×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
31. augusts, 2012
Drukāt

Kad naktskluba apmeklējums sniedz vairāk


Foto no I. Priedītes personīgā arhīvaFoto no I. Priedītes personīgā arhīva

Līdz šim esam bieži rakstījuši par Eiropas projektiem, kas tapuši sadarbībā ar programmu “Jaunatne darbībā”. Tie sniedz iespēju jauniem cilvēkiem mācīties neformālā vidē kopā ar citu valstu dalībniekiem, iegūstot zināšanas, piemēram, par diskrimināciju un klimata pārmaiņām. 


 

Šoreiz saviem lasītājiem vēlamies piedāvāt kaut ko no medaļas otras puses jeb to, kas nav rakstīts projektu oficiālajos papīros: piedzīvojumus un iespējas ārpus neformālās izglītības. Par savu pieredzi stāsta Inese Priedīte, biedrības “Piepildīto sapņu istaba” vadītāja. Šī organizācija nodarbojas ar projektu rakstīšanu, kā arī dod iespēju gribētājiem doties uz ārzemēm, lai izbaudītu “Jaunatnes darbībā” burvību. “Projekta programma lielākoties vienmēr tiek izpildīta. Tomēr pats pasākums nebūtu tik īpašs, ja tam nebūtu kāda pievienotā vērtība – tas, kas netiek ierakstīts papīros un nodots izskatīšanai Eiropas gaiteņos,” zina teikt Inese.

Šī sieviete ir piedalījusies neskaitāmos projektos un dara to jau desmit gadus kopš 20 gadu vecuma, pēdējos četrus gadus viņa tos pati raksta un realizē, turklāt dzīvo Maķedonijā. Ikvienam, kas vēlas piedalīties kādā programmas “Jaunatne darbībā” pasākumā, Inese iesaka doties tieši uz kādu no Balkānu valstīm, jo tur bieži var saskarties ar negaidīto. “Šejienieši mīl dzīvot, un viņiem svarīga ir sociālā dzīve – darbs var arī pagaidīt, lai gan vietējie saskaras ar līdzīga rakstura problēmām kā latvieši.

 

Jārēķinās, ka liela loma būs atvēlēta sabiedriskajām aktivitātēm, piemēram, naktsklubu apmeklējumam, lai gan tas pat nebūs minēts projekta aprakstā. Tomēr tas ir viens no lieliskākajiem veidiem, kā iepazīt turienes kultūru un cilvēkus, – tikai atrodoties uz deju grīdas kādā Balkānu valsts naktsklubā, saproti, kas ir kas.”

 

“Piepildīto sapņu istabas” vadītāja teic, ka “Jaunatnes darbībā” projekti pēc būtības ir mērķēti ne tikai lai iegūtu padziļinātas zināšanas par kādu pasākumam veltītu tēmu, bet arī lai neformālā vidē iepazītu atšķirīgas kultūras un cilvēkus. “Darba process vienmēr ir liela mācīšanās, un nekad nevari paredzēt, kā grupas biedrs izturēsies, jo nereti otrs ir ar pavisam citiem uzskatiem. Tādēļ iziešana ārpus projekta rāmjiem ļauj iepazīt personu no vēl citas šķautnes un aizgūt no tā kaut ko arī sev. Ārpus nodarbībām dalībniekiem savā starpā veidojas krietni ciešākas draudzības saites.” Inese piebilst, ka pēc kārtīga burziņa un labākas sabiedroto iepazīšanas cilvēks apzinās – viņi dzīvo citādi, dara tās pašas lietas, ko es, bet citādi. Tad kāpēc gan man nepamēģināt viņu ceļu? “Tas ir kā jauna ceļa sākums, ko neiegūst, sēžot izolētā darba vidē.”

Viņa iesaka katram uzņemties risku un pirmo reizi doties kādā no projektiem, vēlams ārzemju. Izvēle ir plaša. “Protams, pirmajā reizē vienmēr būs pamatīgs uztraukums, jo galapunktā gaida neziņa, it sevišķi braucot vienam. Tādēļ jābūt ļoti patstāvīgam,” uzskata jau pieredzējusī braucēja. Inesei pašai vēl atmiņā uzaust pirmā reize, kad pār lūpu mācēja pārspļaut tikai divus teikumus angliski. Tomēr pēcāk projekti viņai ir devuši raitas šīs valodas zināšanas.

 

“Reiz man gadījās piedzīvojums. Patiesībā tas notika pavisam nesen – šī gada februārī. Biju partnerattiecību plānošanas vizītē Serbijā, un tobrīd plosījās pamatīgas sniega vētras. Tomēr kaut kā bija jātiek uz kalnu māju, kas bija projekta galvenā norises vieta. Mani ar automašīnu veda četri serbu strādnieki, kuri devās tieši turp, lai salabotu caurules.

 

Tā kā ārā pamatīgs sniegs, braucamais slīdēja nost no ceļa un kalnā bija grūti uzbraukt. Pienāca brīdis vīriem kāpt ārā no auto un sparīgi jo sparīgi stumt! Tas atkārtojās trīs vai četras reizes. Pa to laiku jau biju paspējusi nobrīnīties par viņu mieru un spēju nesatraukties, lai gan, nepārtraukti kāpjot iekšā un ārā, laiks jau zaudēts krietni. Izrādījās, šie puiši nebija nekādi vakarējie, bet gan Serbijas varoņi – pirms pāris gadiem uzkāpuši Everestā.”

 

Uzziņa

Projektu aprakstus un pieteikšanās anketas var atrast mājaslapā www.salto–youth.org.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+