Kultūra
Literatūra

Kādēļ Andreja Upīša “Zaļā zeme” ir “divreiz rakstīta grāmata”?4


Andrejs Upīts 30. gadu beigās.
Andrejs Upīts 30. gadu beigās.
Andrejs Upīts 30. gadu beigās.

Piektdien, 16. februārī plkst. 18 Aizkraukles pilsētas kultūras nama vestibilā tiks atklāta izstāde “Divreiz rakstīta grāmata”, kas veltīta latviešu rakstnieka Andreja Upīša (1877–1970) piemiņai, LA.lv uzziznāja Memoriālo muzeju apvienībā.

93 gadus ilgajā, radoši piesātinātajā mūžā Andrejs Upīts sarakstīja 21 romānu, desmit noveļu un divus dzejas krājumus, 30 lugu un dažus garstāstus, taču romāns “Zaļā zeme” (1945) vairāku apstākļu dēļ kļūst ne tikai par autora pazīstamāko darbu, bet arī paša rakstnieka vērtējumā nozīmīgāko artavu – ne velti Andrejs Upīts ir apgalvojis, lai viņam neliekot kapakmeni, jo viņa piemineklis ir mūža darbs – romāns “Zaļā zeme”.

Kādos apstākļos top romāna manuskripts? Kādēļ tieši Otrā pasaules kara laikā rakstnieks nolemj pievērsties savam bērnības laikam – 19. gadsimta nogalei? Kas notiek ar latviešu literatūru 20. gadsimta 40. gados? Kādēļ romāns ir rakstīts divreiz? Vai romāns ir joprojām aktuāls mūsdienās? Atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem varēs rast, apmeklējot izstādi Aizkraukles pilsētas kultūras namā.

Izstādi veidojis Andreja Upīša memoriālais muzejs (Memoriālo muzeju apvienība) un dizaina birojs H2E. Izstāde būs apskatāma līdz 31. maijam. Ieeja bez maksas.

LA.lv