×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
27. novembris, 2015
Drukāt

Kā zāle salauž granītu, patiess vārds irdina liekulību. Saruna ar Ingunu Rībenu (30)

R_Ribena
Inguna Rībena

1980. gadā absolvējusi Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāti, 1995. gadā ieguvusi arhitektūras maģistres grādu, bijusi RTU docētāja.

Projektējusi Ojāra Vācieša piemiņas memoriālu Carnikavas kapos, Mirdzas Ķempes laukumu Liepājā un piemiņas monumenta vietu Birzgalē par godu Andreja Pumpura eposa "Lāčplēsis" simtgadei.

Politisko darbību sākusi kā Rīgas domes deputāte.

Saeimas deputāte kopš 2002. gada.

Kultūras ministre no 2002. līdz 2004. gadam.

Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece.

Precējusies ar arhitektu Uģi Zāberu, četru bērnu mamma.

Inguna Rībena – ar nelokāmu pārliecību par vērtībām: gaisu, ūdeni un dienišķo maizi  nevis tikai 45 grādu leņķī saliekušamies atgriezties no Briseles ar kārtējām direktīvām.

Kad Saeimas deputāte Inguna Rībena debatēs lūdza papildu laiku, no zāles atskanēja – iebildumu nav, tik reti viņa runā! Tā ir taisnība, atzīst deputāte, – ja viņas viedoklis atšķiras no vairākuma nostājas un viedokļu sadursmē nākas zaudēt frakcijā vai komisijas sēdē, viņa nemaz netērējot laiku un enerģiju debatēm plenārsēdēs, tā vietā uzrakstot rakstu visai sabiedrībai. Rībenas publikācijas, kā tagad modē teikt, spridzina. Ar ko? Tas ironiskākais – ar nelokāmu pārliecību par vērtībām, kuras vēl nesen šķita tik pašsaprotamas kā gaiss, ko elpojam, ūdens, ar ko remdējam slāpes, un mūsu dienišķā maize.

Inguna zina – rakstiskajām uzrunām būs reakcija, arī skarbi nesaudzīga, personīgi uzbrūkoša, bet to, ka viedokļa dēļ, iespējams, tiks ignorēta pēc viņas projekta veidotā Ojāra Vācieša un Lumilas Azarovas piemiņas ansambļa atklāšana šoruden Carnikavas kapos, nevarēja iedomāties. Tomēr tā notika – allaž daudzinātā dzejnieka atdusas vietu 24. oktobrī nepagodināja ne prominences, ne intelektuāļu zieds kaut vai Rakstnieku savienības pārstāvju veidolā.

Gājputnu ceļš iet pāri

– Tavs projekts tika īstenots tikai pēc 30 gadiem, taču tā ideja, kas bija tik ļoti svarīga visus padomju okupācijas gadus, kā redzams, ir piemērota arī mūsdienām – par patiesu vārdu pret liekulību un meliem.

– Konkurss par Ojāra Vācieša piemiņas vietu tika izsludināts jau 1984. gadā. Kad toreiz atbraucu uz Carnikavas kapiem, man šī ideja jau bija diezgan skaidra: PLAISA tumši pelēkajā granītā ir divu globālu dzejnieka daiļrades tēmu – TURPINĀŠANĀS un UZDRĪKSTĒŠANĀS – vizuāla simboliska interpretācija. ZĀLE kā uzdrīkstēšanās izlauzties, kā turpināšanās simbols – laicīga, iznīcīga, maiga, dzīva, mūžīga. TUMŠI PELĒKS GRANĪTS kā stinguma, sasaluma (pretstatā turpinājumam) un varas, varenības, nesalaužamības, nemainīguma (pretstatā spējai uzdrīkstēties) simbols. Cilvēka veidotajā vidē dabiski iekļaujas SAULES gājums. Tā nekad neatspīdēs no kapavietas simboliskās aizsaules daļas – ziemeļu puses, bet dienas gaitā apspīdēs apmeklētājiem pieejamo daļu no austrumiem līdz pat rietumiem.

Tāpat kā zāle – maiga, iznīcīga un laicīga – salauž granīta sastingušo mūžības varenību, arī dzīvs, patiess vārds vienmēr salauzīs melīgu, liekulīgu laiku. Ansambļa kulminācijā plaisa uzsit Vācieša profilu un aiziet debesīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. ‘arprāc! abrahāms latu izveda no gomoras bet vienotība ko ? eiro ??

 2. Vita Matīsa: “Rainim un Aspazijai ļoti riebās tikumības sludinātāji.” Intervijā IR

 3. Netērējiet laiku, labāk izlasiet interviju ar Vitu Matīsu žurnălā IR

 4. Tieši tā>Arhitekts Atbildēt

  Okupācijas muzejam un tā otrajai kārtai ir jābūt pašā Rīgas centrā-Strēlnieku laukumā! Bet Vecrīgas skatu ir jau sabojājis gan “Kolhoznieku nams”,gan stiklotā siltumnīca-Triangula bastions-pašā Daugavmalā! Labi vēl,ka netika uzbūvēta Daugavas vidū uz pāļiem,ieplānotā Akustiskā koncertzāle,kuras laikrakstos publicētais makets drīzāk gan atgādināja nevis koncertzāli,bet melnu un drūmu krematoriju! Tāpat,interesanti,kurš arhitekts ir projektējis to drausmīgo daudzstāvu dzīvojamo ēku aiz sagruvušās “Maksimas”? Tādā es negribētu dzīvot,pat ja man šajā mājā dzīvokli uzdāvinātu!

  • Sīlis autors krematorijam uz AB dambja; Kalinka – bezgaumības paraugi! Okupācijas apdziedātāji lai sēž Stūra mājā un rāda to, kas BIJA, nevis piemurgo klāt Sarkano strēlnieku šķūnī.

 5. Veiksmi, drosmi, neatlaidību,vairāk publikācijas, jo mēs daudz ko nezinām!

 6. Ingūna, tu esi izcila Latvijas personība. Lasu tavus rakstus ar lielu pietāti un pateicību. Tu esi atklājusi daudz patiesību, arī norobežotā Jaunā laika laikā (JL). Pareizi, ka šo JL tu atstāji, jo tas joprojām ir, bija un būs JL, Tautas partijas projekta turpinātājs, nekaunīgs un bezkaunīgs, kas man liekas, speciāli grauj latvisko partiju , kura varētu būt laba – Vienotību, ar intrigām, ar kadriem zaķiem, ēlertēm un citiem utt. Galvā tai vieni intriganti pēc Valda Dombrovska, kurš arī nevarēja noteikt politiku. Izēda intriganti Valdi Kristovski, Aigaru Štokenberg, kuri bija līderi PS un daudzus citus ēd nost. Riebjas tā Vienotības lišķība.

 7. Paldies par pašreklāmu un “Veiksmes stāsta” autora slavēšanu!

 8. Paldies Ingunai Rībenai! Vienmēr esmu cienījusi un apbrinojusi viņu. Cik ļoti mums vajadzīgi šādi cilvēki, ar nesalaužamu pārliecību par vērtībām, cilvēki ar tīru sirdsapziņu. Kaut mums tādu būtu vairāk!

 9. Paldies Ingūnai par stingro mugurkaulu bēgļu jautājumā. Tā vēstīt var tikai ar milzīgu mīlestību pret Tēvzemi. Piemiņas vieta Ojāram Vācietim un Ludmilai Azārovai Carnikavas kapos ir izcils. Lai tā autoriem pavērtos iespēja radīt vēl un vēl.

  • žokļa kauls bēgļu jautājumā Atbildēt

   Ingūnai?? paldies par mugurkaulu? Kam paldies par atslēgas kaulu, ribām, bļodiņ- un citiem kauliem?

 10. Ārgaļa laikā Rīgas dome pieņēma lēmumu to bezgaumīgo melno skapi- Sarkano strēlnieku muzeju nojaukt! Žēl, ka nākamajā naktī to arī neizdarīja. Par vērtīgu tas ir kļuvis tikai tāpēc, ka emigrācijas pensionāriem patīk sēdēt Rīgas centrā. Lai iet taisa muzeju Stūra mājā un tur arī sēž! Tur ir vieta, kur notika zvērības gan krievu, gan vācu laikā. Un to vajag visiem rādīt, nevis subjektīvu iegribu dēļ censties saglabāt un pat paplašināt ēku, kas bojā visa Rātslaukuma un Vecrīgas skatu.

 11. Paldies Ingūnai Rībenai!

 12. Ja tagad 1984.g. teiktos patiesos vārdus:” O.Vācietis – tā ir mūsu sirdsapziņa” (I.Ziedonis), vēl kāds pašlaik sāks ar pozitīviem darbiem apliecināt – , kur tad liksies neo-liberālisma (nāves) ideoloģijas sludinātāji un ieviesēji?!
  Johaidī, te tak’ var atkārtoties K.Skalbes aprakstītais scenārijs:
  “….Un tā notika. Kaķītis dabūja atpakaļ savas dzirnavi­ņas. Velni aizrāva melno runci ar visu naudas lādi purvā, jo dzīve dzirnavās viņiem palika nedroša. Un kaķītis atkal stāvēja savās dzirnavās baltā kažokā. Un gāja atkal vaļā riekstu gaņģi un mandeļu gaņģi – murr-murr-murr…
  Bet ķēniņš bij izārstēts, un pilī sākās jauna dzīve.»

 13. Un kādi tad ir šie patiesie vārdi (skat.virsrakstu) par kaut ko aktuālāku? Piemēram,par valdības lēmumu paaugstināt ievērojami ar nākamo gadu algas premjeram,ministriem u.c. politiķiem?

 14. Viņas vērtības un uzskati nav mainījušies Atbildēt

  “Rībena paziņojumā norāda,ka viņas vērtības un uzskati,ar kuriem viņa ienāca politikā pirms 12 gadiem,nav mainījušies.Viņa atzinīgi vērtē “Vienotības” ilggadējā premjera Valda Dombrovska “valdības darbu grūtajos krīzes gados”.Skat.”Saeimas deputātes Ingūna Rībena un Janīna Kursīte-Pakule nolēma izstāties no partijas “Vienotība”,LSM.lv,10.jūnijs 2014. Mainījies bija vienīgi viņas novērtējums pašā”Vienotībā”.

 15. vel nesen arī Ribenas k-dze noliekuļoja kādā balsošanā (to viņa pati zin), tā kā neviens nav bez grēka…, it īpaši jau politikā (var jau būt, ka kļūdos.., atspēkojiet)

 16. Jau tumsa kliedējas,
  kaut apkārt drēgnums,
  nemiers, trauksme,
  šķiet sirdī pulcējušās skumjas ir
  no visas pasaules,
  un troksnis nesaudzīgais
  spēkā pieņemas.
  Tur joņo laiks, kā melna armāda.
  Es redzu sejas, dzirdu valodas,
  pavisam citādas kā pagājušā gadsimtā.
  Bet gadījums mums kļūdīties vairs neatļauj,
  laiks kādam pirmajam
  ir svēto kokli rokās ņemt.
  Cik ļoti vajadzīga
  apjukušām dvēselēm
  ir krīvu kokles balss,
  jo tajā sāpes,
  svētais aicinājums,
  kaisla lūgšana,
  pēc kuras sirdis alkst.
  Tur rūgtums, lepnums, atmiņa
  un senais latvietības gars.
  Kad ieskanēsies kokle –
  tumsa izgaisīs,
  un piedzims cerība
  kā pirmais ausmas stars!

 17. Cilvēki, kā Inguna Rībena, vieš cerību, un viņa nav vienīgā. Arī Saeimā varētu atrast ne tikai 1, bet visus 10 taisnos, nerakstu uzvārdus, jo tūlīt pār viņiem nolīs melna melu straume, un kā vēsta latīņu sakāmvārds – apmelo tik, kaut kas jau pielips. Veselību un izturību Ingunai Rībenai.

 18. Autorei,kā jau visai viņas sabiedrībai,okupācija ir visai miglains jēdziens,tāpat kolaboracionisms,tautas nodevība.Mēģinat bīdīt šo titulu kavalierus kā tautas varoņus autore dara akmeņa kalnā vēlēja darbu.

 19. Tajā paugurā, toreiz ir bijis pilns ar kapu vietām. Tagad skatos – palicis viens Vācietis. Tā tad lielajam garam tauta nav bijusi pa prātam, vai? Savā mūžā esmu redzējis daudzu izcilu vīru kapus; salīdzinājumam izcilam astronomam Beselim Kenigsbergā, tur arī E. Kantam un vēl Kārļa Ulmaņa?? Saprotu, ka mūsu “tautas glābēji” necieš atšķirāgus viedokļus, bet mans papus un pat vecā māte nav lasījušas man Vācieti.

 20. Ir vienkārši ļoti labi, ka ir tādi cilvēki!!!

 21. neveiksmiga luzere// cekas zinotajus- peteri vacieti – par savejiem

  • ko tad tu, šīdiņ nelaimīgais, aiz trīs nikiem slēpies ?
   Tevi pēc laika var noteikt !
   Un vēl sagroza teikto smerdelis !!!

 22. Padomju laika vertikālēs bezcerīgi iestrēgusī…

 23. “Valdis Dombrovskis ir izcils politiķis!”

Draugiem Facebook Twitter Google+