×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. jūlijs, 2015
Drukāt

Kad izdevīgāk aiziet pensijā? Atbilde “LA” lasītājam (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Esmu dzimis 1953. gada 28. janvārī, šā gada 28. jūlijā man paliks 62 gadi un 6 mēneši, un varēšu iet pensijā. Taču lasīju, ka Labklājības ministrija iesniegusi likuma grozījumus, lai pensiju aprēķināšanā neizmantotu negatīvu uzkrātā pensijas kapitāla indeksu. Varbūt ir vērts pagaidīt un pensiju pieprasīt pēc tam, kad tiks pieņemti šie grozījumi? Man ir darbs, varu arī pagaidīt. ANDRIS RĪGĀ

Labklājības ministrija šā gada aprīlī Saeimā iesniedza grozījumus likumā “Par valsts pensijām” par to pensiju pārrēķināšanu, kuras piešķirtas laikā no 2010. līdz 2015. gadam un kuru apmēru būtiski samazinājuši negatīvie pensiju kapitāla indeksi, kas mazāki par 1,0. Līdz ar to pensijas kļūtu lielākas.

Taču valdība šo grozījumu izskatīšanu atlika līdz augustam, kad sāks skatīt 2016. gada budžetu. Līdz tam laikam pensijas rēķinās pēc vecās kārtības.

Aprēķinot pensiju, jau kopš 1997. gada katra cilvēka uzkrātais pensiju kapitāls tiek indeksēts. Pret to nevienam nebija iebildumu līdz 2009. gadam, kad valdība noteica negatīvu indeksu – mazāku par 1,0.

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska skaidro: ja Saeima pieņems grozījumus, tiks pārrēķinātas visas pensijas, kas piešķirtas laikā no 2010. līdz 2015. gadam, arī tā, ko pieprasīsiet šā gada jūlijā. Taču likuma grozījumi paredz pārrēķināt pensijas pakāpeniski, un 2015. gadā piešķirtās pensijas pārrēķinās tikai 2018. gadā. Līdz tam laikam saņemsiet pensiju, kas aprēķināta, piemērojot gan pozitīvos, gan negatīvos indeksus. Taču, ja pensiju pieprasīsiet 2016. gadā un būs stājušies spēkā likuma grozījumi, jūsu pensija tiks aprēķināta bez negatīvajiem kapitāla indeksiem.

Tātad, pieprasot pensiju šā gada jūlijā, jūsu ieguvums būs tas, ka līdz 2016. gadam to saņemsiet gandrīz pusgadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. īstajā laikā jābūt īstajā vietā.

  2. ko gaidīt,viena kapeika vairāk vai mazāk,vajag baudīt savas vecumdienas tad ,kad tas ir iespējams,jo neviens mēs nezinām ,cik ilgi to varēsim darīt. Tad ,kaut nedaudz tā prieka un brīvības priekš sevis,nevis diendienā iejūgtam divos darbos(tā bija man daudzus gadus).
    Naudas vietā, es labāk izvēlētos nesabeigtu veselību,ko novēlu arī Jums.Lai Jums veselība un jauks pensionāra laiks, baudiet to!

Draugiem Facebook Twitter Google+