×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

Kad būvnieku kuģis uz sēkļa

Foto - LETAFoto - LETA

Šeit būs runa par celtniecības “dārziņu”, kas ir nekopts jau vairākus gadus.

Atgādināšu, kāda bija celtniecības projektēšanas prakse pirms ceturtdaļgadsimta, kad vēl bija projektēšanas institūti. Konstrukcijas izprojektēja inženieris. Viņa darbu pārbaudīja projektu galvenais inženieris un tad nodaļas galvenais konstruktors. Nopietniem projektiem pirms apstiprināšanas tika veikta ekspertīze Valsts celtniecības komitejā. Atjaunotajā Latvijas valstī projektēšanas institūtus likvidēja. Projektēšanas birojos prasības bija mīkstinātas. Sākumā vēl bija Valsts būvinspekcija, kas veica projektu ekspertīzi. Attīstoties projektēšanas privātpraksei un mainoties dažādiem politiskiem strāvojumiem, arī šī uzraudzības iestāde tika likvidēta. Nu pavērās plašas iespējas korupcijas attīstībai. Lētāka iepirkuma nolikumi tā sagrozīja galvu veikliem politikāņiem, ka bieži vien celtniecības projektu realizācija nonāca līdz absurdam.

Pašreiz celtniecības kuģis ir palicis bez kapteiņa un dreifējot ir uzskrējis uz sēkļa. Uz kuģa ir cietušie. Lai nerastos jauni cietušie, kuģis jādabū nost no sēkļa, ko varētu izdarīt zinošs kapteinis. Bet kapteiņa lomu grib aizstāt “dārznieks”, kurš domā, ka celtniecības jomu vajag uzticēt Ekonomikas ministrijas “dārzniekiem”.

Nesen man bija gods konsultēt tādu “dārznieku” ar celtniecības inženiera diplomu par viņa rekonstruētās privātmājas dīvaino uzvedību. Pārbūvējot bēniņu telpas par dzīvojamām, minētais inženieris celtnieks, izjaucot starpsienas, izveidoja jumta konstrukcijas balsta status, kuros noslodzes dēļ radās garenplaisas. Kad jautāju, vai stati ir rēķināti uz ļodzi, viņš atbildēja, ka nezinot, kas tā ļodze tāda ir.

Tāpēc šaubos, vai Zolitūdes veikala “Maxima” projektētāji un celtnieki ir studējuši būvmehāniku un izstrādājuši kursa projektus metāla konstrukcijās.

Šī kliedzošā situācija būvniecībā prasa nekavējošu vadības maiņu. Ceru, ka to sapratīs reāli domājoši cilvēki, kas varētu grozīt pastāvošo kārtību. Vienmēr jāpatur prātā, ka celtniecībā atšķirībā no dārzkopības bieži uz spēles tiek likta cilvēku dzīvība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+