Dabā
Medības

Kad kamera spēj pazaudēt mednieku – ‘Härkila Lagan Axis’ apģērbs1


Testa sākums, tēmējam.
Testa sākums, tēmējam.
Foto: Linda Dombroska.

Medību apģērba plusus un mīnusus, to, kā tas valkājas, iespējams noteikt, tikai praktiski ar to dodoties medībās, un nevis vienu, bet gan vairākas reizes. Tādēļ tad, kad no rūpnīcas tika atsūtīts jaunais Lagan Axis medību tērps, stāsta varonis Kristaps Didže bija gatavs to pakļaut visiem pavasarīgās Latvijas dabas sūrajiem elementiem. Lagan Axis piedzīvos bebru medības Latvian Style.

Komplekts sastāv no apakškrekla, jakas, biksēm un cepures. Papildus var iegādāties arī cimdus. Šī modeļa galvenais uzdevums ir padarīt medības ar pieiešanu pēc iespējas vieglākas, slēpjot mednieku no dzīvnieka, lai būtu iespējams tam piekļūt pēc iespējas tuvāk, ņemot vērā tā daudz pārākās maņas par cilvēka iespējām. Tādēļ arī radīts Lagan. Jautājums, cik lielā mērā solītais atbilst realitātei.

Sāksim ar specifikācijām.

Jakas griezums paredzēts aktīvam medniekam, īpaši piemērots medībām pavasarī, kā arī vasaras sākumā. Jaka ir klusa, viegla, no staipīga materiāla, apstrādāta ar īpašu pret ūdeni izturīgu DWR pārklājumu, tādēļ arī jābūt prātīgam ar mazgāšanu. Labāk vienkārši apģērbu izskalot bez mazgāšanas līdzekļiem un arī bez centrifūgas.

Apģērbs ir elpojošs, tas aiztur mitrumu, vienlaikus tas arī ātri žūst. Jakai ir kapuce, kabata rācijai ar izeju antenai. Sānu kabatas aprīkotas ar rāvējslēdžiem, tāpat ir arī iekšējā kabata un papildu kabata, piemēram, dokumentiem.

Kapuce, piedurknes ir pielāgojamas. Modeļa kamuflāža reāli ļauj saplūst ar apkārtējo vidi, savā veidā plūdinot asās cilvēka silueta līnijas. Jakas cena ir 229 eiro. Bikses radītas no tāda paša materiāla. Tām ir lielas kabatas ar rāvējslēdžiem un atverēm ventilācijai sānos un staru apakšā. Bikšu dizains ļauj ar tām brīvi kustēties, it īpaši tādēļ, ka materiāls ir staipīgs. Bikšu cena ir 239 eiro.

Medībās

Apģērbs lieliski saplūst ar ainavu.
Foto: Linda Dombrovska

Pieredzējušais mednieks Kristaps Didže jau uzreiz atzina, ka apģērbs ir ērts un tā materiāls ādai patīkams. No sākuma bijušas bažas par to, cik silts vai elpojošs tas varētu būt, tāpat nebija skaidrs, kāda ir šā modeļa ūdensnoturība. Jānorāda arī, ka izvēlētais izmērs derēja kā uzliets. Jau no paša sākuma bija skaidrs, ka apģērba materiāls ir ļoti kluss salīdzinājumā ar citiem modeļiem, kas bija pa rokai.

Pavasarīgajā Latvijas mežā apģērba kamuflāža ļoti labi saplūst ar apkārtējo vidi.
Tik labi, ka brīdī, kad Kristaps notupstas, lai pārbaudītu pēdas, kamera vairs neredz cilvēka siluetu, kuru nofokusēt bildei, un automātiskajā režīmā sāk fokusu regulēt uz tuvāko koku.

Kad Kristaps notupstas, lai pārbaudītu pēdas, kamera vairs neredz cilvēka siluetu.
Foto: Linda Dombrovska

Tāpat arī krūmājā mednieka siluets ļoti labi saplūst ar apkārtējo vidi. Kristaps atzīst, ka ar apģērbu ir viegli un klusi pārvietoties, jau pirmajā vakarā viņam izdevies piekļūt ļoti tuvu bebram un to nomedīt.

Pēc bebra nodīrāšanas Kristaps netīrumus vienkārši noskalojis ar ūdeni, tātad materiāls, kas īpaši apstrādāts, arī ir ūdensizturīgs. Vienlaikus var secināt, ka apģērbu ir diezgan viegli kopt, noskalojot netīrumus, bet to noteikti nebūtu ieteicams mazgāt.

Kristaps arī stāsta, ka lauzies cauri krūmiem un pavisam drīz jau pamanījis, ka plīsuši smalki auduma pavedieni un jau manāmas nolietošanās pazīmes. Tomēr, mazliet padomājis, Kristaps norāda, ka šo varētu uztvert arī kā plusu, jo, iespējams, citi apģērba modeļi šajos apstākļos jau būtu saplīsuši.

Tāpat Kristaps secina, ka sintētiskais materiāls nav izturīgs pret kādu no ugunskura aizbēgušu oglīti. Viena tāda gadījusies, un jaunajās biksēs jau izkusis caurums. Kristaps arī uzsver daudzo kabatu ērtumu un priekšrocības.

Lielisks izgudrojums ir bikšu kabatas, kuras nav cieši piešūtas pie staras, bet gan paredzētas, lai tur ieliktu arī kaut ko lielāku, vienlaikus ļaujot medniekam brīvi kustēties. Tāpat arī jakas priekšpusē ir veselas divas kabatas, kur var ielikt dokumentus, arī tālruni.

Modeļa kabatas tiešām ir ietilpīgas un ērtas, jo parasti lielākais medību apģērba mīnuss ir kabatu trūkums. Kopumā pēc mēneša gara testa intensīvās medībās ar pieiešanu Kristaps atzinīgi novērtē Lagan modeli un saka, ka labprāt to notestētu arī rudenī – staltbriežu medībās.

Līdz šim viņam ar Härkila bijusi diezgan laba pieredze, un arī šoreiz zīmols nav pievīlis. Protams, ir arī pa kādam mīnusiņam, tomēr medībās tie īsti nav traucējuši.

Pirmais vakars, un bebrs nomedīts.
Foto: Linda Dombrovska

Härkila Lagan Axis

PLUSI
– kluss, ērts, daudz ērtu kabatu;
– diezgan labi elpo;
– cītīgi lietots darba režīmā, izturīgs pret uzplēšanu.

MĪNUSI
– Pēc ļoti intensīvas lietošans var redzēt, ka saplīsuši smalki pavedieni;
– ugunsnedrošs, jābūt uzmanīgam ar pelniem vai ugunskura dzirksteli;
– prātīgi ar mazgāšanu, moderniem audumiem nepatīk mazāgānas lidzekļi.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv