×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. septembris, 2012
Drukāt

Kad izdevīgāk?

Man 19. septembrī paliek 60 gadu, grasos doties priekšlaicīgā pensijā. VSAA nodaļā ieteica pagaidīt līdz decembrim, jo valstī var palielināties vidējā alga, un tas ietekmēs pensijas aprēķināšanu. Gribu zināt, vai man jāgaida līdz decembrim, jo šķiet, ka neko dižu pie pensijas nevaru iegūt.

 

Ja starpība būs kāds lats, nav vērts gaidīt, ja desmit lati – ir vērts pastrādāt līdz gada beigām un sagaidīt lielāku pensiju. Kādas varētu būt prognozes? 
Vera Gulbenē

 

 

Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrā paskaidroja, ka cilvēkiem, kuri vecuma pensiju pieprasa šogad (tai skaitā arī priekšlaicīgi), visu uzkrāto pensijas kapitālu indeksē, reizinot ar 2011. gada indeksu – 0,9945. Šis indekss ir zemāks par vieninieku, līdz ar to pensijas kapitāls samazinās, un pensijas iznāks mazākas.

Tiem, kas dosies pensijā nākamgad, aprēķinos izmantos 2012. gada indeksu. Šā gada novembra beigās vai decembra sākumā varēs uzzināt, kāds tas būs. Ja lielāks par vieninieku, tad, reizinot ar to, pensijas kapitāls palielināsies, un tā iznāks lielāka. Tādēļ ir vērts pagaidīt. Ja 2012. gada pensijas kapitāla indekss būs lielāks par vieninieku, mūsu lasītājai būs izdevīgi pensiju pieprasīt 2013. gadā, kaut vai no 1. janvāra. Taču, kāds būs indekss, pašlaik vēl nevar prognozēt.

 

Par pensiju aprēķināšanu un ar to saistītiem zemūdens akmeņiem izsmeļoši rakstījām mūsu žurnāla 2011. gada 11. jūnija numurā rakstos “Pensiju matemātika” un “Skaitļu varā”.

 

Diemžēl jau trīs gadus pēc kārtas pensijas kapitāla indekss ir zemāks par vieninieku, faktiski – negatīvs, jo, reizinot ar to, mūsu uzkrātais kapitāls sarūk. Vēl 2008. gadā indekss bija itin brangs – 1,3106. To piemēroja tiem, kuri pensionējās 2009. gadā, un pensijas sanāca tīri pieklājīgas.

2009. gadā pensiju kapitāla indekss noslīdēja zem vieninieka – 0,9622, bet 2010. gadā tas bija vēl mazāks – 0,7978, savukārt 2011. gadā – 0,9945. Aprēķinot pensiju, to indeksē ar visu gadu indeksiem, tai skaitā ar pagājušā gada indeksu. Tādēļ tiem, kas aizgājuši pensijā pēdējo trīs gadu laikā, pensijas iznāk mazākas nekā viņu kolēģiem ar tādu pašu atalgojumu un darba stāžu, kuri pensionējušies 2009. gadā vai agrāk. Lūk, tāda pensiju matemātika!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+