×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
27. marts, 2015
Drukāt

Kādas zivis, kad un kur drīkst makšķerēt? Padomi iesācējiem (7)

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Loma lielums un zivju izmēri

Vairāku sugu zivīm ir noteikts maksimālais loma lielums. Vienā makšķerēšanas reizē makšķernieks drīkst paturēt piecas zivis no katras sugas – akmeņplek­stes, varavīksnes foreles, līdakas, līņus, sapalus, vēdzeles, vimbas, zandartus un zušus. Makšķerējot ālantus, salates (meža vimbas), samus un strauta foreles, drīkst paturēt trīs zivis no katras sugas, bet alatas un sīgas – tikai vienu no katras sugas.

Ja jūrā, kā arī Buļļupē, Sausajā Daugavā un Daugavā (posmā no ietekas jūrā līdz Rīgas HES) makšķerēsiet taimiņus un lašus, drīkstēsiet paturēt vienu zivi no katras sugas. Pārējos iekšējos ūdeņos tos atļauts makšķerēt saskaņā ar licencētās makšķerēšanas nolikumiem.

Savukārt asaru lomam ir kopējais svara ierobežojums. Iekšējos ūdeņos vienā reizē drīkst noķert 5 kg asaru, jūrā – 10 kg asaru, kā arī 10 kg salaku. Lomā var būt ne vairāk par 10 mencām. Pārējo sugu zivis var makšķerēt bez skaita un svara ierobežojuma.

Platspīļu vēžus drīkst ķert tikai saskaņā ar licencētās makšķerēšanas nolikumu, bet šaurspīļu vēžus, dzeloņvaigu vēžus un signālvēžus – ne vairāk kā 50 gabalu no katras sugas. Vēžošana ir atļauta Makšķerēšanas noteikumu 3. pielikumā norādītājās ūdenstilpēs. Vēžus drīkst ķert ar rokām vai izmantot ne vairāk kā 5 krītiņus, kuru diametrs nepārsniedz 80 cm, sētas augstums – 15 cm un linuma acs izmērs – 20 mm. Krītiņa konstrukcijas shēmai jāatbilst noteikumu 4. pielikumā norādītajai. Aizliegts aiztikt vēžu alas un izdzīt vēžus no tām! Noteikumu pielikumā doti krāsaini attēli, kas ļauj atšķirt četras Latvijā mītošās vēžu sugas.

Attiecībā uz paturamo zivju garumu noteikts, ka makšķernieks drīkst paturēt vismaz 60 cm garu lasi un vismaz 50 cm garu līdaku, taimiņu un samu. Salatei (meža vimbai) un zandartam jābūt vismaz 45 cm, bet zutim – 40 cm garam. Strauta foreles atļautais lielums ir 30–40 cm. Mencai jābūt vismaz 38 cm garai, bet akmeņpleksti, alatu, ālantu, sapalu, sīgu, varavīksnes foreli, vēdzeli un vimbu (izņemot vimbu, kura noķerta Daugavā no Rīgas HES augšup pret straumi un kuras pieļaujamais garums nav noteikts) var atstāt lomā, ja tās ir vismaz 30 cm garas. Līnim jābūt vismaz 25 cm garam, bet asarim, kas noķerts jūras ūdeņos, – vismaz 17 cm garam. Platspīļu vēzim un šaurspīļu vēzim jābūt vismaz 10 cm garam, savukārt dzeloņvaigu vēzim un signālvēzim izmēra ierobežojumu nav.

Zivīm garumu mēra no purna gala līdz astes spuras galam, vēzim – no pieres dzelkšņa (asa izauguma pirms acīm) līdz astes plāksnīšu galam.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Makšķerēšanas karte Atbildēt

    Par makšķerēšanas karti “Praktiskā Latvieša” 23. marta numurā ir atsevišķs raksts, tajā pašā lappusē.

  2. Pie jūras butes var ķert bez atļaujām. Ja var protams kaut ko noķert. Lietuvieši Nidā un Papē ķer butes bez problēmām. Ne asakas

  3. Trakāk kā Satiksmes Noteikumi. Piekrītu Rūdim. Murgs kaut kāds. Aizliegumi un sodi, bet zivis tikai paliek mazāk. Vismaz uz Igaunijas pusi likumdošanas jomā būtu paskatījušies.

  4. Ja nejēdz rakstīt tad labāk nerakstīt. Par makšķerēšanas karti nekas nav minēts, kaut kas apgrābstīts no noteikumiem un ļ.c. žurnālist, nēģi upēs nebarojas jo ienākot upē tiem atrofējas barības vads, tātad nomakšķerēt nevar. Jūrā nēģi noķert ar makškeri ir nereāli. Pareizi būtu – nēģus aizliegts iegūt.

  5. Murgainākus zvejniecības noteikumus, valstī, kurā ir pietiekami daudz ūdenstilpņu, jūras līcis un jūra, ir grūti iedomāties! Iespaids tāds, ka katrs no tie 100 stulbeņiem ir ierakstījis savus teikumus nesaprotot pilnīgi neko ne no zvejniecības, ne no makšķerēšanas, ne no zivju populācijas, ne no cilvēku vēlmēm. Viss tur ir pārvērsts instrumentā par ko var tikai sodīt! Latvāņi kā ir bijuši neizglītoti stulbeņi, kuri pat citu valstu pieredzi nemāk pārņemt, tādi arī paliks mūžīgi, mūžos!

  6. kā ir ar makšķernieka karti ?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +22.4
Alūksne +18.9
Daugavpils +21.5
Saldus +21.5
Liepāja +19.9
Jelgava +21.7
Ventspils +21.1
Limbaži +20
Madona +21.8
Rēzekne +21.1
Draugiem Facebook Twitter Google+