Foto – Shutterstock

Kad izdevīgāk aiziet pensijā? 6

Esmu izaudzinājusi piecus bērnus. Augustā man paliks 60 gadu, taču līdz 30 gadu darba stāžam vēl pietrūks dažu mēnešu. Darbavietā mani piespieda uzrakstīt atlūgumu un aiziet no darba pēc pašas vēlēšanās. Tomēr direktors neiebilst, ka 1. maijā mani atbrīvo pēc pušu vienošanās. Kā man rīkoties, lai saņemtu lielāku pensiju? 
DAGNIJA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Kādēļ vajadzīgs 30 gadu darba stāžs


Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

No 2014. gada 1. janvāra ir palielināts vispārējais pensijas vecums, un šogad tas ir 62 gadi 3 mēneši. Turpmāk pensijas vecumu katru gadu palielinās par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā tas sasniegs 65 gadus. Likums “Par valsts pensijām” ļauj atsevišķām iedzīvotāju kategorijām, piemēram, bērnu invalīdu vecākiem, daudzbērnu vecākiem, politiski represētajiem u.c., pieprasīt vecuma pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem, proti, agrāk. Likuma “Par valsts pensijām” 11. panta ceturtajā daļā teikts, ka tiesības uz vecuma pensiju no 57 gadu 3 mēnešu vecuma (5 gadus agrāk) ir mātēm un tēviem, kā arī aizbildņiem, kuru darba (jeb apdrošināšanas) stāžs ir vismaz 25 gadi un kuri līdz 8 gadu vecuma sasniegšanai aprūpējuši piecus vai vairāk bērnus vai arī bērnu invalīdu.

Taču, lai vecuma pensija būtu lielāka, svarīgs ir 30 gadu darba stāžs. Pensijas summa ir atkarīga no cilvēka apdrošināšanas stāža, algas, no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, un pensijā aiziešanas laika. Ja darba stāžs ir vismaz 30 gadu, par periodu līdz 1996. gada 1. janvārim viņa pensijas kapitālu rēķinās, izmantojot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī laikā no 1996. gada 1. janvāra līdz 1999. gada 31. decembrim. Tas ir izdevīgi tiem, kuriem šajā posmā bijusi maza alga vai kuri kādu laiku vispār nav strādājuši, jo tad pensija būtiski palielināsies. Tādēļ žurnāla lasītājai būtu izdevīgi iet pensijā tad, kad būs sasniegts 30 gadu darba stāžs. Viņai ieteicams ar darba grāmatiņu un algas nodokļu grāmatiņu doties uz savu VSAA nodaļu, lai precizētu, kurā datumā darba stāžs sasniegs 30 gadu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Un vēl viens aspekts. Aprēķinot pensiju, cilvēka pensijas kapitālu dala ar prognozējamo atlikušo mūža ilgumu. Jo vēlāk pieprasa pensiju, jo mazāks ir šis skaitlis un attiecīgi lielāka ir pensija. Cilvēka vecumu šajā gadījumā mēra pilnos gados. Piemēram, ja kundze pensiju pieprasīs jūlijā, 59 gadu 11 mēnešu vecumā, tiks uzskatīts, ka viņa pensiju pieprasījusi 59 gados! Tādēļ, ja līdz dzimšanas dienai palikuši daži mēneši, izdevīgāk ir pagaidīt un pensiju pieprasīt pēc savas dzimšanas dienas.

Bezdarbnieka pabalsta laiks ietilpst darba stāžā


Darba jeb apdrošināšanas stāžā, kas nepieciešams pensijas aprēķināšanai, ietilpst arī laiks, kad cilvēks saņem bezdarbnieka pabalstu, jo šajā laikā valsts par viņu maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas. Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) paskaidroja, ka aiziet no darba pēc paša vēlēšanās (pēc Darba likuma 100. panta) nav izdevīgi, jo tad bezdarbnieka pabalstu cilvēks reāli sāk saņemt pat pēc četriem mēnešiem. Tikai pēc diviem mēnešiem viņam piešķirs bezdarbnieka statusu, un līdz pabalsta izmaksas dienai būs jāgaida vairāk nekā mēnesis.

Toties, ja no darba aiziet pēc darbinieka un darba devēja vienošanās, t.i., pēc Darba likuma 114. panta, jau nākamajā dienā var reģistrēties NVA un tajā pašā dienā VSAA nodaļā pieprasīt bezdarbnieka pabalstu. To maksā par iepriekšējo mēnesi. Piemēram, ja cilvēks maija sākumā pieprasījis bezdarbnieka pabalstu, viņam par maiju to izmaksās apmēram 24. jūnijā.

Cik liels būs bezdarbnieka pabalsts? Tas atkarīgs no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas un sociālās apdrošināšanas (darba) stāža. Pabalstu rēķina no darbinieka vidējās pēdējo 12 mēnešu algas, izlaižot pēdējos divus mēnešus pirms pabalsta pieprasīšanas. Jo lielāks darba stāžs, jo lielāks pabalsts. Cilvēkam, kura darba stāžs ir no 20 līdz 29 gadiem, bezdarbnieka pabalstu nosaka 60% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Reklāma
Reklāma

No 2013. gada 1. janvāra bezdarbnieka pabalsta maksimālais izmaksas ilgums ikvienam bezdarbniekam ir deviņi mēneši un atkarībā no bezdarba ilguma to izmaksā šādi:

a) pirmos trīs mēnešus – pilnā piešķirtajā apmērā;

b) nākamos trīs mēnešus – 75% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta;

c) pēdējos trīs mēnešus – 50% apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta.

Tātad, aizejot no darba pēc pušu vienošanās, ir nodrošināti nelieli iztikas līdzekļi līdz laikam, kamēr darba stāžs sasniegs 30 gadu un būs izdevīgi pieprasīt vecuma pensiju.

Atgādināsim arī atšķirību starp pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem, ko var izmantot daudzbērnu vai bērnu invalīdu vecāki, un priekšlaicīgo pensionēšanos (2 gadus agrāk), ko var izmantot jebkurš, sasniedzot 30 gadu darba stāžu. Pensionējoties priekšlaicīgi, līdz pilna pensijas vecuma sasniegšanai izmaksā tikai 50% no aprēķinātās pensijas. Ja šāds pensionārs atsāk darbu, pensijas izmaksu pārtrauc. Toties, pensionējoties pēc atvieglotiem noteikumiem, uzreiz sāk maksāt pilnu aprēķināto pensiju. Ja šāds pensionārs atsāk strādāt, viņš saņem gan algu, gan pensiju.

SVARĪGI


• Pensija būs lielāka, ja darba stāžs ir 30 gadu.

• Bezdarbnieka pabalstu maksā deviņus mēnešus, un ik pēc trim mēnešiem tas samazinās.