×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
12. jūnijs, 2014
Drukāt

Viesturs Sprūde: Atgādinājums par kādu 1940. gada jūnija padomju dokumentu (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Katru gadu, tuvojoties 17. jūnijam, ko 1940. gada vasaras notikumu dēļ piemin kā Latvijas okupācijas dienu, krievvalodīgajos medijos parādās raksti, kuros tiek apšaubīta, noliegta Latvijas padomju okupācija un padomiskā garā spriedelēts par “darbaļaužu revolūciju”, kas gāzusi “izkurtējušo Ulmaņa režīmu” vai “brīvprātīgu pievienošanos”. Tiek izgudrotas dažādas konstrukcijas, piesaukti visdažādākie iemesli, lai tikai attaisnotu faktu, ka sarkanā armija toreiz militārā operācijā iznīcināja trīs neatkarīgas valstis – Latviju, Lietuva, Igauniju. Jā, tieši militārā operācijā, kaut padomju stila vēstures piekritēji un lielkrievu šovinisti gatavi skriet ar pieri sienā, atkārtojot, ka toreiz neviens neesot šāvis, viss ritējis mierīgi, un kas tad tā vispār par okupāciju, ja neviens nešauj. Tomēr, kā mēdz teikt, vārdus no dziesmas neizrausi, tāpat kā no vēstures nevar izraut PSRS aizsardzības tautas komisāra Semjona Timošenko un sarkanās armijas Ģenerālštāba priekšnieka maršala Šapošņikova 1940. gada 9. jūnija pavēli PSRS Baltijas jūras kara flotes komandierim viceadmirālim Tribucam. Minētā pavēle mūsdienās nav nekāds noslēpums. Tā ir pieejama internetā un iekļauta vairākos dokumentu krājumos. Par šo dokumentu mums atgādina arī “Latvijas Avīzes” lasītājs Vecumnieka kungs. Ir pamats domāt, ka Krievijas arhīvu slepenajos plauktos slēpjas vēl citi tamlīdzīgi rīkojumi, taču, lai saprastu, kas 1940. jūnijā notika, pietiek arī ar šo gana daiļrunīgo. Tātad komisārs Timošenko un maršals Šapošņikovs pavēl Sarkankarogotajai Baltijas flotei ar 1940. gada 12. jūniju būt gatavai KAUJAS uzdevumu izpildei. Šie uzdevumi ir: “Pēc Ļeņingradas kara apgabala karaspēka komandiera rīkojuma, sagrābt Igaunijas un Latvijas kara flotu kuģus, kas atrodas bāzēs un reisos, sagrābt Lietuvas kara floti (Palangā); sagrābt Igaunijas un Latvijas tirdzniecības floti un peldlīdzekļus, pārraujot jūras sakarus starp šīm valstīm; sagatavot un organizēt desantu izsēšanos Paldiskos un Tallinā, pēc Ļeņingradas kara apgabala karaspēka komandiera rīkojuma, sagrābt Tallinas ostu un krasta baterijas Nargenas un Vulfa salā un būt gataviem sagrābt Surupas baterijas no sauszemes; slēgt Rīgas jūras līci un bloķēt Igaunijas un Latvijas krastus Somu jūras līcī un Baltijas jūrā, lai nepieļautu šo valstu valdību evakuāciju un karaspēka un īpašumu izvešanu; organizēt pastāvīgu un drošu sardžu dienestu Somu jūras līcī no Somijas puses un Baltijas jūrā no Zviedrijas un no dienvidiem; ciešā sadarbībā ar sauszemes karaspēku līdzdarboties Ļeņingradas kara apgabala karaspēka uzbrukumam Vezenbergai (Rakverei); ar iznīcinātājaviācijas darbību palīdzību nepieļaut Igaunijas un Latvijas aviācijas pārlidojumus uz Somiju un Zviedriju”. Pavēles noslēgumā norādīts, ka precīzu kaujas darbību sākumu dos Ļeņingradas kara apgabala karaspēka komandieris.

“Sagrābt”, “nepieļaut”, “pārraut” – ļoti miermīlīga retorika, vai ne? Žēl, ka vēsturnieku rīcībā vēl nav citu dokumentu, kas raksturotu padomju sauszemes karaspēka darbības. Tomēr zināms, ka iebrucēji rēķinājās ar baltiešu pretošanos un bija pat veikti priekšdarbi gūstekņu nometņu ierīkošanai. Tādas parasti nerīko, ja kādu pošas miermīlīgi atbrīvot.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tagad , pēc šā raksta , vairs nevar saprast , kurš to Latviju okupēja ? Bildē tanks ar Polijas ģerboni !

 2. Pavēle bija, bet to nevajadzēja realizēt, atdevās paši labprātīgi un ar entuziasmu.

 3. Bildē poļu tanks, vai tik nav no filmas “četri tankisti un suns” ?

 4. kā jau utainie,meloja ,melo un melos!

 5. Paldies par rakstu. Piekrītu raksta autoram un arī Valda komentāram.

 6. Personīgi mani kā latvieti, maz uztrauc tas, ko atzīst vai neatzīst nepilnvērtīgie padomju okupanti un degradējušies salašņas.

 7. Viss ir ļoti skaisti uzrakstīts,tikai ir viena nelaime,un kāpēc tā netiek analizēta.Kāpēc netika dota pavēle,kaut gan labi zināja,kādi ir krievijas nodomi.Kāpēc no visa tā nekas netika glābts.Tāpēc par okupāciju ir runat pāragri,valsts tika nodota.Paralēles varam vilkt arī tagad no 1992-2014.gadam,ceļam augša dokumentāciju un veicam izziņu.Un tad būs jautājums,vai tik mēs nēesam otreiz uzskapuši uz to pašu grābekļi.

 8. Polu tanks.

  • tas bildē izskatās pēc tā poļu tanka no filmas par četriem tankistiem un suni, tam arī bija Nr102. Sunim tajā fimā bija vārds Šariks, galvenais mīlas pāris- tanka komandieris Janeks un medmāsa Marusja, vēl tur bija tāds Gustļks, gruzīns-mahanizators “pie kloķiem” un vēl viens klusējošs kadrs- radists.

 9. Labs raksts.Labi, ka ir saglabājušies šādi dokumenti – vēstures liecības.Pēc aculiecinieku stāstītā, okupācija notikusi nakts laikā.No rīta bijusi jūtama pretīga smaka – pilna Latvija krievu karaspēka. Aiz viņiem nākuši izbadējušies”bežanci” ar kulēm uz muguras -kā tagad gliemeži, un prasījuši saimniekiem ēst. Pēc pacienāšanas esot jautājuši:”Kas Jums šodien par svētkiem?” “Nav nekādu svētku”-atbildējuši saimnieki.”Bet kādēļ Jūs tā ēdiet?”-vaicājuši krievi.Latvieši atbildējuši:”Mēs katru dienu tā ēdam!” Tad krievi esot nobrīnījušies un teikuši:”Bet mums teica, ka Jūs šeit esiet badā un mums jānāk Jūs no bada atbrīvot”. Tādi tie “atbrīvotāji” -okupanti. Droši vien, Kārlim Ulmanim kāds draudēja ar ieroci un pavēlēja nolasīt tautai okupantu iepriekš sastādīto tekstu, teikdami, ka tādā gadījumā nevienu nenogalinās. Tā bija apmānīšana. Katrs grib dzīvot un ticēt labajam. Diemžēl sātana kalpos sēž vienīgi ļaunais gars. Tad sākusies Latvijas armijas virsnieku “vešana uz apmācībām mežā”- nošaušana u.c.briesmu darbi – Baigais gads. Čekas pagrabos drausmīgi spīdzināti un tad nogalināti latvieši. Tagad tas viss turpinās, tikai citās formās, jo čekas maisus Saeima vaļā netaisa, lai slēptu visus noziedzniekus un viņi varētu netraucēti uzbrukt un slepkavot cilvēkus.ASV rabīns intervijā atklāja, cik brismīgs skaits cilvēku tiek nogalināts katru gadu jūdaistu reliģisko ceremoniju apmierināšanai. Tagad Izraēlas vēstniece iesūdzējusi tiesā Leonardu Inkinu tikai par to, ka viņš citējis kaut ko no Izraēlā izdotas grāmatas. Tad jau iznāk, ka Izraēlas vēstiece nonākusi pretrunā pati ar sevi – ir pret Izraēlā izdotu grāmatu,pret to grāmatu kā tādu, ja jau viņai tik lielas bailes no šīs Izraēlā izdotās grāmatas.Un kuriozs, ka to visu tiesa ņem pretī un grib notiesāt nevainīgu cilvēku. Tāpēc arī Latvijā viss ir kā Vācijā pirms 2.Pasaules kara.Un ne jau latvieši tur vainīgi. Latvieši ir cietēji, tāpat arī citi godīgi cilvēki, neatkarīgi no tautības.

Draugiem Facebook Twitter Google+