×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. marts, 2018
Drukāt

Egils Līcītis: Kad latvieši kļūst dusmīgi (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Latviju apdzīvo ļoti atšķirīgu uzskatu cilvēki, taču var vērtēt, ka caurmērā konservatīvi noskaņoti. Kurš politiskais spēks turas tradicionālo latviešu vēlmju plūsmā, tam klājas diezgan labi, turpretim dīvaiņi, piemēram, “Kustība Par”, pilnīgi droši jādēvē par marginālām partijām, kurām uz masu atsaucību nav ko cerēt. Tomēr turēšanās nacionālkonservatīvā gultnē nenozīmē garantiju, ka šādi afišējušos politiķu valdīšanai nebūs ne sākuma, ne beigu. Pēc četriem gadiem vai ilgākā laikposmā vēlētājiem vienkārši apnīk un piegriežas esošie varasvīri. Sak, kā Saeimas parkets viņus vēl nes! Neapmierināto iedzīvotāju daļā sāk dominēt priekšstats, ka neko citu kā sapūšanu centrālcietumā pie varas sazagušies nav pelnījuši, un lieliem miermīlīgākas sabiedrības slāņiem arī šķiet, ka būtu derīgi periodiski pamainīt spēkus politiskajā pārvaldē. Tad ir īstais laiks kāpt uz scēnas vecās kārtības likvidatoriem, lai parādītu, ka citi ir godīgāki, drosmīgāki un gudrāki.

Samērā negaidīti arī šajās priekšvēlēšanās odīs pēc šaujampulvera un kavalērijas zirgu mēsliem, kas ir raksturīgā smaka lielās batālijās. Koalīcija, ilgstoši vagojusi mierīgus ūdeņus, piepeši ierauta viļņos un bangās, stipri apgrūtinātas kuģošanas ap-stākļos. Kučinska valdībai trešais darbošanās gads aizsācies pagalam nesekmīgi un itin nekas neveicas. Vadītāju slava (ja tāda bijusi) izčākst kā kupenas aiz MK ēkas logiem. Vairs nemāk pārdot Dziesmu svētku biļetes, iedzīvotājus kaitina ar ažiotāžu par kāpinātiem elektrības rēķiniem, slikti tiek organizēta banku uzraudzība un piedevām nesokas čekas maisu purināšana. Ikdien lasot skandālstāstus un nejēdzības pirmajās lappusēs, cilvēki secina, ka varneši stipri dara pāri valstij. Nodokļu maksātāju naudu izsaimniekot kļuvis īzī pīzī, par to neseko nekāds sods. Vēlētājus kaitina, ka partijām piesitušies lietu bīdītāji, kas mūsu valstī ir neiznīkstošas nezāles. “No problem” žanrā izcili meistarstiķi padevās advokātam Grūtupam, kurš politisko darījumu ķēķī bija šefpavārs. Tagad ir pretendenti uz atbrīvojušos jautājumu sakārtotāja vietu, bet pa lielai daļai, salīdzinot ar maestro Grūtupu, veiklie puiši ir tikai kartupeļu mizotāju līmenī.

Nemākulības, bezatbildības, grupējumu interešu kārtošanas atmosfēra ir sistēma, kas veidojas, pārziedējušiem politiķiem pārāk ilgi uzturoties pie varas, un sadusmotie latvieši labprāt meklēs pēc alternatīvas. Balsstiesīgie iekšpolitiski vērtēs vēlēšanās, vai administrācija gādā par cilvēku interesēm vai ir tikai naudas varas atvasinājums. Te savlaicīgi uz laukuma uznākuši Jāņa Bordāna ļaudis, izvirzot Jauno konservatīvo partijas priekšsēdētāju kā godavīru par premjera amata kandidātu un gluži loģiski piedāvājot skaistu, pagaidām nezināmu nākotni. Kā man stāstīja Juta, policijā ir jēdziens “realizācija”. Tas ir, kad materiāls savākts un persona nobriedusi – atliek to siltu šņorēt ciet. Un koalīcija pati piedāvā oponentiem veikt visas sagrabējušās sistēmas “realizāciju” – un ieeju Saeimā, uzstājoties kā nikniem pastāvošās iekārtas kritiķiem. JKP ir pamatoti pozicionējusies kā politiskais spēks, kas izpildīs asinsnolaišanu tiem, kas to sen pelnījuši. Tauta būs apmierināta ar tādu programmu blēžus saudzējošās vietā. Patriekt varai pietuvinātos spekulantus, samazināt birokrātiju par 30 procentiem, 13 ministriju vietā atstāt astoņas – vēlētājiem liksies vērā ņemami ierosinājumi. It īpaši tāpēc, ka nupat visas ministrijas šķiet NEVARAM iestādes, nevis VARAM. Bordāns atvēris balsu krājkases kontu, iemaksas sekos. Problēma ir tā, ka vēlēšanu batālijā uzbrūkošas kampaņas rezultātā JKP izveidosies, maigi sakot, sliktas kaimiņattiecības ar partijām, kuras tāpat dēvēsies par latviski konservatīvām. Turklāt pretējās puses konkurenti mācēs atvērt acis vēlētājiem, kādi gan vilkači ir bordānieši, kuri grib atņemt krēslus – bet tas vienādiņ pieder pie politiskās cīņas būtības un reglamenta. Tā jau būs vēlētāju griba – ļaut, lai vecais, zvalstīgais kuģis vēl peld, vai priekšroku dot aicinātājiem uz pārmaiņām.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Pamuļķa žurnaļugas rakstelis! Žēl!

 3. Visa šī šļura nav nekas citas kā cīņa par vietu pie siles,par to ka cilvēki emigrē,bērni nedzimst,skolas slēdz,slimnīcas optimizē,e- veselība nedarbojās,OIK triumfē,privātbankas sabrūk,valsts pārvaldīta banka sen likvidēta nevienu neinteresē.

 4. Nu man viņi patīk,atskaitot dažus,bet ir jau iespēja tos iegrožot.Ir jau taču tikai divi iespējami pŗāta stāvokļi(?) večiem:konservatīvs vai,piedodiet, muļķis.

 5. JKP nekas nespīd. Cik var jāt veco kleperīti. Nav taču skaidri uzrādīts, ko pārstāvēs šie jaunie kozervatīvie. Sabiedrībai atstāta uzminēšana, ko viņi pārstāv.

  • Tieši JKP spīd – vismaz 15 deputāti un deputātes tiks Saeimā. Toties NA deputātu skaits ievērojami samazināsies. Saeimā visdrīzāk netiks Kursīte, Rībena, Buiķis, Kiršteins, Laizāne (varbūt beidzot Laizānes vietā tiks Igavens vai Faibuševičs), Jansons, Krēsliņš un Dombrava Jānītis. Naudiņš zem jautājuma zīmes, bet visdrīzāk ar vidzemnieku balsīm tiks. Gaida Bērziņa vietā varētu tikt Jānis Iesalnieks, ja vien pirms vēlēšanām neizrunāsies un nenopublicēs kaut ko stulbu tviterī. Kurzemē daudzi ir par Iesalnieku.
   Ja no NA uz Saeimu kandidēs Baiba Broka, tad NA visā Latvijā knapi pārvarēs 5% barjeru un pateicoties Baibai Brokai JKP dabūs daudzās balsis no tiem, kuri parasti balso par NA. Cik esmu runājis, tad arī madonieši neatbalsta Broku.

 6. sarkanie baroni rullē!

 7. Jā, kāpēc NA ir tik dusmīga uz JKP un Bordānu? NA saprot, ka JKP šiem atņems balsis un daudzi NA “nacionāļi” vairs netiks ievēlēti Saeimā. Hm, ja nu tā būs un vēlēšanās NA ļoti slikti nostartēs – vai Raivis Dzintars atkāpsies no NA vadības jeb atkal vainīga būs tauta, kura balso nepareizi? Cik esmu lasījis tviterī, tad daudzi nacionāļi pret JKP ir ne tikai dusmīgi, bet pat naidpilni un ļaunu vēlējoši.

 8. Latvieši kopš 1940.gada vairs nenosaka toni Latvijā…
  Toņa noteicēji tagad ar abām rokām stūķē kabatās visu, kam tiek klāt…

 9. Kur ir likums, lai varētu ievēlēt taisnīgi?!!!!

 10. BALSOT TIKAI PAR JAUNAJAM PARTIJAM KURAS IR TIRAS NO KLEJOTAJIEM,NO PARBEDZEJIEM…TAD VARAM CERET UZ PARMAINAM…!!!!

 11. Es a i dusmīgs! “… Nemākulības, bezatbildības, grupējumu interešu kārtošanas atmosfēra ir sistēma, kas veidojas, pārziedējušiem politiķiem pārāk ilgi uzturoties pie varas, un sadusmotie latvieši labprāt meklēs pēc alternatīvas … “

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+