×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. novembris, 2016
Drukāt

Kādas sievietes stāsts Liepājas teātra laboratorijā

Foto - Mārtiņš VilkārsisFoto - Mārtiņš Vilkārsis

Vēstījums par izcilas personības ambīcijām un arī par vientulību – tāds ir angļu zinātnieces, bioķīmiķes un DNS noslēpuma atklājējas Rozalindas Franklinas stāsts. Katrā ziņā šādi reālo vēsturisko personību ieraudzījusi Liepājas teātra topošā jauniestudējuma “51. fotogrāfija” veidotāji – režisore Laura Groza-Ķibere, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis un komponists Kārlis Auzāns. Galvenajā lomā iejutīsies Liepājas teātra aktrise Inese Kučinska. Pirmizrāde – 5. novembrī.

Luga stāsta par reālu vēsturisku personu, bioķīmiķi Rozalindu Franklinu (1920–1958), kura savu mūžu veltījusi, lai atklātu dzīvības noslēpumu – DNS dubultspirāli. Rozalindai, neatlaidīgi strādājot, izdevies iegūt 51. fotogrāfiju, kas kļūst par atslēgu vienam no 20. gadsimta lielākajiem atklājumiem un zinātnieces lielo iespēju iegūt Nobela prēmiju.

Amerikāņu dramaturģes Annas Zīgleres luga par Rozalindu Franklinu sarakstīta 2008. gadā. Pavisam nesen tā tikusi atzīta par labāko jauno lugu, kas 2016. gadā tikusi rādīta kādā no Londonas teātriem. 2015. gada septembrī luga tika iestudēta Londonas Vestendā, turklāt galveno lomu atveidoja austrāliešu aktrise Nikola Kidmena.

Režisore Laura Groza-Ķibere izrādei devusi žanra apzīmējumu – kādas sievietes stāsts. Lai arī izrādes darbība notiks improvizētā ķīmijas laboratorijā – sava veida izolētā vidē, kurā uzturas ne tikai Rozalinda, bet arī pārējie zinātnieki, tā būs asociatīvi atpazīstama.

Kā sola L. Groza-Ķibere, šī būs izrāde ne tikai par ambīcijām, mērķtiecību un savstarpējo konkurenci skrējienā pēc panākumiem, bet arī par vientulību. Viņa arī aicina skatītājus neķerties pie ķīmijas zināšanu atsvaidzināšanas, jo zinātniskie jautājumi būs tikai viena no tēmām, kas tiks risināta šajā iestudējumā. Izrāde tiek veidota kā psiholoģiska rakstura drāma, meklējot atbildi uz jautājumu, kāpēc ne vienmēr starp ģeniālu prātu un cilvēciskajām kvalitātēm var likt vienlīdzības zīmi. Jo, lai cik arī talantīga būtu Rozalinda, viņas lielākā traģika paradoksāli slēpjas nepārliecinātībā par sevi un nespējā rast sadarbību ar apkārtējiem.

Jauniestudējuma režisore teic: “Anna Zīglere ir ārkārtīgi spējīga dramaturģe, kas sarakstījusi ļoti talantīgu lugu, tās ģenialitāte slēpjas tajā, ka vides ticamības pakāpe ir ļoti augsta, bet tajā pašā laikā ķīmija ir padarīta par sava veida mākslu – dialogos, kuros tiek runāts par zinātnisku procesu, ir skaidri saskatāms zemteksts un paralēles ar cilvēku attiecību ķīmiju.”

Izrādē piedalās arī aktieri – Egons Dombrovskis, Mārtiņš Kalita, Edgars Ozoliņš, Kaspars Gods, Gatis Maliks, Sandis Pēcis. Galvenajā, Rozalindas Franklinas, lomā – Inese Kučinska. “Beidzot varu strādāt ar Inesi Kučinsku, jo atradu lugu, kas ir īpaši piemērota viņai – Inese ir spēcīga gan formas, gan psiholoģiskā teātra aktrise, kura ir sasniegusi tādu aktieriskā brieduma pakāpi, lai varētu godīgi izstāstīt Rozalindas Franklinas stāstu,” norāda L. Groza-Ķibere.

Ar režisori pie šā iestudējuma kopā strādā arī kostīmu māksliniece Jolanta Rimkute un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+