×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. septembris, 2016
Drukāt

Rīgā augstu nevērtē vietējās varas. Saruna ar Ilūkstes novada galveno vīru Stefanu Rāznu (3)

Foto - Zigmāris RumkaFoto - Zigmāris Rumka

Ilūkstes novadu ilgāku laiku vada ar nopelniem, pieredzi un notikumiem bagāts vīrs – balsotājs par Latvijas Neatkarības deklarāciju, bijušais Augstākās padomes deputāts Stefans Rāzna (LZS). Viņš ir sēlis no papēžiem līdz matu galiņiem, liels patriots, tāpēc nerimtīgi gādā, lai novada apdzīvotās vietas kļūtu aizvien skaistākas. Stefans noraizējies, ka Rīgā augstu nevērtē vietējās varas, līdz ar to Latvijas lauku un mazpilsētu iedzīvotāju intereses.

– Rāznas kungs, esat Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs gandrīz 12 gadus. Kā pagarajā laika posmā mainījusies pašvaldību dzīve, vieta un loma valstī?

S. Rāzna: – Ļoti strauji mainījusies! Visā Latvijā mazās pilsētiņas, ciematiņi pošas un kļūst glītāki. Infrastruktūra attīstās, municipālo īpašumu lietas kārtojas, skolas remontē. Iespējas ar ES fondu naudām ir milzīgi lielas. Tās varētu pacelt vēl vairāk, bet jāizmanto to, ko var.

– Mēs esam Sēlijā, nesen bija sēļu kongress, un jūs arvien uzsverat īpašo piederību. Pastāstiet par “sēļu lietu”!

– Cerīga. Vēsturiski vesels reģions nebija iezīmēts Latvijas attīstībā un pilnībā aizmirsts. Sēlija ir arī mākslīgi sašķelta. Viena daļa pievienota Latgalei, otra – Zemgalei. Taču mūsu pašvaldībām izdevies izveidot Sēlijas novadu apvienību, kur ietilpst Jaunjelgava, Viesīte, Nereta, Aknīste, Ilūkste, Sala un Jēkabpils novads. Tas, pateicoties akadēmiķa Jāņa Stradiņa sākotnējām ierosmēm, kad pie Zinātņu akadēmijas nodibināja Sēlijas biedrību, apstiprināja sēļu karogu un regulāri sasauca kongresus. Tagad organizēšanās pārcelta pašvaldību līmenī, un pēdējā kongresa rezolūcijā ierakstījām – pieprasām izveidot atsevišķu Sēlijas reģionu, kas nozīmētu lielākas sēļu iespējas. Valdība reaģē. Sūta atbildes. Lai arī ir problēmas, tās neliekas neapejamas, un mēs esam sadzirdēti. Agrāk aizmirsta teritorija Daugavas kreisajā krastā ceļas jaunai dzīvei, kuru paši gribam veidot.

– Kāds ir sēļu mērķis?

– Kļūt stiprākiem. Attīstīt teritoriju. Strādāt ar pārrobežu projektiem. Esmu priecīgs, ka TV laika ziņās tagad pastāsta, kāds Sēlijā būs laiks, un ka sēļus piemin viens otrs politiķis. Esam spēruši loģiskus apvienošanās soļus, jo mūs vieno sēliskais kultūrmantojums, tradīcijas, ieražas, kas veido identitāti. Ejam kopā caur kultūru, Dziesmu svētku gājienā zem sava karoga ar novadu dziedātājiem, dejotājiem.

– Ar ko sēļi atšķiras no citu Latvijas novadu ļaudīm?

– Spītīgāki, pašlepnāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. visu cieņu! Tiešs, redzīgs, atklāts, gudrs. Un patriots gan sēļu, gan Latvijas.

  2. Onkuls pārāk sapriecājies par rīgas pasviesto kauliņu.
    Pat par kosmētisku to nevar nosaukt.

Draugiem Facebook Twitter Google+