×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. marts, 2012
Drukāt

Kādas grāmatas ir pieprasītas bibliotēkās?

Līga Ligere, Tukuma novada Džūkstes pagasta 1. bibliotēkas bibliotekāre: “Visvairāk cilvēki lasa daiļliteratūru. Tā ir pieprasīta dažāda vecuma cilvēku vidū.

 

Jāteic, ka lasītājus interesē arī latviešu literatūra – pārsvarā tie ir romāni, kas palīdz īsināt laiku un spēj aizraut. Lai iepirktu grāmatas, pašvaldība mums vidēji gadā piešķir 1000 latus. Šī summa ir palikusi nemainīga jau ilgāku laiku. Kuras grāmatas pirkt, izvērtējam pēc pieprasījuma. Tā kā šobrīd dominē pieprasījums pēc daiļliteratūras, tad vairāk iepērkam to. Ja pieprasījums mainīsies, mainīsim arī iepirkumu.”

Aija Mežiņa, Saldus pilsētas bibliotēkas direktore: “Katru gadu veicam aptauju, kurā bibliotēkas apmeklētājiem tiek vaicāts, kādas grāmatas viņiem tīk visvairāk. Dominē kriminālliteratūra, psiholoģija, dažādu padomu grāmatas, kas palīdz dzīvot labāk. Cilvēki meklē arī literatūru, kas ļautu pilnveidot viņu profesionālās iemaņas. Mums ir piešķirti vairāk nekā 7000 latu grāmatu iepirkumiem. Pērkot grāmatas, mēs cenšamies vispusīgi aptvert literatūras piedāvājumu. Pie mums nāk bērni, studenti, pensionāri, tādēļ piemeklējam katram atbilstošo. Tāpat zvanām bibliotēkas apmeklētājiem, lai noskaidrotu, ko viņi vēlas. Dominē daiļliteratūra, bet studenti izvēlas arī grāmatas par socioloģiju un komunikācijas zinātni. Krīze ir ietekmējusi arī mūsu lasītājus. Tagad uz bibliotēku nāk cilvēki, kas agrāk varēja atļauties paši nopirkt grāmatu vai abonēt laikrakstu.”

Diana Straume, Baldones novada bibliotēkas vadītāja: “Pieprasītākās grāmatas ir tā saucamā modes literatūra, piemēram, par vampīriem. Diemžēl ar laiku tās visas tiek izlasītas un pēc tam guļ plauktos. Vecāka gadagājuma cilvēki ir iecienījuši literatūru par teātri un aktieriem, savukārt bērniem, protams, patīk grāmatas ar lielām un skaistām bildēm. Mums pašvaldība piešķīrusi iepirkumam Ls 4000. Pērkot grāmatas, mums ir dažādi kritēriji. Cenšamies iegādāties vairākas dažāda žanra grāmatas, kā arī pirkt un atbalstīt latviešu autorus.”

Inta Mežecka, Rīgas Centrālās bibliotēkas Ķengaraga filiāles vadītāja: “Pie mums cilvēki lasa ne tikai izklaidējošo, bet arī intelektuālo literatūru. Šobrīd liels pieprasījums ir pēc Valentīnas Freimanes grāmatas “Ardievu, Atlantīda!”. Laikam cilvēki tagad vēlas kaut ko nopietnāku, jo agrāk daudz cilvēku lasīja mīlestības romānus. Grāmatas iepērkam, raugoties, lai būtu lasāmviela dažādām vecuma grupām. Ar prieku varu teikt, ka lasītāju skaits mūsu bibliotēkā ir audzis. Ir skaidrs, ka grāmatas ir dārgas, bet cilvēki tās mīl lasīt. Tieši tam ir paredzētas bibliotēkas.”

 

Uzziņa

* Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) šogad nav spējis rast finansējumu ne grāmatu iepirkumiem publiskajām bibliotēkām, ne programmai “Bērnu žūrija”.

* “Bērnu žūrija” ir valsts mēroga lasīšanas veicināšanas programma, ko iepriekš 12 gadus īstenoja Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, saņemot Valsts kultūrkapitāla fonda, Kultūras ministrijas, pašvaldību un privāto ziedotāju finansiālu atbalstu. Pērn tā piepulcināja klāt arī jauniešus un kļuva par “Bērnu un jauniešu žūriju”. Programmas mērķis ir konsolidēt valsts un pašvaldību pasākumus un līdzekļus lasīšanas veicināšanai, izmantojot un pilnveidojot publisko bibliotēku iespējas darbā ar bērniem un jauniešiem. 2011. gadā programmā piedalījās 440 bibliotēku.

* Programmas “Bērnu žūrija” autori plāno rakstīt vēstuli Tiesībsarga birojam, ka ar finansējuma nepiešķiršanu tiek pārkāptas bērnu tiesības uz grāmatām, kas nostiprinātas Konvencijā par bērnu tiesībām.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+