Lasītāju viedokļi
Sabiedrība

Vai Latvijas vīrieši ir gatavi atsaukties aicinājumam piedalīties mobilizācijas mācībās? 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – LETA

Lai izveidotu reālu un darboties spējīgu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerves sistēmu, šogad pirmo reizi tiks izmantots Mobilizācijas likuma spēks. Tas nozīmē, ka ierašanās uz izsludinātajām mācībām vairs nebūs uzaicināto pilsoņu brīva izvēle, viņi tiks mobilizēti. Tiesa, šogad plānotās mobilizācijas mācības attieksies tikai uz 2500 rezerves karavīriem. Tomēr nākotnē Aizsardzības ministrija raugās arī pārējo rezervistu virzienā.

 

Andis Anspoks, 31 gads: “Esmu Latvijas patriots un uzskatu, ka jebkuram Latvijas Republikas iedzīvotājam – patriotam – ir nepieciešams piedalīties savas valsts, savas zemes aizsargāšanā. Mēs jau reiz atdevām savu valsti bez cīņas, un tas beidzās ar okupāciju 50 gadu garumā, tās laikā piedzīvojām deportācijas, slepkavības un postu! Vinstons Čērčils ir teicis, ka kara priekšvakarā ir jāizvēlas starp karu un kaunu – tomēr, ja izvēlies kaunu, saņemsi arī karu. Mums tas jāpatur prātā, domājot par Latvijas aizsardzības spēju nostiprināšanu.”

 

Kaspars Rakstiņš, 27 gadi: “Iesaukt uz mācībām cilvēkus, kam jau ir militārā pieredze, iespējams, varētu. Bet šaubos, vai ir jēga šādām mācībām mobilizēt cilvēkus, kam vispār nav nekāda sakara ar armijas lietām. Lai kaut nedaudz kaut ko iemācītos un apgūtu, nepieciešams ilgs laiks. Ja tomēr šāda iesaukšana pēkšņi mani skartu, tad arī domātu, kā labāk rīkoties.”

 

Edgars L., 19 gadi: “Teikšu atklāti: kad izdzirdēju ziņu par pilsoņu iespējamo mobilizēšanu, pirmais, kas iešāvās prātā, bija doma, ka jāsāk apsvērt atteikšanās no pilsonības. Lai gan Latvija man ir diezgan tuva sirdij, ļoti šaubos, ka savas valsts aizstāvības vārdā spētu karot pret saviem radiniekiem, draugiem un paziņām, kuri dzīvo ne tikai Latvijā, bet arī citās zemēs. Ja šāds kara stāvoklis tomēr pienāktu, visdrīzāk censtos atrast pēc iespējas drošāku vietu kādā citā pasaules malā, lai glābtos kopā ar savu ģimeni. Es nebūtu gatavs tam, lai tiktu iesaukts armijā, un, atklāti sakot, neuzskatu, ka mūsdienās no armijā iesaukto cilvēku skaita būtu atkarīgs tas, vai valsti izdosies aizstāvēt vai ne, it īpaši, ja lielākā daļa cilvēku tik un tā ir diezgan neprofesionāli šajā jomā. Drīzāk viss ir atkarīgs no tā, cik daudz līdzekļu valsts ieguldījusi savu aizsardzības spēju stiprināšanā. Un te nu man rodas šaubas. Iebrucēji visdrīzāk būtu apbruņojušies daudz labāk nekā mēs.”

 

Druvis Vilcāns, 24 gadi: “Man pret NBS ieceri veikt mobilizācijas mācības iebildumu nav. Teorētiski skatoties, mani iesaukt nevarēs, jo es studēju, turklāt man ir arī sieva un bērns. Pat, ja mani iesauktu uz mācībām, tas nevarētu būt profesionālā līmenī. Kopumā varu teikt, ka mani šis pasākums īsti neuztrauc.”

 

Ojārs Kurps, 49 gadi: “Uzskatu, ka karadienests ir tāda profesionāla darbība, ar kuru nevar nodarboties kurš katrs. Runājot par mobilizācijas mācībām, man nav tādas konkrētas nostājas – tas ir vajadzīgs vai ne. Esmu gatavs, ka varu tikt iesaukts kā rezervists, un ar to rēķinos. Esmu dienējis padomju armijā pirms 30 gadiem. Tad, protams, bija citi laiki un citādas militārās tehnoloģijas. Domāju, ka tagad mūsu militāro rezervi pamatā veido karavīri, kas ir dienējuši jau atjaunotās Latvijas armijā un pēcāk demobilizējušies. Ir jāiegulda lieli resursi un līdzekļi, lai apmācītu vienkāršus cilvēkus, kas nav bijuši profesionāli saistīti ar armiju. Tomēr cilvēkiem, kas atvaļinājušies no militārā dienesta, šādas mobilizācijas mācības gan ir vajadzīgas.”

 

Uzziņa

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezerve

1. Rezerves karavīri: no profesionālā dienesta atvaļinātie karavīri, kā arī zemessargi pēc dienesta beigšanas. Rezerves karavīri NBS rezervē atrodas līdz 55, 60 vai 65 gadu vecumam atkarībā no dienesta pakāpes.

2. Rezervisti: Latvijas pilsoņi – vīrieši, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu un ir derīgi militārajam dienestam, kā arī sievietes, ja pašas izsaka šādu vēlmi. Rezervisti NBS rezervē atrodas līdz 55 gadu vecuma sasniegšanai.

Rezerves karavīra un rezervista pienākumi

1. Paziņot NBS rezerves uzskaites struktūrvienībai par izbraukšanu no Latvijas uz laiku, kas ilgāks par sešiem mēnešiem.

2. Mobilizācijas gadījumā izpildīt NBS rezerves uzskaites struktūrvienības izsniegtajā pavēstē noteikto.

Avots: no Militārā dienesta likuma

LA.lv