Kāda ir Latvijas studentu iztikšana? 0

Agne, studē sabiedrības veselību 2. kursā: “Iztikas summa katru mēnesi ir citāda. Vienu mēnesi sanāk vairāk patērēties, otru jau mazāk. Pārtikai vidēji mēnesī iztērēju 70 latus. Dzīvošanai nauda netiek tērēta, jo dzīvoju savā dzīvoklī, ko nopirkuši vecāki. Šajā ziņā esmu ieguvēja, jo pie manis dzīvo meitenes un maksā naudu par īri.

Reklāma
Reklāma

 

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Šī nauda pēc dažām nomaksām ir mans izdzīvošanas avots. Vasarā strādāju, taču, sākoties mācību gadam, pievērsos tikai mācībām, jo darbs traucē skolas apmeklējumam. Pa dienu lekcijas un nodarbības, pa vakariem un naktīm – mācības. No vecākiem naudu neprasu, ja nu vienīgi kādiem specifiskiem gadījumiem, piemēram, ārstu apmeklējumiem.”

 

Gints, studē komercdarbību un uzņēmuma vadību 3. kursā: “Pārtikai mēnesī iztērēju apmēram 40 latus, dzīvošanai – 30 latus. Dažreiz neoficiāli piestrādāju, taču tas ir neregulāri. Nelieli ienākumi no tā ir. Vecāki, protams, arī palīdz. Puse no visiem izdevumiem ir vecāku dotā nauda.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Aleksandra, apgūst som­ugru valodu studijas 4. kursā: “Ikmēneša iztika apmēram 40 latu. Dažreiz sanāk pat mazāk, bet gadās, ka vajag vairāk. Es cenšos būt ļoti taupīga, pārtikai mēnesī iztērēju 20 – 25 latus. Dažreiz produktus no laukiem uz Rīgu atsūta vecāki, tāpēc tēriņi var būt pat mazāki. Pagaidām esmu bez darba, bet no oktobra sākšu strādāt, darbs jau atrasts. Visus studiju gadus man palīdzēja vecāki, dzīvoju kopmītnēs, arī par tām maksā viņi. Esmu ļoti pateicīga vecākiem par palīdzību, taču ar nepacietību gaidu, kad būšu materiāli neatkarīga. Manu darbu varēs apvienot ar mācībām.”

 

Krista, studē komunikācijas zinātni 1. kursā: “Šobrīd dzīvoju kopmītnēs, par kurām maksāju 40 latu. Bet pārtikas izdevumiem un citām sadzīvē nepieciešamām lietām iztērēju ap 100 latiem mēnesī. Pašlaik nestrādāju, tāpēc naudu iztikšanai dod vecāki. Pēc iejušanās augstskolas vidē sākšu meklēt iespējas piepelnīties. Centīšos atrast darbu, kas netraucēs studijām, jo mācīšanās pašlaik ir mana prioritāte. Ceru, ka atrastais papildu ienākumu avots sniegs iespēju sevi apliecināt nākotnes profesijā.”

 

Diāna, studē politikas zinātni 3. kursā: “Mēnesī kopumā iztērēju 250 – 300 latus. Pārtikai – 80 latus, dzīvošanai apmēram 100 latus, pārējo naudu tērēju drēbēm un atpūtai. Šobrīd pati strādāju, palīdz arī vecāki. Vecāki mēnesī iedod 100 latus, pati pusslodzē vidēji nopelnu apmēram 200 latus. Darbs traucē mācībām, bet bez tā nevar iztikt.”

 

Ingrīda Vanaga, studē pamatizglītības un sociālo zinību pedagoģiju 2. kursā: “Ikmēneša izmaksas ir 110 latu. Pārtikai iztērēju apmēram 30 latus, 28 latus atdodu par kopmītnēm. No atlikušās naudas liela daļa tiek veltīta mācību darbu drukāšanai un materiālu kopēšanai. Strādāju un pelnu pati, pa retam palīdz arī vecāki. Pārsvarā cenšos ekonomēt naudu. Manā gadījumā darbs netraucē studijām, veiksmīgi izkārtots darba grafiks. Darba devēji ir ļoti saprotoši.”

 

Uzziņa

* Vidējais studenta budžets vienam mēnesim visbiežāk ir 100 līdz 200 latu robežās.

* Mājoklim studenti tērē vidēji 71 latu mēnesī, pārtikai un pusdienām – 56 latus, bet transportam – 23 latus.

* Samērā lielu daļu no izdevumiem veido arī apģērbs un apavi, kas gan ir neregulāri pirkumi un parasti tiek veikti reizi sezonā.

Reklāma
Reklāma

* Izklaidēm un vaļaspriekiem studenti atvēl vidēji 15 latus mēnesī.

* Vecāku atbalsts ir viens no galvenajiem studentu ienākumu avotiem.

Avots: “Swedbank” veikta aptauja, aptaujāti vairāk nekā 540 studentu.