Laukos
Mežsaimniecība

Kādas ir meža kopšanas vidējās izmaksas? Jaunākie statistikas dati0

Foto LETA

Pagājušajā gadā meža atjaunošanas izmaksas Latvijā ir samazinājušās un vidēji tās bija no 551 līdz 600 eiro uz vienu hektāru atkarībā no mežu zemes kvalitātes grupas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Salīdzinājumam – 2015.gadā meža atjaunošanas izmaksas Latvijā bija robežās no 620 līdz 687 eiro uz vienu hektāru.

Meža atjaunošanas izmaksās ietilpst augsnes sagatavošanas, stādu audzēšanas un stādīšanas izdevumi.

2016.gadā augstākās meža atjaunošanas izmaksas bija meža zemes trešās kvalitātes grupas mežos, kas ir mētrājs, lāns, mētru ārenis, mētru kūdrenis – 600,24 eiro uz vienu hektāru, bet zemākās – ceturtās kvalitātes grupas mežos (damaksnis, vēris, gārša, šaurlapju ārenis, šaurlapju kūdrenis, platlapju ārenis, platlapju kūdrenis) – 551,15 eiro hektārā, kas ir attiecīgi par 12,6% un 12,1% mazāk nekā pirms gada.

Tāpat statistikas dati liecina, ka pērn vidējās meža kopšanas izmaksas Latvijā bija no 187 līdz 233 eiro uz vienu hektāru.

Lielākās meža kopšanas izmaksas, kurās ietilpst meža agrotehniskā kopšana un jaunaudžu sastāva kopšana, bija ceturtās kvalitātes grupas mežos (damaksnis, vēris, gārša, šaurlapju ārenis, šaurlapju kūdrenis, platlapju ārenis, platlapju kūdrenis) – 232,91 eiro hektārā, kas ir par 6,1% lielākas nekā 2015.gadā.

2016.gadā viena kubikmetra koksnes vidējās mežizstrādes izmaksas galvenajā cirtē, kurā meža gabalu izcērt gandrīz pilnībā, salīdzinājumā ar 2015.gadu, samazinājušās par 2,4% un bija 16,14 eiro. Savukārt starpcirtē (kopšanas, rekonstruktīvajā, sanitārajā), kurā cirti veic daļēji, izmaksas samazinājās par 5,7% – līdz 20,37 eiro kubikmetrā.

Kopējās mežizstrādes izmaksas galvenajā cirtē un starpcirtē veido darbaspēka, transporta un pielietotās tehnikas izmaksas. Starpcirtē ciršanas darbus veic izlases veidā, tādēļ kopējās mežizstrādes izmaksas ir lielākas nekā galvenajā cirtē, kur ciršanu veic gandrīz pilnībā.

Plašāka informācija par vidējām meža atjaunošanas, kopšanas un mežizstrādes izmaksām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Mežsaimniecība”.

LA.lv