, mūsu uzņēmumam – Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas biedram – tas nav aktuāli. Gan asociācijā, gan mums pašiem jau sen ir ieviests uzņēmējdarbības ētikas kodekss. Tomēr nevar noliegt, ka ir uzņēmumi, kas parādu piedziņā izmantojuši negodīgus paņēmienus.

Reizē jāatzīst, ka likums ir pārāk īss – par dažām ar parādu atgūšanu saistītām procedūrām tajā nav pateikts ne vārda. Joprojām nav skaidrs, kā tiks regulēta, piemēram, līzingā nodotu automašīnu vai citas kustamās mantas pārņemšana, ja tās lietotājs nespēj maksāt.”

 

Fakti

* Kopš 11. decembra ir spēkā Parādu ārpustiesas atgūšanas likums, kas nosaka tiesības un pienākumus parādniekiem un parādu piedzinējiem parādu piedzīšanas procedūrās.

Reklāma
Reklāma

* Cita starpā likums skaidro, kā parāda piedzinējam jāuzvedas, sazinoties ar parādnieku.

* Piedzinēja pienākums ir rakstiski sniegt ziņas par sevi, dokumentiem, kas apliecina tiesības piedzīt parādu, tā apmēru un maksāšanas termiņu. Savukārt parādniekam ir tiesības 21 dienas laikā, skaitot no paziņojuma saņemšanas dienas, rakstiski izteikt pamatotus iebildumus.

* No nākamā gada 1. maija Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) parādu piedzinējiem būs vajadzīgas licences jeb īpašas atļaujas, kas dod tiesības nodarboties ar parādu piedzīšanu.