Publicitātes foto

Kad mākslinieks kļūst par mākslasdarbu: izstāde “Ceļojums uz Nekurieni” 0

No 24. februāra līdz 10. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma neparasta Ivetas Vaivodes un Artura Riņķa kopizstāde “Ceļojums uz Nekurieni”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Izstādē sastapušies divu paaudžu mākslinieki – dizainers, viens no kinētiskās mākslas pionieriem Latvijā Arturs Riņķis (1942) un starptautisku atzinību guvusi jaunākās plejādes fotogrāfe Iveta Vaivode (1979). Izmantojot dažādus medijus – sākot ar instalācijām un fotogrāfiju, beidzot ar video, animāciju un skaņu – abi veido dialogu laikā un telpā.

“Ideja par šādas sadarbības iespēju dzima 2013. gada rudenī, iedvesmojoties no Artura Riņķa Kinētiskās mākslas dārza “Nekurienes vidū”, kas atrodas Kurzemē, Sabiles apkaimē. Šī teiksmainā vieta vairāku gadu garumā kalpojusi gan kā reāla, gan arī iedomāta abu mākslinieku attiecību laboratorija, kas 2016. gadā sasniegusi materializāciju izstādes formātā,” stāsta izstādes kuratore Inese Baranovska.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mākslas darbā ir svarīgs ceļš, ne tik daudz gala rezultāts. Un šis ceļš uz otra mākslinieka pasauli caur kopdarbu un spēli ir mūsu izstādes centrālā tēma. Dzīvojot Mākslas dārzā “Nekurienes vidū”, mēs paši kļuvām par iedomātiem tēliem un savu darbu aktīvu sastāvdaļu, par tādām kā trešajām personām – mūsu iztēles augli. Šiem tēliem tika izdomāti vārdi, un lēnām tie sāka dzīvot savu neatkarīgu dzīvi,” stāsta Vaivode.

Iveta Vaivode ir viena no atpazīstamākajām latviešu fotogrāfēm. Studējusi Bornmutas Mākslas institūtā (Lielbritānija), patlaban iegūst maģistra grādu Ālto Universitātē Helsinkos (Somija). Mākslinieces pēdējā fotogrāfiju sērija “Klēpis” guvusi vairākus starptautiskus apbalvojumus, starp kuriem minami “CO Berlin Talents 2014”, “Burn Magazine” stipendija, kā arī nominācijas pasaules nozīmīgākajos fotokonkursos “Sony Word Photography Award” un “Leica Oscar Barnack Award”.

Arturs Riņķis ir dizaineris un mākslinieks. 1974. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina (Rūpnieciskās mākslas) nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1976. gada, tad pat arī kļuva par Latvijas Mākslinieku savienības biedru. 1978. gadā viņš bija viens no trim leģendārās izstādes “Forma. Krāsa. Dinamika” autoriem (kopā ar Valdi Celmu un Anduli Krūmiņu). Tā bija pirmā izstāde PSRS vēsturē, kas pilnībā veltīta kinētiskajai mākslai. 1996. gadā pēc personiskas iniciatīvas izveidojis Kinētiskās mākslas dārzu “Nekurienes vidū” savā lauku īpašumā Talsu novadā.

Par darbu “Pulsārs Q 19” izstādē “Saules sistēmas perspektīva” (LNMM izstāžu zālē Arsenāls 13.11.2014–25.01.2015) un pēdējo divu gadu radošo darbību Mākslas dārzā “Nekurienes vidū” Arturs Riņķis tika izvirzīts 2015. gada Purvīša balvas finālam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.