×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. marts, 2014
Drukāt

Marta vidus – labākais laiks tomātu sējai (4)

tomatdigsti

Autore: ELGA BRAŽŪNE

Lūdzu, uzrakstiet, kuras dienas šopavasar būtu labākās tomātu sēšanai! Pirms pāris gadiem “Praktiskajā Latvietī” bija publicēts tomātu audzētājas Elgas Bražūnes sējas kalendārs. Sējām divos paņēmienos: vienreiz viņas ieteiktajā datumā, otrreiz – pāris dienu vēlāk. Pareizajā dienā iesētie tomāti sadīga kā mūris un arī pēc piķēšanas labi ieauga, bet vēlāk sētie ilgi domāja, līdz saņēmās… 
Māra Jansone

Sējas laiks pirmām kārtām atkarīgs no tā, kad tomātus varēs stādīt audzēšanas vietā. Marta sākumā iesējot, tomātu dēsti izaug un līdz stādīšanai nobriest 60–65 dienās (paprikai no sējas līdz izstādīšanai paiet 70–75 dienas).

Dārzeņus, kam ēdamā daļa aug virs zemes, sēj augļu dienās, kad Mēness ir Auna, Lauvas vai Strēlnieka zvaigznājā. Tomātus, kas stādāmi maija sākumā segtajās platībās, varēja sēt jau 5. martā (Auna zīmē), tomēr labākās dienas sējai ir 14., 15. un 16. marts (augošs Mēness Lauvas zīmē). Pēc mūsu novērojumiem, dilstošā Mēness fāzē sētie tomāti attīstās lēnāk un vēlāk sāk ražot, taču stādi neizstīdz. Dilstošs Mēness Strēlnieka zvaigznājā būs 24. un 25. martā, un tad var sēt gan tomātus, gan agros gurķus neapkurināmām siltumnīcām.

Uz lauka vai vieglās vasaras lecektīs tomātus varēs stādīt tikai pēc salnām maija nogalē vai jūnija sākumā, un šādi tomāti būtu jāsēj aprīļa sākumā, šogad – 1. un 2. aprīlī (Mēness Auna zīmē), bet labāk to darīt Lauvas zīmē. Savukārt 20. un 21. aprīlī būs īstais laiks sēt podiņos gurķus, lai maija beigās stādītu uz lauka. Šajās dienās jāsēj arī ķirbji, īpaši lielaugļu šķirnes, kam ir vidējs vai garš veģetācijas periods. Ķirbju sēšanai piemērots laiks būs arī 7., 8. un 9. maijā.

Ja nav laika vai vēlmes pašiem audzēt dēstus, tie jāpērk. No 15. aprīļa tomātu, paprikas, gurķu, ķirbju un dažādu garšaugu dēstus varēs iegādāties arī dārzniecībā “Neslinko” (sk. mājaslapu www.neslinko.lv).

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nu,vairs nezinu kuram ticēt. Katram žurnālam savādāk par tam zodiaka zīmes kad un ko sēj,stāda. Es skatos tagad par 2015 par 2016 g.g. kalendāros kas man priekša, un galīgi garam. Ne mēness fāzes ne zodiaka zīmes nesakrīt. Žēl ka vairs nav starp mums autora “Sējas un kopšanas darbu mēness kalendārs”,kas bija vis precīzāks. Bet tagad izdod kādu murgu.

  2. Nu,vairs nezinu kuram ticēt. Katram žurnālam savādāk par tam zodiaka zīmes kad un ko sēj,stāda.

  3. Tas nav pārmetums LA.lv, bet tam, kurš ielika DRAUGOS, kā kaut ko svarīgu un svaigu. 🙂 Lai jauka diena mums visiem!

  4. Anita Masaļska. Atbildēt

    Maz ko zinu no AGROastroloģijas. Pareizāk sakot, gandrīz neko. Un ticu, ka kāds ZIN, ka tomātus jāsēj augošam Mēnestiņam atrodoties Uguns zīmēs (Auns, Lauva, Strēlnieks), taču 2014.gada rakstu atsvaidzinātu te ielikt kur rakstīts, ka Mēnestiņš … ”labākās dienas sējai ir 14., 15. un 16. marts (augošs Mēness Lauvas zīmē).” ir gauži nekorekti. Jo ne jau katrs lasītājs, mani ieskaitot, pievērš uzmanību, ka raksts jau gadu vecs.
    Nav un nevar būt šodien (2015.g. 16.marts) Mēness Lauvā. Tas ir Mežāža pēdējos grādos un pāries Ūdensvīrā.

Draugiem Facebook Twitter Google+