Sējas lucerna.
Sējas lucerna.
Foto no LA arhīva.

Kad sēt lucernu? 0

Enciklopēdijā “Derīgie augi” izlasīju slavējošu rakstu par sējas lucernu – ļoti izturīgs augs, varot sēt nabadzīgā augsnē. Esot labs gan zaļmēslojumam, gan lopbarībai – pēc nopļaušanas ātri ataug, var vākt vairākas reizes. Apkārtējo zemnieku atsauksmes gan ir diezgan kritiskas.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Saka, ka jāsēj ļoti labā augsnē, arī dīdzība slikta. Lūdzu, pastāstiet kādā augsnē un cik agri jāsēj? Kā mēslot? Ja lucernu nopļauj, vai otrajā gadā jāsēj no jauna? Pašizsēja taču nenotiek…
 Rūdolfs Vecumnieku novadā

 

Lopbarības iegūšanai paredzēto šķirņu lucerna jāaudzē meliorētās, auglīgās velēnu karbonātu augsnēs (pH virs 6, ārzemju šķirnēm tuvu 7). Nav piemērotas nabadzīgas, nenosusinātas, skābas augsnes (pH zem 6).

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemkopības zinātniskā institūta vadošā pētniece Biruta Jansone stāsta, ka parasti sējas lucernu audzē tīrsējā vai arī zem virsauga (agrīno šķirņu miežiem vai vasaras kviešiem, kam ir īsāks veģetācijas periods).

Tīrsējā lucernu sēj ap Jāņiem, lietus periodā (izsējas norma – 20 kg/ha), tad tauriņzieži līdz rudenim paspēj izaugt un izveidot vienu pļāvumu. Augšanas laikā lucerna ar gumiņbaktēriju palīdzību spēj saistīt gaisa slāpekli, tāpēc tai nav jādod slāpekļa minerālmēsli. Atkarībā no augsnes auglības vai augsnes analīzēm (ja laukā ir zems fosfora un kālija nodrošinājums) pamatmēslojumā nelielās devās iestrādā fosforu un kāliju.

Zem virsauga var sēt maija sākumā, taču jārēķinās, ka divus zaķus reizē nošaut nevarēs. Ievērojami samazinot slāpekļa mēslojuma devu, nevar gaidīt maksimālu virsauga ražu.

 

Tā ir daudzgadīga kultūra (tātad nav jāsēj no jauna otrajā gadā). Latvijā izaudzētā šķirne ‘Skrīveru’ labu ražotspēju saglabā 5 – 7 gadus. Ārzemju šķirņu lucerna ir ātraudzīga, taču nav tik ilggadīga. Parasti to zelmeņos izmanto 3 – 4 gadus. Veģetācijas periodā lucerna dod trīs pilnvērtīgus pļāvumus: jūnija sākumā, jūlija vidū, oktobra sākumā.

 

Lucerna ir vērtīgs, dzīvniekiem viegli sagremojams lopbarības augs ar augstu proteīna saturu sausnā. Zaļā masa ir bagāta ar dažādiem vitamīniem un mikroelementiem. No lucernas var gatavot sienu, skābsienu, skābbarību (to gan nevar darīt, audzējot tauriņziežus tīrsējā), to izmanto arī zaļbarībai.

Diez vai vajadzētu audzēt lucernu zaļmēslojumam… Sēklas ir diezgan dārgas, maksā Ls 3 – 3,50 kilogramā. Izdevīgāk iesēt agro āboliņu, nopļaut pirmo pļāvumu, bet pēcpļaujas atliekas ieart, tā uzlabojot augsnes mikroorganismu darbību.

Reklāma
Reklāma

Mūsu klimata apstākļos var sēt no Lietuvas un Zviedrijas ievestu lucernas sēklu (piemēram, šķirnes ‘Malvina’, ‘Birute’). Slikti ražības rādītāji Latvijā ir Spānijas, Itālijas, Grieķijas šķirnēm.

Lai lucernas sēklas saglabātu labu dīgtspēju 3 – 4 gadus, tām jābūt pietiekami izžāvētām (mitrums līdz 12 – 13 %) un sēklas jātur sausumā, elpojošos maisos. Plastmasas maisos mitrumā un aukstumā glabātas, tās dīgst slikti vai nedīgst nemaz.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.