Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Raimonda valdīšanai pienākušas beigas7

Ērika Oša zīmējums

Valsts nekustamo īpašumu aģentūrai laikam gan jāsāk meklēt fešeneblu dzīvojamo platību vakances Rīgas adresu galdā, kur Vējoņa kungam iemājot pēc Jūrmalas rezidences atstāšanas. Vai atbilstoši augstajam ieņemtajam sabiedriskajam stāvoklim jāpārbūvē kāds penthausa tipa dzīvoklis Madonā, ja Valsts prezidents gribētu domesticēties un atgriezties sev piemērotā darbā provinces vidusskolas skolotāju istabā.

Raimonda valdīšanai pienākušas beigas, ja jau pat Augusts ir stipri skeptisks par amata termiņa pagarināšanu uz otru pilnvaru periodu. Vienīgi sentimentāli noskaņoti Latvijas cilvēki joprojām atbalsta Vējoni un gribētu turpināt skaistu draudzību ar gara auguma stalto vīru, bet aizvien lielāka iedzīvotāju daļa ir tais ieskatos, ka šoreiz Saeimai nav paveicies ar nācijas līdera izraudzīšanu. Aktīvākie, žultainākie valsts vadītāja nedraugi pat pieprasa Madonas skaistulim pārtraukt prezidēšanu jau rīt uz brokastlaiku, un atlikušo periodu atstādināto aizvietotu mūsu īstā prezidente Ināra Mūrniece.

Skaļāko nopelšanu prezidents saņem par publisko koncertdarbību un komunikāciju. Ko madonietis saka – viss garām, garām, vārdi kā zirņi pret sienu, tautā neatbalsojas. Arī ārpolitikā valsts galva pilnvērtīgas pārrunas varot vest tikai ar Ēģiptes sfinksu.

Sevišķu nokritizēšanu Vējonis izpelnījies sakarā ar runu Mežaparka estrādē, kurai vajadzējis spēcinoši aizskanēt tālu pār priežu galotnēm un Latvijai, bet runātājs īsti netvēris, vai piedalās Dziesmu vai Ziemassvētkos. Runas musturā nebijis ievīts nekas iedvesmojošs un magnetizējošs, lai klausītāji sajūsmībā veidotu vilni, ceļoties no pārpildīto solu rindām. Jau pirms programmā paredzētā uznāciena daudzus skatītājus sagrābušas trīsas, uzmetusies zosāda un mocījušas nervozas priekšnojautas. Savukārt pēc priekšnesuma cilvēki skrējuši uz sanmezgliem, Sarkanā Krusta teltīs mediķiem sūdzējušies par vēdersāpēm, dežurējošam neiropsihologam – par priekšģīboni un apziņas traucējumiem. Kāds kungs blakussēdētājiem rezumējis – jāpārcieš trīs minūtes kauna, un tad jau Dziesmu svētki turpināsies.

Vēlāk prezidenta līdzstrādnieki žēlojušies par brīvdabā uzstādīto mikrofonu eho vibrācijām, taču, tā kā arī slēgtās telpās Vējoņa teiktais liek šausmās aizturēt elpu, tad aszobainākie kritiķi apšauba Rīgas pils saimnieka veselības stāvokli ar augstu kaļķa saturu. Visi uz vecumu mineralizējamies, bet prezidentiem tomēr vairāk vajadzētu sastāvēt no dzelzs un tērauda.

Saistītie raksti

Man privāti nav īpašu pretenziju par Vējoņa runu saturu. Runas ir īsas, kodolīgas, par ko kancelejas papīra piegādātājs ir nikns uz prezidenta palīgiem. No kancelēm Vējonis teikto neber kā pupas. Doto tekstu gausināti nolasa līdzpārdzīvodams, laipni noskatās uz sapulcējušos publiku, pēc tam labprāt smaida līdzi kopīgi uzņemtajos foto. Jā, varbūt cilvēks nav oratormākslas virtuozs un pie sacerējuma nav strādājis nedz intelektuālas jaunrades esejists, nedz loģiķis, taču praktiskā darbā prezidents noteikti pilda sabiedrībai derīgus pakalpojumus, par kuriem daudzi vis nedabū zināt. Citu valstu pirmajām personām neklājas vieglāk. Rau, misteru Trampu apsaukā par Putina pūdeli par to vien, ka Amerikas līderis Helsinkos izkūpinājis miera pīpi ar Krievijas prezidentu.

Tāds ir prezidentu mūžs. Jāmaksā cena, ka tautas neapmierinātības gadījumā ievēlē jaunu līderi. (Visvairāk žēl patīkamās, jaukās prezidenta kundzes Ivetas.) Agrākie valsts galvas tomēr bija vairāk distancējušies no politiskiem spēkiem, tādi kā neatkarīgāki, kamēr šamējais ir kauls no partiju kaula, turklāt vēl Zaļais pēc politiskās piederības. Secinājumi nākamā gada izvēlei ir, ka par Latvijas prezidentu neder tāds vīrs, kurš pārāk cieši saistīts ar tīklveida struktūrām, grupējumiem, kuri mūspusē nez kāpēc tiek dēvēti par politiskām partijām. Otrkārt, partijās par 99 procentiem koncentrējušies zemas kvalitātes, B kategorijas darboņi, kuriem acīgāka kvalifikācijas vērtēšanas komisija neizsniegtu licenci darbībai politiķa profesijā. Saeimā sēdētāji vis nepieļaus, ka prezidenta godā cels personību, kas mirdz un viz augstu simts “gudro galvu” līmenim.

LA.lv