×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
22. decembris, 2016
Drukāt

Kad sapnis pārvēršas par murgu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Filipa Rota romāna “Amerikāņu pastorāle” ekranizācija ir Jūena Makgregora debija režijā. Pēc filmas pirmizrādes Toronto kinofestivālā šķidrie aplausi lēnām slāpēja cerības, kādas bija liktas uz Pulicera prēmiju ieguvušā romāna pielāgošanu lielajam ekrānam.

Pēckara Amerikas piepilsētu viltotā glance ir izcila vieta, kur dzimt drāmām un traģēdijām, un tā notiek arī ar veiksmīgā uzņēmēja Svīda ģimeni. Savulaik pakļāvies tēva bardzībai, viņš gandrīz atteicās no savas iemīļotās, taču Donai bija ne vien lokālā skaistumkonkursā iegūts kronis, bet arī apņēmība dibināt ģimeni, un tā nu viņi dzīvoja laimīgi viegli sasniedzamā attālumā no Ņujorkas – īsta idille un amerikāņu sapņa kārtējā versija. Drīz piedzima Meredita, un viņas izmisīgie centieni līdzināties teju vienmēr perfektajai mātei nāca komplektā ar runas defektu un pusaudzes dumpīgajām izpausmēm, kas sakrita ar Vjetnamas karu un protestiem pret to.

Šī tēma kinematogrāfā ieskanas palaikam, un Jūens Makgregors, uz lielā ekrāna pārveidojot Filipa Rota romāna notikumus, arī pielicis savu artavu, taču (ne tikai) viņa fani var vilties, jo “Amerikāņu pastorāles” iespējas nav izmantotas pilnībā, kaut arī jau kopš Toronto kinofestivāla šī filma sākusi savu ekrāna dzīvi un ar ļoti pieticīgiem kases panākumiem izspēlē ģimenes drāmu. Tā pilnībā sagrauj tās apgādnieka dzīvi, jo, pieslējusies radikāļiem, Meredita ne vien uzlaiž gaisā mazas pilsētiņas pasta kantori un degvielas uzpildes staciju, bet arī, neteikusi ne vārda vecākiem, pamet mājas un pārtrauc jebkādu komunikāciju ar viņiem.

Rota romāns grāmatveikalos nonāca 1997. gadā, un jau nākamajā “Time” to iekļāva 100 visu laiku labāko romānu sarakstā. Taču līdz ekranizācijai bija ilgi jāgaida, un pagāja pat vairāk nekā desmit gadi, līdz “Amerikāņu pastorāle” ieguva kinematogrāfiskas aprises. No oriģinālās komandas Polu Betaniju nomainīja Jūens Makgregors, Jūenu Reičelu Vudu – viena no šā brīža Holivudas jaunajām aktuālajām aktrisēm Dakota Faninga, kādu brīdi režijā bija piesaistīts arī Filips Noiss, taču vadības groži pārgāja Makgregora rokās, kurš beidzot piepildījis vienu no saviem kvēlākajiem sapņiem – kļuvis par režisoru. Vienmērīgi akcentējot gan sociālpolitisko fonu, gan varoņu psiholoģijas studijas un 70. gadu Amerikas kultūru vispār, viņš gan zaudējis oriģināldarba dziļumu, ko arī grūti sapresēt nepilnās divās stundās ekrāna laika, tomēr ir nospēlējis vienu no savas karjeras visgrūtākajām lomām.

 

UZZIŅA:

“Amerikāņu pastorāle”/”American Pastoral”

Režisors: Jūens Makgregors

Lomās: Jūens Makgregors, Dženifera Konelija, Dakota Faninga, Deivids Strethērns, Uzo Aduba

No 23. decembra “Kino Citadele”, “Multikino”, “K Suns”, “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+