×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

Kad zudusi roku veiklība, noderēs mazie palīgi virtuvē

Foto - Ausma LukšaFoto - Ausma Lukša

Mūsu dzīves kvalitātē ļoti liela nozīme ir tieši sīkumiem – jebkas, kas sagādā kaut nelielas grūtības, padara dienu mazāk patīkamu. Diemžēl, organismam dabiski novecojot, zūd spēks un roku veiklība, tāpat nereti hroniski kustību traucējumi vairs neļauj veiksmīgi tikt galā ar tādām ikdienišķām nodarbēm kā gatavošana, ēšana un dzeršana.

Maņu pavājināšanās un citas ar gadu skaita pieaugumu saistītās izmaiņas mēdz kļūt par problēmu un kavēkli ikdienas darbos, tādēļ neskaitāmi dizaineri un ražotāji visā pasaulē izstrādājuši produktu sērijas, kas īpaši pielāgotas vecāku cilvēku un cilvēku ar kustību traucējumiem vajadzībām un ērtībai. Piemēram, burku un pudeļu ērtākai atvēršanai izstrādāta speciāla gumijas vai silikona “cepurīte”, ko var uzlikt uz vāka, lai tas rokā neslīdētu. Vieglākai rīcībai ar gāzes plīts nelielajiem slēdžiem pieejama ierīce, kas pieņem slēdža formu un ļauj to pagriezt ar lielu, ērti satveramu rokturi. Dēlītis ar adatām tā vidū palīdz fiksēt griešanai domāto produktu, tas lieliski būs piemērots cilvēkiem, kam darbojas tikai viena roka. Drošai dzeršanai noderēs glāzes, kas lielākoties izgatavotas no neplīstošiem materiāliem, piemēram, plastmasas, un ērtākam satvērienam ir iedobes pirkstu formā glāzes sānos. Šādu un vēl daudz citu īpaši senioriem vai hroniskiem slimniekiem pielāgotu priekšmetu dizains veidots, lai ievērojami atvieglotu to lietošanu.

Minētās noderīgās lietas nopērkamas arī vairākos veikalos Latvijā, tostarp “Palidzi.lv”. Tiesa, kā atzīst “Palidzi.lv” darbinieki, gados vecāki cilvēki šīs preces iegādājas reti to augstās cenas dēļ. Lielākā daļa pircēju ir cilvēki ar kustību traucējumiem, viņiem tās ir absolūti nepieciešamas.

Savas idejas šādu produktu izstrādē parādījuši arī daži Latvijas Māk­slas akadēmijas studenti izstādē “Kādai jābūt senioru mājai?” un veiksmīgi apvienojuši jau ražotāju vidū pieņemtās vadlīnijas ar oriģināliem uzlabojumiem un papildinājumiem.

 

{gallery id=”2114″}

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+