×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
29. jūlijs, 2015
Drukāt

Kādēļ ārsti un medicīnas studenti smēķē, ja zina, cik tas ir kaitīgi? (11)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Mediķiem vajadzētu būt tiem, kas vislabāk apzinās to, cik veselībai kaitīga ir smēķēšana. Piemēram, Lielbritānijā gandrīz neviens ārsts nesmēķē. Tomēr vairākās valstīs, piemēram, Itālijā, smēķē gan medicīnas studenti, gan ārsti. Kādēļ tā? Medicīnas personālam tieši vajadzētu būt tiem, kas dod padomu un palīdz atmest smēķēšanu pacientiem, norādījusi Marija Sofija Kataruza Oksfordas universitātes žurnālā par veselību.

Ja tabaku izgudrotu šodien, tās produktiem nevajadzētu tikt legāli pārdotiem. Tirgū nav neviens cits produkts, kurš būtu ar tik augstu toksīnu un kancerogēnu līmeni.

Pasaules Veselības organizācija lēš, ka vairāk nekā 5 miljoni iedzīvotāju mirs smēķēšanas dēļ.

Kad 2012.gadā tika veikts Eirobaromentra pētījums par eiropiešu attieksmi pret tabaku, atklājās, ka smēķēšanas izplatība vislielākā ir Grieķijā- 40%. Bet vismazākā Zviedrijā- 13%. Itālijā un Nīderlandē smēķē 24% aptaujāto.

Pētījums, kas publicēts 2010.gadā, atklāja, ka Itālijā no medicīnas personāla smēķē 44%. Proporcija attiecībā pret nesmēķējošajiem salīdzinot ar situāciju kopumā valstī ir vairāk nekā dubultā. Smēķē ne tikai māsiņas -48%-, bet arī ārsti- 33,9%-, medicīnas studenti- 35%- un absolventi- 52,9%.’

Šis atklājums attiecas ne vien uz Itāliju, bet līdzīga situācija ir arī Spānijā, Polijā un Vācijā.

Pētniece pieļauj, ka smēķēšana mazāk izplatīta starp ārstiem ir tieši tādās valstīs kā ASV, Austrālija un Lielbritānija tāpēc, ka tās ir ekonomiski attīstītākas valstis. Šo izskaidrojumu gan nevar attiecināt uz tādām jaunattīstības valstīm kā Ķīna vai Indija, kur ir ļoti augsts smēķējošu vīriešu skaits- ap 50%.

Itālijas pieredze atklājusi paradoksu: lai gan šī valsts bija viena no pirmajām, kura ierobežojusi smēķēšanu iekštelpās publiskās vietās un kas izraisījis to, ka sabiedrībā kopumā samazinās smēķētāju skaits, – šis ierobežojums nekā nav iespaidojis mediķus, jo viņu ieradums palicis nemainīgs.

Šī patiesi ir problēma, kas būtu jārisina. Statistika parāda, ka mediķi, kuri paši smēķē, retāk stingri ieteic smēķēšanu atmest saviem pacientiem vizīšu laikā.

Aptaujās tie smēķējošie mediķi teikuši, ka viņuprāt viņiem ir citas svarīgākas prioritātes par palīdzību pacientam atmest smēķēšanu.

Pētījums 2012.gadā parādīja, ka Itālijā tikai 14% smēķētāju ir saņēmuši padomu no ārstiem atmest smēķēšanu.

Pētnieki tā arī nav sapratuši, vai patiesi mediķi neiesaka pacientiem atmest smēķēšanu tāpēc, ka tie nezina vai ka tie netic tam, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai. Iespējams, šim jautājumam medicīnas studiju procesa laikā pasniedzēji nepievērš pietiekami uzmanības.

Pētījums Japānā atklāja, ka 80% medicīnas studenti neuzskatīja par nepieciešamu aizrādīt pacientiem par smēķēšanu, ja vien tiem nav kāda ar smēķēšanu saistīta slimība.

Tomēr realitātē smēķētāji jau ir slimi, jo tiem ir atkarība no nikotīna, uzskata Kataruza.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

  1. Vai ārsti var kaut ko izdarīt ja nepilngadīga persona smēķē?

  2. Man reiz gadījās viena zobārste, kas man laboja zobus un acīmredzot, bija tikko nopīpējusies, jo visu laiku virs manas galvas jutu viņas smirdīgo, nopīpēto elpu…. fui, tas tiešām bija pretīgi… es pie viņas vairs nekad negāju.

  3. Kāda kādam daļa gar to, ko daru?! Gribu smēķēju, negribu nesmēķēju! Nav jau neviens tāds muļķis ka nezina ko nodara cigaretes cilvēkam..Kā kāds var ko aizliegt? Esam katrs pieaudzis cilvēks un katrs pats zinam ko daram..pff, visur pārgudras ”mammas un tēti” saradušies, jasmejas!

  4. Tādēļ, ka pieaudzis cilvēks PATS nosaka, kas viņam kaitē, bet kas ne …

  5. JAMPAMPIŅI, JŪS - Atbildēt

    Pīpēt iemāca 6 – 7 gadu vecumā, kamēr puišelim pat sapņos nerādījās, ka būs ārsts !

  6. Tā arī rakstā neatrodu nevienu atbildi uz virsrakstā uzdoto jautājumu…

  7. Latvijā arī ļoti daudz medicīnas studentu un ārsti smēķē

Draugiem Facebook Twitter Google+