×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
4. aprīlis, 2012
Drukāt

Kāda ir dažādu forsītiju šķirņu ziemcietība?

forsythia-x-intermedia-lynwood

“Stādu tirdzniecības vietās plašā sortimentā ir dažādu šķirņu forsītijas. Kāda tām ir ziemcietība, vai šos krūmus var droši stādīt dārzā?”
 Podniece Rīgā

 

Vispopulārākā, apstādījumos biežāk stādītā ir vidējā forsītija (Forsythia x intermedia). Tai ir izveidotas ļoti daudzas dekoratīvas šķirnes. Pieredze rāda, ka šie krāšņie krūmi pavisam labi aug Latvijas rietumos, centrālajā un dienvidu daļā.

– Nav ieteicams forsītijas stādīt ziemeļaustrumos un Vidzemes augstieņu reģionos, jo ziemcietību ietekmē bargās un nepastāvīgās ziemas. Parasti pret pavasari, kad krūmi sāk mosties, tiem apsalst dzinumu gali, augi izsūt pie sakņu kakla un piebriedušie ziedpumpuri izsalst, tādēļ forsītijas vairs nezied, – stāsta Zaļenieku kok­audzētavas īpašnieks Imants Parfenovičs.  

Vidējā forsītija un tās šķirnes parasti sāk ziedēt vēl kailos zaros un beidz, kad sāk plaukt lapas. Krūmi ir saulmīļi. Ēnā tie sevi neparāda visā skaistumā. Forsītijas jeb zeltpulkstenītes patiesībā ir viegli audzējamas, jo reti cieš no kaitēkļiem un slimībām. Tās zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, tādēļ krūmus nedrīkst apgriezt pavasarī. Piemērotākais laiks ir tūlīt pēc noziedēšanas – tad līdz veselajai daļai saīsina atmirušo zaru galus. Krūmiem ik rudeni der izgriezt pāris vecākos dzinumus, lai augi pamazām atjaunotos un katru pavasari būtu klāti košiem ziedu zvaniņiem. Vasarā forsītijas ir diezgan neizteiksmīgas, tāpēc nelielā platībā nav ieteicams ierīkot lielu šo krūmu grupu. Visbiežāk forsītijas stāda pa vienai – kā soliteraugus, retāk – dzīvžogos. Tās joprojām uzskata par vienu no krāšņākajiem agri pavasarī ziedošajiem krūmiem. Stādus vislabāk iegādāties audzētavās, kur par tiem spēj izsmeļoši pastāstīt.

Vidējās forsītijas šķirnes: ‘Nana’ (lēnaudzīgs, ap 1 m augsts krūms ar izteikti dzeltenbrūniem dzinumiem un zaļgandzelteniem ziediem), ‘Golden Times’ (augstums 2 m, lapas zaļas ar dzeltenu maliņu, ziedu zvaniņi dzelteni), ‘Lynwood’ (stāvs krūms ar lieliem, tumši dzelteniem ziediem, sāk ziedēt agrāk nekā citas šīs sugas šķirnes) un citas.

Zaļenieku kokaudzētavā 20 – 40 cm augstus forsītiju šķirņu stādus var iegādāties par Ls 0,90 – 2,50, 60 – 80 cm garus pamatsugas stādus – par diviem latiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+