Pasaulē
Vēsture

“Laulāto cietums”: kā viduslaiku Transilvānijā cīnījās pret šķiršanos 16

Foto: Wikimedia Commons

Mūsdienās tas izklausās neticami un “ož” pēc atklātas viduslaiku tumsonības, taču Bjertānas neparastais “laulāto cietums” bijis neticami efektīvs, vēsta BBC.

Bjertāna ir gleznains Transilvānijas ciematiņš, tā ierakstīta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Zirgu vilkti pajūgi un iknedēļas tirgus joprojām ir ikdienas dzīves dabiska sastāvdaļa, gluži kā pirms 200 un 300 gadiem. Un pāri Bjertānai slejas XV gadsimtā celta nocietināta baznīca – starp tās uzdevumiem bija arī apkārtnes pasargāšana no turku iebrukuma.

Savukārt baznīcas pagalmā ir neliela palīgēciņa, starp kuras telpām neuzkrītoša istabiņa, kura atgādina pieliekamo kambari. Tā ir bez logiem, zema un šaura, tajā atrodas tikai galds un krēsls, neliela gultiņa ar spilvenu – viss bija paredzēts kopīgai lietošanai, tādēļ tikai vienā eksemplārā.

Saistītie raksti

300 gadu garumā vietējais luterāņu bīskaps šeit ieslodzīja laulātos, kurus bija piemeklējusi, kā mēs šobrīd sacītu, attiecību krīze. Ieslodzījuma laiks varēja būt no pāris nedēļām līdz pat pusotram mēnesim ilgs.

Pašreizējais bīskaps apgalvo – metode bijusi visnotaļ efektīva: “Kā liecina senie pieraksti, 300 gados, kuru laikā Bjertānā atradās bīskapa rezidence, izšķīrās tikai viens pāris.”

LA.lv