×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
27. marts, 2018
Drukāt

Kadastrālo vērtēšanu nodalīs no īpašuma nodokļa (14)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Ilustratīvs foto.

Par zemi un uz tās uzbūvētajām ēkām maksātā nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinus turpmāk pašvaldībās varētu balstīt nevis uz līdz šim Valsts zemes dienestā (VZD) noteiktajām kadastrālajām vērtībām, bet šim nodoklim īpaši noteiktajām.

VZD ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa saka, ka tādējādi Latvija varētu pārņemt vairāku Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, kurās šādas īpaši noteiktās vērtības jau izmanto nodokļa aprēķiniem. Tur nodokli aprēķina no nekustamam īpašumam noteiktās tirgus vērtības procentuālās daļas. Piemēram, Zviedrijā nodokļa aprēķināšanai šī daļa ir 75% no īpašumam noteiktās tirgus vērtības. Norvēģijā šīs daļas procentuālais apmērs pirmajam un vienīgajam īpašumam ir mazāks nekā otrajam vai trešajam īpašumam. Kāds būtu šīs procentuālās daļas apmērs Latvijā, par to vēl jāspriež nodokļu politikas plānotājiem Finanšu ministrijā. Tā kā pašlaik kadastrālās vērtības ir “iesaldētas” līdz 2020. gadam, par procentiem vēl var gudrot divus gadus.

Bet, nodalot kadastrālo vērtēšanu no nekustamā īpašuma nodokļa, iespējams, tiktu pārtraukta gadiem kultivētā ačgārnība – uz tirgus darījumiem balstītās kadastrālās vērtības ik gadu uzskrūvē nodokli tādos apmēros, ka īpašnieki, vairs nespēdami samaksāt, spiesti pārdot savus īpašumus.

Kā skaidro Solvita Zvidriņa, ar šīm pārmaiņām VZD būtiski mainītos pati kadastrālās vērtēšanas sistēma. Līdz šim Kadastra likumā noteikts, ka īpašumiem noteiktajām kadastrālajām vērtībām jābūt līdz 85% apmērā no tirgus vērtības. Bet turpmāk šīs vērtības būtu pielīdzināmas un atspoguļotu šo īpašumu tirgus vērtību. Tādējādi no 2020. gada kadastrālās vērtības celtos visu īpašumu veidiem. Bet tām vairs nebūtu tiešas ietekmes uz nekustamā īpašuma nodokli.

Kadastrālo vērtību pielīdzinot īpašuma tirgus vērtībai, mazāk būtu krāpniecisku darījumu. Vairs nebūtu jēgas uzrādīt darījumu līgumos mazākas summas, lai samazinātu valstij maksājamos nodokļus un nodevas.

Viņasprāt, kadastrāo vērtēšanu nodalot no nekustamā īpašuma nodokļa aprēķiniem, rastos iespēja taisnīgāk piemērot jau pašlaik likumā ierakstītos nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, piemēram, vientuļiem pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm, ģimenēm ar maziem ienākumiem un citām iedzīvotāju grupām.

“Iesniedzot pašvaldībā nodokļa atvieglojumu piešķiršanai nepieciešamos dokumentus, šī kārtība ļautu par mantotu, senāk klajā laukā vai meža vidū uzceltu ģimenes privātmāju, kas pašlaik atrodas pilsētas labākajā rajonā, aprēķināt tādu nekustamā īpašuma nodokli, kas nebalstītos uz īpašuma kadastrālo vērtību, kas laika gaitā ir ievērojami pieaugusi,” skaidro VZD vadītāja.

Kā zināms, šādas “specvērtības” nodokļa aprēķinam Latvijā jau ir ieviestas 2016. gadā, mēģinot ar administratīviem paņēmieniem ierobežot VZD izplānoto strauju nekustamā īpašuma nodokļa kāpumu lauku zemei, par ko protestēja zemnieki. Tiesa, pagaidām gan tikai tiem zemes īpašumiem laukos, kuriem Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā kāds no reģistrētajiem nekustamā īpašuma lietošanas mērķiem ir lauksaimniecība, mežsaimniecība vai ūdenssaimniecība.

No 2016. gada par trim hektāriem lielākam zemes īpašumam nekustamā īpašuma nodokļa aprēķini balstās uz vērtību, kas nepārsniedz 10% no aizvadītajā gadā noteiktās īpašās kadastrālās vērtības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam.

Pašlaik noteikts, ka šāda kārtība būtu spēkā līdz 2026. gadam, ja vien kārtējo reizi negroza likumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Latvija laikam ir viena no retajām valstīm, kur šodien nezini kādi nodokļi būs rīt! Nekādi nevari ilgtermiņā paredzēt par ko un cik liels nodoklis būs rit, līdz ar to zūd dzīves stabilitāte.

 2. vai patiesi… pamodās, ka kaut kas nav kārtībā… bet kam tad par īpašumu vērtēšanu un nodokļu slogu būtu jātur rūpe…? pašķirojam vēl.. jā ēka uzcelta pirms 2000.gada – mazais maksājums, ja pēc – lielais… ja kaimiņš savu māju jūrmalā veiksmīgi par uzturēšanās atļaujām notirgojis, kaumiņi no savām apkārtnes būdiņām var tīties prom – nodoklis uzlido līdz zvaigznēm… vai, pretējā gadījumā, pamata nodoklis ir nesamaksājams, ja rāpus neaizlien uz pašvaldību un neizprasi atlaides par sociāli (vai asociāli) handikapētu stāvokli… vai nevar kaut kā vienkāršāk, saprotamāk – kā pie cilvēkiem…?

 3. kāds nezin kādā valstī dzīvo? vienkārši pašreizejā kārtiba kad kadastru piesaistija tirgum kļuva jau smiekliga pasaules acīs kad mantrausibas dēļ kadastrs auga grieztos. tagad ievieš ‘speciālu lielumu”kuru vares skrūvet augšā ne no viena nekautrejoties. ja kāds iedomājas ka nodokļi samazināsies, tas var iet ārsteties uz tveika ielu

 4. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Cik ilgi vēl izmantos LLU doktora disertācu 2006g ,ko izstrādāja V.Paršova kas pašreiz ir obligāta Valsts augstskolu studentiem un irēdņiem . Pēc Latvijas lūgumiem ar PTO un OECD zeme un būve IR PRECE un Valsts [VZD} NEDRĪGST iejaukties tirgus ekonomikā.

 5. “Kadastrālo vērtību pielīdzinot īpašuma tirgus vērtībai, mazāk būtu krāpniecisku darījumu. Vairs nebūtu jēgas uzrādīt darījumu līgumos mazākas summas, lai samazinātu valstij maksājamos nodokļus un nodevas.”

  Viņiem tikai rūp, lai viņiem samaksā naudu viņiem nerūp tautas labklājība, šis citāts to skaidri pierāda!

 6. Latvijā tas tikai palielinātu nekustamā īpašuma nodokli, jo patreiz kadastrālā vērtība vairākkārt mazāka nekā reālā tirgus vērtība.

 7. Izskatās atkal kaut kas tiek shēmots – ja cilvēks nopērk nekustamo īpašumu par miljonu – tad šim jaunīpašniekam nodoklim arī vajadzētu būt no ši miljona, savukārt tādam darījumam nevajadzētu ietekmēt pārējos īpašumus, kas atrodas blakus šim par miljonu nopirktajam – un blakus esošajiem īpašumiem nodoklim nevajadzētu būtiski palielināties… bet šeit izskatās tiek strādāts pie tā, lai daudzmiljonus vērto īpašumu jaunīpāšnieki īpašnieki atkal varētu izvairīties no lielu nodokļu maksāšanas… ?

 8. “Kadastrālo vērtību pielīdzinot īpašuma tirgus vērtībai, mazāk būtu krāpniecisku darījumu. Vairs nebūtu jēgas uzrādīt darījumu līgumos mazākas summas, lai samazinātu valstij maksājamos nodokļus un nodevas.”

  Ārprāts kādas muļķības! 😀 Vai viņi tiešām domā, ka mazākas darījumu summas uzrāda, lai nebūtu jāmaksā tie 2% valsts nodeva? Nu tas ir vienkārši smieklīgi! Mazākas darījumu summas uzrāda, jo pārdevējs negrib maksāt kapitāla pieauguma nodokli, kas no šī gada sastāda jau 20%. Šādi darījumi, kur ir skaidrās naudas līdzdalība un tiek uzrādītas mazākas darījumu summas, veido lielu daļu no kopējā darījumu skaita un valsts budžetam iet garām daudzi jo daudzi miljoni.

 9. Ir vairākas ziņas un visas sliktas !
  Pavērtējam, kas ir persona Zvidriņa ? Manuprāt tipiska Latvijas ierēdne, kas skatās valdošajiem politiķiem mutē un vienmēr gatava izpildīt viņu politiskos uzstādījumus un šobrīd tie ir – rudenī būs vēlēšanas tāpēc nekādu slikto ziņu !
  Un tāpēc lēmums ir neko neatrisinošs – iesaldējam, jeb citiem vārdiem sakot ir reāla problēma, bet politiķi tā vietā lai meklētu risinājumus pasaka ka tos varbūt meklēs kau kad vēlēk !

 10. “.. VZD izplānoto strauju nekustamā īpašuma nodokļa kāpumu lauku zemei…”

  Valsts Zemes Dienesta kompetencē nav nodokļu jautājumi, šī rindkopa absolūti garām.
  Vērtības pacēla, jo jau 2014.gadā lauksaimniecībā izmantojamā zeme vairs nemaksāja ap 500EUR par hektāru…

 11. Neticu,ka tas slogs tautai būs mazāks.Valdība tik plāno kā no tautas noplēst vairāk un vairāk.To pierāda 2018.gads:OIK elektrībai,pieslēgums gāzei,atkritumu izmaksu pieaugums,ūdens vada un kanalizācijas pieslēgšanas izmaksu nereālais pieaugums,māju energoefektivitātes pārbaudes augstās,mistiskās cenas,
  dārzeņu un augļu PVN neredzamie 5 %,produktu cenu straujais kāpums veikalos……..

 12. Njā… Un, KURŠ būs tas visgudrais, kurš noteiks mistisko “tirgus vērtību”?
  Atkal PRUDENTIA tiks pie “pētījuma, analīzes un kosultacijas” pasūtījuma? ;P

 13. NIN salidzina ar citam eiropas valstim,bet kapec nesalidzina pensiju apmerus?pensionaram no ta vieglak nepaliek,no ta jau mazas pensijas sis NIN ir jamaksa ja negribi but izliktam!pie mums nekas mazaks nepaliek ! ja ir nodoklos izmainas tad ar kapumu!to musu ieredni p-ieprot!

Draugiem Facebook Twitter Google+