×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
8. janvāris, 2014
Drukāt

Kā vienkārši ekonomēt
 elektroenerģiju (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Elektroenerģijas, tāpat kā visu energoresursu, cenas lēnām aug. Tāpēc elektroenerģijas taupīšana kļūst ar katru gadu efektīvāka.

Taupības metožu ir daudz, un tās neliek dzīvot tumsā un aukstumā. Jāmaina tikai sadzīves ieradumi. Samazinot par divām minūtēm dušošanās laiku un nomainot spuldzes uz LED spuldzēm, dzīves kvalitāte būtiski nepasliktinās. Pēc aprēķiniem, 70% enerģijas mājā tērē apkurei, 20% elektrībai un 10% siltā ūdens sagatavošanai. Optimāla telpas temperatūra ir + 21 oC, bet statistika liecina, ka teju katrā sestajā mājā temperatūra esot par pāris grādiem augstāka. Pazeminot telpas temperatūru par vienu grādu, iespējams ieekonomēt 5% no apkures izdevumiem. Dodoties komandējumā vai ceļojumā, mājokļa apkuri der atstāt taupības režīmā, bet atgriežoties nav nepieciešams uzreiz termostatā palielināt temperatūru uz maksimālo, piemēram, +25 oC. Telpas tāpat ātrāk neiesils, un termoregulatoru bieži aizmirsīsies pārregulēt, tā nodedzinot liekus kilovatus. Labāk to uzstādīt uz + 21 oC.

Savas viltības ir arī, sildot ūdeni. Nav nozīmes elektriskajā tējkannā liet siltu ūdeni no krāna – arī tā sagatavošanai tiek tērēta enerģija. Tomēr jāatceras, ka, sildot ūdeni elektriskajā tējkannā, enerģija tiks tērēta par 50% mazāk nekā uz elektroplīts.

Agrāk bieža sadzīves iekārtu ieslēgšana un izslēgšana tās bojāja, tāpēc tās darbojās gaidīšanas režīmā, kas patērēja 5% – 10% elektroenerģijas. Tagad sadzīves tehnika ir attīstījusies un vairs nav jābaidās iekārtas atslēgt. Visvieglāk to izdarīt, izmantojot elektropagarinātāju ar slēdzi. Izejot no mājas, slēdzi izslēdz, atnākot – ieslēdz. Arī modernās trauku mazgājamās mašīnas tērē par 90% mazāk ūdens un par 60% mazāk enerģijas, nekā mazgājot traukus ar rokām. Lai ekonomija būtu pilnīgāka, mašīna jāpiepilda līdz augšai.

Apgaismojums patērē aptuveni ceturto daļu no mājas elektroenerģijas gada patēriņa. Telpās, kur gaisma deg četras stundas dienā, ir vērts iegādāties attiecīgas jaudas LED spuldzi, kas var atmaksāties pāris gadu laikā. Telpās, kur gaismu iededz tikai uz mirkli, var izmantot lētākas spuldzes.

Materiāls tapis 
sadarbībā ar AS “Latvenergo” 
Energoefektivitātes centru

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nebūs taisnība par silta ūdens uzsildīšanu – kopš atslēdzu ūdens boileri, elektrības izmaksas samazinājās uz pusi.
    Un nav arī taisnība par elektrisko tējkannu. Uzsildot ūdeni uz elektriskās plīts, tiek patērēts mazāk elektroenerģijās, kā vārot elektriskā tējkannā. Pārbaudīts!

Draugiem Facebook Twitter Google+