×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
7. jūlijs, 2014
Drukāt

Kārojas jauno kartupeļu. Vai turpinās augt, ja noraus tikai lielākos?

Foto - Ilze PriekuleFoto - Ilze Priekule

Apmēram cik dienās pēc iestādīšanas var vākt ražu kartupeļiem ‘Agrie Dzeltenie’? Vai kartupeļi turpinās augt, ja tiem noraus tikai lielākos bumbuļus, mazākos neaiztiekot? 
I. PURIŅA TUKUMA NOVADĀ

– Ja iestādīti diedzēti bumbuļi, tad ēdama raža šiem agrajiem kartupeļiem var veidoties jau pēc 60 dienām. Siltā laikā ražu var vākt pat vēl agrāk. Protams, jaunie kartupelīši nebūs nobrieduši, plānā miziņa lobīsies, bet tie jau ir agrās ražas bumbuļi, kas domāti tūlītējai lietošanai, – saka Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule.

Šogad agros kartupeļus varēja stādīt diezgan agri – jau aprīlī bija siltas dienas un diedzētus bumbuļus varēja iestādīt ne tik iesilušā augsnē. Maijā kartupeļi labi auga un attīstījās, īpaši, ja tika pasargāti no iespējamām salnām. Jau uz Jāņiem vietēji audzētāji tirgū piedāvāja paprāvus jaunos tupeņus. Pašreiz gan kartupeļiem vairs nepatīk ļoti biežie un spēcīgie lieti, tāpēc sākusi parādīties lakstu puve.

Kartupeļu bumbuļi uz stoloniem veidojas ik pa laikam, katrā reizē aizmetas noteikts skaits bumbulīšu. Vienā laikā aizmetušies bumbuļi aug līdzīgi, ir vienāda lieluma. Protams, var atrakt augsni no ceriem, pačamdīt kartupeļus, lai atrastu un norautu no apakšzemes dzinumiem lielos bumbuļus, bet sīkos atstātu briedināšanai. Tomēr I. Skrabule pārliecinājusies, ka to praktiski nav iespējams izdarīt, netraumējot saknes. Mūsu vasaras nav pārāk garas, un ir grūti pagarināt ražas veidošanās periodu, tādēļ, lai izaugtu visi aizmetušies bumbuļi, diez vai būtu ieteicams novākt lielos bumbuļus, ņemot vērā arī sakņu traumēšanas risku. Labāk vākt ražu, kad augs beidzis veģetācijas periodu un bumbuļi nobrieduši.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+