Latvijā
Novados

Kad Ādažos kļūst par šauru: Bruņotie spēku uzsvaru liks uz četriem poligoniem 16


Ādažu poligons, kas tiek uzskatīts par unikālu treniņu vietu, paplašināts no 7784 līdz 13 410 hektāriem.
Ādažu poligons, kas tiek uzskatīts par unikālu treniņu vietu, paplašināts no 7784 līdz 13 410 hektāriem.
Foto – Zane Bitere/LETA

Ņemot vērā esošo poligonu noslodzi, aktīvu iedzīvotāju iesaisti Zemessardzē un gaidāmo jaunu ieroču parādīšanos bruņojumā – pašgājējhaubiču un pretgaisa aizsardzības ieroču “Stinger” parādīšanos arsenālā, Latvijas NBS fokusējas uz esošo poligonu paplašināšanu. Vakar valdība atbalstīja pretgaisa aizsardzības poligona veidošanu Nīcas novada Jūrmalciemā. AM uzsver, ka no šā gada līdz 2021. gadam uzsvars tiek likts uz Ādažu poligona, Alūksnes novadā esošā poligona “Lāčusils”, kā arī poligona “Meža Mackeviči” Daugavpils novadā un Skrundas pilsētiņas attīstību. Kopumā šo četru poligonu attīstība, pēc ministrijas aplēsēm, izmaksās ap 25 miljoniem eiro. AM parlamentārais sekretārs Viesturs Silenieks norāda, ka, ministrijas ieskatā, tuvākajos gados nav paredzēts būvēt jaunus poligonus, bet apmācības organizēt agrāk PSRS armijas izmantotos vai citos pamestos objektos.

V. Silenieks uzsver, ka ministrija tuvākajos gados neplāno veidot jaunus poligonus, bet gan tā lūkojas uz bijušajiem PSRS armijas objektiem un citām pamestām būvēm, kas ir loģiskākais veids, kā dabūt papildu vietas militāriem vingrinājumiem. Viņš norāda, ka nepieciešams šādas vietas apzināt un izvērtēt, tāpat kā apzināt iespējamās vietas šaušanas nodarbībām, piemēram, smilšu karjerus. V. Silenieks uzsver, ka būtisks ir dialogs ar zemes īpašniekiem. “Pats esmu redzējis, ka Šveicē automaģistrāļu tuvumā atrodas šautuves, taču jāskatās, vai mūsu sabiedrība ir izaugusi līdz šāda veida darbībām. Atņemt zemi nevienam nevajadzētu, taču ir cilvēciskie faktori, kad viens saimnieks atļaus rīkot šaušanu, bet cits pret to iebildīs,” sacīja V. Silenieks.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

 

Ādažu poligons

AM uzsver, ka šobrīd turpinās darbs pie Ādažu poligona attīstības. Poligona platība paplašināta no 7784 hektāriem līdz 13 410 hektāriem. Ādažu poligons ir paplašināts ziemeļaustrumu virzienā, un tas uzskatāms par unikālu treniņu vietu, jo mācību laikā grūtības rada mežainais apvidus, kas traucē redzamību un šāviņa mērķa sasniegšanu. Tas paplašināts uz kādreizējo vēsturisko zemju kopplatības rēķina, kur pirms Otrā pasaules kara Latvijas armijas rīcībā bija Gaujas poligons, kura platība sasniedza aptuveni 10 578 hektārus. Ādažu poligona paplašināšana notikusi, jo tas ir pārslogots un noslodze līdz ar sabiedroto spēku klātbūtni nākamajos gados būs vēl lielāka.

 

Poligons “Lāčusils”

Poligona “Lāčusils” teritorija paplašināta no 64 hektāriem līdz aptuveni 2380 hektāriem, radot vairākas modernas mācību vietas ar uzsvaru uz karavīru individuālo apmācību un iespējām izmantot bruņojumu un tehniku dažādos lauka un vides apstākļos.

 

Poligons “Meža Mackeviči”

Apmācību infrastruktūras uzlabošanai Latgalē NBS paredzējusi attīstīt poligonu “Meža Mackeviči”, paplašinot tā teritoriju no 10 hektāriem līdz 2100 hektāriem un izveidojot jaunas šautuves un apmācību vietas. Vajadzība pēc poligona pieaug, jo Latgalē strauji palielinās zemessargu skaits, kā arī tur plānots izvietot NBS profesionālā dienesta vienību ar pretgaisa aizsardzības spējām. “Līdz šim Latgalē mācību teritorijas nav bijis, un mums jāmeklē risinājumi – jārada jauna vai jāpaplašina esošā,” uzsver V. Silenieks.

Pašreiz ministrija sākusi sarunas ar AS “Latvijas valsts meži” par poligona attīstības projektu, bet pēc tam tiks precizēts arī pārņemamo teritoriju apjoms un jaunā poligona robežas.

 

Skrundas pilsētiņa

Bijušo Skrundas lokatora pilsētiņu savulaik kā unikālu vietu daudzinājis NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, jo tajā iespējams izkopt karadarbību pilsētas apstākļos. Latvijai, komandiera ieskatā, ir paveicies, ka tā saglabājusies, jo daudzām citām NATO valstīm šādas pilsētiņas jāceļ no jauna. Priekšrocības – objekts ir pietuvināts kaujas situācijām un reāliem apstākļiem, un tajā regulāri tiek rīkotas Nacionālo bruņoto spēku mācības, balstoties uz noslēgto vienošanos ar pašvaldību.

Pašlaik AM sadarbībā ar Skrundas novada domi strādā pie Skrundas pilsētiņas būvju īpašumtiesību sakārtošanas un pašvaldība kārto dokumentus, lai to nodotu Aizsardzības ministrijas īpašumā.

 

Jūrmalciema un Šķēdes poligons

Aizsardzības ministrija paredzējusi attīstīt jaunu pretgaisa aizsardzības poligonu Nīcas novada Jūrmalciemā. Vakar valdība apstiprināja AM sagatavotos noteikumus, kas paredz poligona izveidi. Ministrija informē, ka Jūrmalciems atzīts par piemērotāko alternatīvu Šķēdes militārajam poligonam, jo tajā ir iespējams izveidot pretgaisa aizsardzības mācību šaušanai nepieciešamos sauszemes, jūras un gaisa telpas parametrus, turklāt Jūrmalciema sauszemes teritorija piemērota pretgaisa aizsardzības mācību drošas šaušanas pozīcijai. Tā ir neapdzīvota vai maz apdzīvota teritorija. Jūrmalciema poligonā mācības nenotiktu biežāk kā vienu mēnesi gadā.

Pretgaisa aizsardzības šaušanas mācību pozīciju izvietošanai nebūšot nepieciešams veikt patstāvīgas būves celtniecību, izcirst kokus vai veikt cita veida zemes transformāciju. No AM teiktā izriet, ka izmaksas poligona ierīkošanai būs ļoti mazas, jo tā ierīkošanai būs nepieciešama zīmju izvietošana un marķējums, kam līdzekļi tiks rasti jau esošajos AM līdzekļos. Šķēdes poligons paliks AM īpašumā, bet tur turpmāk norisināsies mazāka mēroga mācības.

LA.lv