Foto – LETA

Kā vislabāk veldzēt slāpes? Kur tiek iegūts ūdens, ko pārdod? 0

Kad saule silda tik dāsni kā šovasar, ik pa brīdim gribas sniegties pēc ūdens glāzes, lai padzertos. Ar ko karstā laikā labāk remdēt slāpes – ar parastu ūdeni vai minerālūdeni?

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Stāsta uztura speciāliste Inga Širina: – Apmēram pusi nepieciešamā šķidruma daudzuma organisms uzņem no dažādiem pārtikas produktiem (piemēram, maizē ir 30 – 40% ūdens, gaļā – 60%, kartupeļos – 75%, dārzeņos – līdz pat 95%). Otra puse ūdens ir jāizdzer. Vidēji dienā cilvēkam nepieciešams 3 l ūdens, tātad apmēram 1,5 l jāuzņem šķidruma veidā ar dažādiem dzērieniem. Šos daudzumus gan nevajadzētu uztvert kā konstantus. Karstā vasaras dienā vai sportojot izdzertā šķidruma daudzums var sasniegt pat 5 – 10 l. Iesaku izdzert, mazākais, 1,5 l ūdens dienā, bet, ja gribas vēl, tad vairāk – pēc individuālas izjūtas.

Veselīgākais un arī lētākais veids, kā uzņemt nepieciešamo šķidruma daudzumu, ir dzert tīru ūdeni, uzsver Inga Širina. Tomēr svarīga ir ne tikai ūdens kvantitāte, bet arī kvalitāte. Dzeramajam ūdenim ir jāatbilst noteiktām prasībām mikroorganismu, dabisko minerālvielu un kaitīgo piemaisījumu (arsēna, svina, kadmija, nitrātu, nitrītu, dzīvsudraba un policiklisko ogļūdeņražu) pieļaujamā daudzuma ziņā. Tāpēc iedzīvotājiem pieejamais ūdensvada ūdens tiek hlorēts un dažādi attīrīts. Krāna ūdens satur arī dažādas dabiskās minerālvielas. Piemēram, kalcijs un magnijs nosaka ūdens cietību. Ciets ūdens veselībai nav kaitīgs, bet pārtikas produktus šādā ūdenī ir grūtāk izvārīt mīkstus. Tējai un kafijai, kas vārīta cietā ūdenī, ir mazāk aromāta. Palielināts dabiskās dzelzs un magnija daudzums veselībai nav kaitīgs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja krāna ūdens šķiet negaršīgs vai kvalitātes ziņā šaubīgs, ūdeni dzeršanai var iegādāties veikalā, kur ir pieejama vesela virkne minerālūdeņu un avotu ūdeņu – gan negāzēti, gan gāzēti. Lielākā daļa ir piemēroti ikdienas lietošanai.

Galvenais kritērijs, kas atšķir ikdienā lietojamu ūdeni no ārstnieciskajiem minerālūdeņiem, ir minerālvielu daudzums un sastāvs. Neierobežotai lietošanai ir piemēroti ūdeņi, kuros kopējais minerālvielu daudzums ir 0,5 – 1,5 g/l.

Minerālūdeni ar augstu mineralizācijas pakāpi noteikti nedrīkst lietot ikdienā kā galveno ūdens avotu, jo, iespējams, organisms no tā uzņem pārāk daudz nātrija, kālija un citu minerālvielu. Svarīgi ir izvērtēt arī minerālvielu sastāvu. Ja lielāko daļu veido nātrija un hlora joni, tad šāds minerālūdens jau ir sālsūdens, bet sāls mūsu ikdienas ēdienkartē jau tā ir par daudz. Nav vēlams lietot ūdeni ar kopējo sāļu daudzumu vairāk par 2,5 g/l.

Vērtīgāka minerālūdenī ir kālija, magnija, kalcija un hidrogēnkarbonāta jonu klātbūtne. Gandrīz visas iespējamās dabiskās minerālvielas (Na, K, Ca u. c.), kā arī ūdenī izšķīdušas dažādas gāzes, sārmus, skābes, sāļus un organiskās vielas satur gan krāna ūdens, gan dzeramais un minerālūdens. Uz minerālūdens pudeļu etiķetēm var izlasīt informāciju par izšķīdušo minerālvielu jonu daudzumu un savienojumiem, tādiem kā sulfīti (SO4), bikarbonāti (HCO3), nitrāti (NO3) u. c. Pasaules Veselības organizācijas dzeramā ūdens kvalitātes vadlīnijās, ņemot vērā sulfātu iedarbību uz kuņģa un zarnu traktu, rekomendēts ievērot prasību, lai sulfātu koncentrācija dzeramajā ūdenī nepārsniedz 500 mg/l, bet saistībā ar ūdens garšas izmaiņām – 250 mg/l.

Reklāma
Reklāma

Lietot gāzētu vai negāzētu ūdeni ir gaumes un pašsajūtas jautājums. Jutīgam kuņģim gāzes var izraisīt nevajadzīgu gļotādas kairinājumu un pastiprināt skābes sekrēciju, tādējādi radot diskomfortu. Savukārt kūtra gremošanas trakta darbība var tikt stimulēta, lietojot gāzētu ūdeni, – secina uztura speciāliste.

AS “Interbaltija AG” mārketinga direktore Solvita Meļņikova: – Briljantdzidrs un kristāltīrs ūdens, kas sniedz maigumu un harmoniju. Tāds ir S. Pellegrino. Tas iegūts Itālijas pilsētā Sanpellegrīno Terme Brembana ielejā. S. Pellegrino ir dabisks minerālūdens ar savu kodu. Minerālūdens valodā runājot, tas atrodas zelta vidusceļā. Lielisks sabiedrotais ikvienai maltītei vai sporta nodarbībām. Ne velti S. Pellegrino veic ūdens, ūdens un ēdiena vai ūdens un vīna saderības apmācības visā pasaulē, lai paplašinātu apvārsni un it kā paskatītos uz jau zināmo no neizzinātās puses. Arī Latvijā noris šādas apmācības, ko organizē AS “Interbaltija AG”. Vai zinājāt, ka ikvienā vīnziņu konkursā vairāki jautājumi un degustācijas ir veltītas tieši ūdenim? Tas vairs nav nekāds jaunums – dabisks minerālūdens atšķiras pēc garšas un to ir viegli noteikt degustējot. S. Pellegrino ir vidējas mineralizācijas pakāpes vidēji ciets minerālūdens. Acqua Panna ir vidēji mīksts ūdens ar nelielu minerālu koncentrāciju, tāpēc to tik bieži izvēlas restorāni visā pasaulē kā papildinājumu ēdienam un vīnam. Vienalga, kādu ūdeni izvēlētos, atcerieties, ka ūdens IR svarīgs.

SIA “Markol” tirdzniecības un mārketinga vadītājs Andis Vilciņš: – Dzeramo ūdeni “Zaķumuiža” iegūst no dziļurbumiem Garkalnes novadā, ko aizsargā plaša ekoloģiski tīra aizsargjosla vairāku kilometru rādiusā. Ūdens netiek ķīmiski apstrādāts, nav arī vajadzīgs to atdzelžot un atkaļķot. Turklāt, pateicoties sabalansētajam minerālsāļu sastāvam un salīdzinoši zemajai mineralizācijas pakāpei, to var lietot neierobežotā daudzumā. Sadarbībā ar vācu uzņēmumu “Adelholzener Alpenqellen GmbH” esam ieguvuši arī ekskluzīvas tiesības Baltijas valstīs izplatīt ar skābekli bagātinātu dabisku minerālūdeni “Active O2”, kas jau ir iemantojis lielu popularitāti Latvijas dzērienu tirgū.

AS “Jungent Latvia” valdes locekle Ilona Muceniece: – Minerālūdens “Evian” ir ģeoloģisks brīnums, kas dzimis pašā Alpu sirdī. Nepieciešami 15 gadi, lai no kalnu virsotnēm tas nonāktu līdz avotam kalnu pakājē. Un turpat Alpos to arī pilda pudelēs. “Evian” netiek ķīmiski apstrādāts un filtrēts. Savukārt otrs AS “Jungent Latvia” izplatītais minerālūdens “Badoit” nāk no “Saint-Gamier” avota Francijā. Tas ir dabiski gāzēts. Šā minerālūdens vienreizīgums slēpjas bagātīgā minerālu sastāvā. “Badoit” ir augstākās klases minerālūdens, ko iesaka populāri šefpavāri.

AS “Aldaris” pārstāvis “Nabeghlavi” zīmola vadītājs Artis Nīgals: – Dabisko minerālūdeni “Nabeghlavi” iegūst ekoloģiskā kūrorta “Nabeghlavi” teritorijā, kas atrodas kalnos Gruzijas rietumu daļā. Pirmo reizi minerālūdens atradnes atklāja 1905. gadā, bet šodien populārā “Nabeghlavi” minerālūdens ieguve sākās 1997. gadā, kad ražotni pārņēma Gruzijas–Šveices kopuzņēmums “Healthy Watter”. Šis minerālūdens bez ierobežojuma ir derīgs ikdienas lietošanai jebkura vecuma ļaudīm. Turklāt tam piemīt ārstnieciska iedarbība. Regulāra minerālūdens “Nabeghlavi” lietošana sekmē kaitīgo vielu izvadīšanu no organisma un bagātina to ar minerālvielām. “Nabeghlavi” iesaka hronisku kuņģa un aknu slimību ārstēšanai un profilaksei.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.