×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
31. oktobris, 2016
Drukāt

Anda Līce: Cik tad ilgi visi dzīsimies uz Rīgu un vēl pāris lielajām pilsētām? (21)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Tiem, kas saka: “Ar Latvijas laukiem ir cauri,” es gribu ieteikt noskatīties 16. oktobra televīzijas raidījumu “Province”, kurā māksliniece, Jēkabpils novada deputāte, biedrības “Ūdenszīmes” vadītāja Ieva Jātniece stāsta un rāda, kā Latvijas kartē no jauna tiek iezīmēta Jēkabpils novada Rubenes pagasta Kaldabruņa. Ieva tai pusē ir ienācēja, un var tikai apbrīnot viņas uzņēmību doties prom no Jūrmalas gandrīz vai uz pasaules malu. Atšķirībā no daudziem, kuri arī meklē uz zemeslodes neapdzīvotas vietas, lai baudītu dabu un klusumu, Ieva to izdarīja, lai dalītos ar citiem bagātībās, kas piemīt šai vietai, lai rosinātu citus dzīvot radoši un skaisti un arī pati sevi kā mākslinieci šeit izpaustu daudz pilnīgāk. Tagad vienā no cilvēku pamestajiem novadu pavardiem ir uzpūsta uguns kā iedrošinājums citiem, ka atdzimšana ir iespējama jebkurā vietā un laikā ar nosacījumu, ja vien tur ir kaut viens cilvēks, kuram ir labā griba kaut ko mainīt.

Runa nav par gribēšanu, tās mums katram ir atliku likām, bet gan par to dzinuli, kas kalpo vispārībai un augļus bieži vien uzreiz nenes. Šodien, kad augstos amatos itin viegli nonāk tik daudz vienīgi gribēšanu pārņemto, cilvēki, kas nepieņem patērēšanas diktātu un iet pret straumi, ir patiešām mūsu nacionālā bagātība. Tādi noteikti ir katrā novadā un pagastā, jautājums tikai, vai viņi saņem pagasta vadības visupirms jau morālo atbalstu, vai arī viņus uzskata par dīvaiņiem, miera traucētājiem un visādi no viņiem cenšas atkratīties. Tiem vadītājiem, kuri cilvēkus vērtē šauri subjektīvi un jūt nepatiku pret reizēm pat traku ideju piedāvātājiem, būtu jāatceras – viņu vadītais novads vai pagasts ir nolemts nīkuļošanai. Ar radošo garu apveltītie tādēļ jau nepazudīs, viņi pārcelsies citur, kur ir pretimnākoša vadība, vietējās sabiedrības atbalsts un līdz ar to daudz draudzīgāka vide arī dzīvošanai. Viņi nepazudīs, uz Latvijas kartes vienīgi pazudīs vēl kāda apdzīvota vieta.

Kaldabruņai ir laimējies – tur zem pamestības un vienaldzības kārtām vēl gailēja ogles, neliels darbīgu cilvēku pulciņš uzpūta uguni, un tagad uz šo vietu daudzi brauc no tālienes, lai sildītos un mācītos. Tur vēl joprojām ir daudz neizmantotu iespēju, un tas iedvesmo. Kaldabruņā vajadzētu rīkot pašvaldību vadītāju un kultūras dzīves organizētāju seminārus. Tagad dzird runas par jaunu teritoriālo reformu, kāda būs tās jēga un saturs? Cik tad ilgi mēs visi dzīsimies uz Rīgu un vēl pāris lielajām pilsētām? Vai beidzot nav pienācis laiks decentralizācijai, teritoriāli mūsu nelielā valsts šajā ziņā varētu kļūt par paraugu. Jautājums: vai mums ir labā griba kaut ko mainīt pa īstam?

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Raidijumu gaidìju ar nepacietību noskatīties, tikai maza vilšanās, kad visus citus nosauc par neintiliģētirm cilvekiem kuri apmeklē mūsdienu kultūras pasākumus. Esmu jauna , bet man patīk apmeklēt gan Na cionālo teātri gan Operu. Šad tad aizeju uz klubu vienkārši atpustos kā pienākas. Gan arī apmeklēju pašdarbnieku koncertus tuvākajos pagastos. Bet lai visas LV priekšā šādi izteiktos kā izteicās Ieva, tur jābūt talantam. Bet cepuri nost par paveikto.

 2. to "Iz Ontūna Mazpusāna archīva" Atbildēt

  Paklau, latgaliet ,Ontūn! Beidz te piesmirdināt ēteru ar savām lamām un ņirgāties par tautu! Baigais pilsētnieks atradies, laukus nodēvējot par “Sūnu ciemu”, kas tavam vēderam ražo maizi, gaļu un pienu. Bez šī “Sūnu ciema” tu sen būtu badā nosprādzis.Tu pat nezini, kas ir latvānis, bet mēģini ar savām slimajām un ideoloģiski izskalotajām smadzenēm sēt pesimismu, neticību un naidu tautā, to zākājot par lumpeņiem, nozombētajiem, muļķiem, cūklopiem un citādiem lamu vārdiem. Tauta gribēja brīvību un neatkarīgu valsti un to arī panāca, bet ja tev nepatīk šāda sistēma, tad tā ir tava problēma un nav ko te naidu izgāzt uz visiem.

  • O.M.© (lit.pseid.) Atbildēt

   ;)))

   Paklau, tu, iedomāti “anonīmā” bezdzimuma ņerga un biogaļas izstrādājumu atkritumu samazga!
   .
   tu Beidz te piegānīt publisko telpu ar savām “ilgtspējīgi” sasmirdušajām “tēvišķajām pamācībām” un svētulīgo pātarošanu par SAVĀM PAŠA “lamām un ņirgāšanos par tautu”! Baigais “gudrais (c)irtējs” atradies, kas ir TIK totāli aprobežots, ka nejēdz pat tik daudz, kā elementāri atšķirt alegoriskus izteiksmes līdzekļus (t.sk. “Sūnu ciems” un taml.), no “lamām un ņirgāšanos par tautu”! Bez šādas elementāras sajēgas tu neizbēgami nosprāgsi intelektuālā badā – PATIESĪBĀ tu jau sen esi garīgi nosprādzis, jo izpildies tikai kā tipisks zombijs, no katordznieku piegānītās āmurikas ievazāto “HUĻI-weena svētku” zombijfans. tu, acīmredzami un nepārprotami, patiešām pat “nezini, kas ir latvānis, bet mēģini ar savām slimajām un ideoloģiski izskalotajām smadzenēm sēt pesimismu, neticību un naidu tautā, to zākājot par lumpeņiem, nozombētajiem, muļķiem, cūklopiem un citādiem lamu vārdiem”. PATIESĪBĀ – tas par visiem 100% atbilstoši un 1:1 reālai attiecas tieši uz tādiem tavas pasugas “lumpeņiem, nozombētajiem, muļķiem, cūklopiem”, kas to uz sevi attiecina “ar savām slimajām un ideoloģiski izskalotajām smadzenēm”.

   Un tieši tāpēc tu u.c. taml. šīs pašreizējās MUĻĶU zemes SILES “valsts” parodijas eurolatvānijas lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumi, nožēlojami cūklopiski izpildoties “ar savām slimajām un ideoloģiski izskalotajām smadzenēm”, joprojām atļaujas apgalvot, ka “tauta gribēja brīvību un neatkarīgu valsti un to arī panāca”, un tiražēt tamlīdzīgus vājprāta murgus. Ja tev, ģenētiski skarbi aprobežotais tizleni, nepatīk PATIESĪBA par šo pašreizējo SILES “valsti” un tajā parazitējošo varas pri(X)vatizācijas / ekspluatācijas SISTĒMU, ko tev u.c. taml. SILES cūklopiem / šamo mūdžu “īpašās vajadzības” apkalpojošajiem “lielākajiem kretīniem” par spīti atļaujas publiski paust daži vēl atlikušie Normālie Cilvēki – tad tā ir tava privātā problēma un atbildība. Un, dēļ tam – nav ko tev te savu sīklopiski trulo latvānijas lumpeņa naidu izgāzt uz visiem tiem, kas vēl nav TIK bezcerīgi neatgriezeniski nozombēti kā tu u.c. tavi iedomāti “vienlīdzīgĀKie” SILES cūklopu sugas biedri.
   .
   Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.” 😉

   Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.” ;)))

  • NRA vairs nevieni komentāri neiztiek bez Ontūna pļūtiena. Un šī ZARAZA izplatās kā cūku mēris …

   • O.M.© (lit.pseid.) Atbildēt

    ;)))

    Šajā pašreizējā SILES “valstī” eurolatvānijā krampjaini agonējošajos masmēdītājos patiešām teju vairs “nevieni komentāri neiztiek” bez iedomāti “anonīmu”, totāli nozombētu un lopiski truli analfabētisku lojālpatrEJotiski orientētu lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumu “pļūtieniem”. Un, kā ir nepārprotami konstatējams jebkuram sakarīgi smadzeņot spējīgam Normālam Cilvēkam – šī derdzīgi smirdošā ZARAZA vismaz līdz šim un vēl joprojām izplatās kā SILES cūklopu mēris, neatgriezeniski iznīcinot šamo radījumu nu jau trešo desmitgadi “ilgtspējīgi” bezjēgā pārkropļotās smadzeņu atliekas…
    .
    Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”

    Un, arī: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.” 😉

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  =======

  Mediju ziņa (2005. gads): …Attālākajos šīs valsts lauku rajonos un mazpilsētās darba izvēle joprojām ir minimāla un pat tiem retajiem lauku pašvaldību iedzīvotājiem, kuriem laimējas atrast darbu, darba alga bieži vien nepārsniedz 100-150 latus. Šādā situācijā – kad visā valstī un it īpaši tās lauku teritorijās tiek likvidētas izglītības iestādes, faktiski pārtraukta medicīniskā aprūpe, maksimāli ierobežotas jebkuras sociālās garantijas un pat liegtas iespējas nopelnīt dienišķo iztiku – ļaudis ir spiesti masveidā emigrēt no šīs valsts un cilvēka cienīgu dzīves apstākļu meklējumos doties uz ārzemēm. Turklāt, svešumā jau esošie aizvilina no Latvijas savus radus un draugus, iztukšojot pilsētas, ciemus un pagastus. Sevišķi intensīvi aizbrauc cilvēki no lauku rajoniem un mazpilsētām, tāpēc paredzams, ka vairāki Latvijas rajoni drīzumā zaudēs vismaz līdz pat 20-30% iedzīvotāju, bet līdzšinējai valsts un pašvaldību “tautas kalpu”, administratīvo izpildfunkcionāru, dažāda kalibra / institucionālā izdzimuma “atbildīgo amatpersonu” un tamlīdzīgu varas turētāju / realizētāju attieksmei pret Latviju un tās tautu nemainoties arī turpmākā perspektīvā, šādas iedzīvotāju masveida piespiedu emigrācijas tempi un apjoms neizbēgami varētu arvien straujāk pieaugt, līdz pat nācijas pastāvēšanai kritiskai robežai…
  —–
  .
  Vīzija par Sūnu Ciema (BEZ)perspektīvu.
  ( Iz “Ontūna M.© arChīva”, ‘ANNO’ ~ 2005. gads )
  .
  Pār Sūnu Ciemu lēnām ataust diena,
  Kā negribot, ar pūlēm, pelēcīgi…
  Pa “špūri” aizrūc cisterna pēc piena,
  Starp grāvjiem kārpīdamās, apnicīgi.
  .
  No retas mājas atskan suņu rejas,
  (Maz palicis, ko Sūnu Ciemā sargāt)
  Vīd dažos blāvos logos ļaužu sejas,
  Vējš stabulē uz lievenīšu margām…
  .
  Dveš daži skursteņi pa dūmu grīstei,
  Uz plītsriņķiem silst vakardienas tēja,
  Iekš uguns sprakšķot vecai koka līstei,
  Kas naktī jumtam norauta, dēļ vēja…
  .
  Gar likvidēto skolu, somu plecos,
  Klīst bērņuks kāds, pa aizaugošu taku…
  Kāpj pensionārs Frīdis ‘filčos’ vecos,
  Un, spaiņiem grabot, aizstaigā uz aku…
  .
  Pār pagalmu, uz kūtiņu pie lopiem,
  Ar slauceni pie rokas čāpo Anna,
  Pēc dienišķajiem izslaukuma stopiem,
  (No Brūnaļas tā pieniņa – pus kanna).
  .
  Nīkst Sūnu Ciema “centrā” daži ļaudis,
  (Pie bodes, pārsvarā – pēc lētās maizes)
  Un spriež, kurš “smukāk” masmēdekļos paudis,
  No “priekšstāvjiem” par MZ “valsti” raizes…
  .
  Ver durvis Sūnu Ciema “pagastmājai”,
  Kāds vīrs, no īriem pārbraucis (uz dienu):
  Viņš meklē ‘kundi’ savai Dzimtas Mājai ~
  Sen “mītnes zemē” piedāvā tam vienu.
  .
  Šeit, SILES “valstī”, atgriezties (pēc laika),
  Viņš neplānojot: “Nav (vairs) te ko darīt ~
  Riebj varas SISTĒMA un bada ‘paika’!
  Ar sievu, bērniem projām braucam, parīt…”

  VĒL – Sūnu Ciemā rītos ataust diena ~
  Priekš ‘pensīšiem’ un ‘biedriem’ pagastmājā:
  DRĪZ – Muļķu Zemē nepaliks neviena,
  Kurš “bēgļu” gaitām spējīgs ‘šņorēt kājas’…

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 4. Man personīgi Rīga riebjas-mūžīga steiga, netīrība, bomži, rupjie krievi utt. Es nekad nevēlētos tur dzīvot. Laukos viss ir daudz mierīgāk un sirdij tīkamāk-meži,ezeri,dārziņš savam priekam.Arī cilvēki mierīgāki un laipnāki. Man arī nav savas mājas- pagaidām,bet tik un tā man te patīk,jo laukos dzīve ir piepildīta ar cilvēcīgo un vienkāršo.

 5. ES ir vēl daudz lielu pilsētu kurp doties. Likumdošanu derētu pamainīt, lauku skolas saglabāt,tas pats svarīgākais.

 6. Gaiši cilvēki vēl ir viscaur Latvijā. Ir labi,ja kāds uzšķiļ dzirksteli un mēs visi tos pamanām . Ideāli, ja šie cilvēki viscaur valstī varētu sevi pilnībā realizēt arī paši savā vidē .Protams ir arī tādi gadījumi. Vairāk par tiem cilvēkiem jāstāsta.Tās arī būs dzirksteles kas iedegs liesmu.

 7. Ko ir darījušas mūsu padomiskās valdības, lai vecinātu latviešu viensētu atjaunošanu? Ko darīja “saules māte” Vīķe-Freiberga? Laikam pirmā latviskā valdība vēl tikai nāks. Cerams, ka nebūs jau par vēlu.

  • “Saulesmātei”, tāpat kā citiem aizjūras ielikteņiem un klanīklām, daudz vairāk innteresē Kanādas ĢMO ievilkšana un amerikānisko superkorporāciju globālā diktāta ieviešana, vietējo saimniekošanas ierobežošana un izskaušana to citu “aizjūriešu” interesēs. Tāpēc jau tā tiek atbalstīti tikai “dižmuižnieki” ar drausmīgi ķimizēto lauksaimniecību, vēlams, lai tie nebūtu iz šīs zemes, bet no Dānijas vai tamlīdzīgi. Tāpēc jau tiek vietējie dzīti prom no laukiem un Latvijas kā tādas, lai te atbrīvotu vietu “globālajiem pasākumiem” un “globālajiem spēlētājiem”. Mūsu valdīklām pašu valsts interesē tikai kā sile vai pakāpiens uz siltu briseļkrēsliņu- izteiktākais piemērs “veiksmesstāstnieks- trīclūpiņš”.

  • “Saulesmāti”, tāpat kā citus mūsu valdīklas jau interesē tikai aizjūras tirdzniecības līgumi un iespēja iedabūt pie mums ĢMO un aizjūras globālo superkorporāciju diktātu. Kaut ko vietēju, labu, pašu audzētu un bez ķīmijas taču nedrīkst atbalstīt! Laikam jau “jāatīra” šī zemīte nākamajiem kolonizatoriem. Par to jau laikam mūsu kangarvagariem labi aizmaksāts. Paraugpiemērs, ko ar Jūdasa grašiem nopelna, ir mūsu “veiksmesstāstnieks- trīclūpiņš”. Tāpēc jau visu laiku tā “politika” ir vērsta uz “jaunmuižnieku”, (vēlams ārzemju cilmes) atbalstīšanu laukos, jebkādas pašu uzņēmējdarbības bendēšanu ar nodokļiem un visādām pārspīlētām citādām lielus ieguldījumus prasošām pseidonormām un normatīviem, noteikumiem un dižbirokrātiju. Cik tad vēl mūsu zemē ir palikuši pašu uzņēmumu un saimnieku?

 8. Praksē iet grūti ar pārcelšanos. Tikai teorijā skaisti un romantiski. Atbildēt

  Gribēju nopirkt māju laukos. Ar ~2-3 hektāriem zemes un ~2-4ha meža. Tie trakie laucinieki man prasīja no 25 000 – 80 000 eiro. Pat laukos 250km attālumā no Rīgas.
  Lai no Rīgas pārceltos uz laukiem, tad ir jābūt ļoti turīgam un bagātam cilvēkam. Ar lielu naudas maku un džipu, jo ceļi laukos ir drausmīgi. Plus jāatlicina nauda mājas remontam, jo, piem., Kurzemes pusē esoša pārdošanai domāta māja, kas maksāja 45 000 eiro, bija ar sauso ateju.

 9. vaimanoloģijas pretinieks Atbildēt

  Visi nemaz tā nedzenas. Pabrauc pa laukiem un pārstāj lasīt komentārus! Dzīve ir daudz skaistāka ārpus medijiem!

 10. Lauki nav vainigi,tur var dzivot ,tik ir jasakarto vide!Var dzivot jebkura vieta,ja ir viss nepeiciesamais cilvekam!Laukos ir svaigs gaiss,citi pat brauc dzivot ,protams dazi ,,tikai cilveki,, dzivot ,jo tur ir klusums,jo cilveks ar laiku nogurts,no lielas pilsetas,troksniem!Mes pasi esma vainigi ka begam uz arzemem,jo necinamies,jo neesam draudzigi sava starpa latviesi!

 11. Ko tai sūnu ciemā strādāsim?Kur skolosim bērnu?Un kādēļ vispār savu dzīvi veltīt kaut kādai čukņai?

  • Par čukņu vai skaistu, darbīgu un plaukstošu vietu katru pagastu un novadu spēj padarīt vien cilvēki. Ja mūsu rungaiņveidīgie “politiķi un ekonomisti” , tāpat kā viņu “konsultanti” ir vienkārši stulbi kretīniski demagogi un globālisti- naudasrausēji, dabasnīdēji, tautasnīdēji, valstsnīdēji, tad rezultāts ir bēdīgs…

  • čukņa ir tavs purčiks.
   Ne par velti Kaščejevs teica, ka talantīgākie studenti nāk no laukiem. Es (rīdziniece 3 paaudzē) , strādājot IT jomā, varu to apliecināt – kolēģi, kas nāk no laukiem ir aktīvāki un radošāki.
   Tāpēc jau arī daudzas vidusšķiras ģimenes ar bērniem pārceļas uz laukiem.

  • Nu tad sēdi savā pilsētā kā tārps mēslu kaudzē un nebāz nemaz galvu uz lauku pusi!!! Mums te būs tīrāks gaiss un klusāks visapkārt! Tikai laucinieks var sajust agrā rīta smaržu un putnu čalošanu.

  • kas gan būtu mūsu “augstdzimušie”pilsētnieki,ja nebūtu “čukņas”?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+