Latvijā

Kādēļ dakstiņu jumta segums Latvijas tirgū ir unikāla vērtība?0

Ikviena ēka ir unikāla. Katrai ēkai, neskatoties uz to, cik sen tā ir restaurēta, ir savs šarms un harizma. Taču arvien biežāk ir sastopama tendence tiekties pēc klasiskām vērtībām, jo šīs vērtības nenoveco. Arī mājas jumta segums ir viena no ēkas sastāvdaļām, kas veido mājas vizuālo kopskatu. Un viens no vizuāli viskrāšņākajiem jumtiem noteikti ir dakstiņu jumts. Jau no seniem laikiem bagāto muižnieku ēkas rotāja tieši šis jumta segums, tādā veidā tika uzsvērts ēkas iedzīvotāju turīgais materiālais stāvoklis. Arī mūsdienās vairums ēku rotā tieši dakstiņu jumta segums, kas ir unikāls ar savu estētiskumu, kvalitāti un demokrātisko cenu.

Dakstiņu jumta seguma estētiskums slēpjas tā vienkāršībā, kas mijas ar eleganci. Vēsturiski ēku jumtiem tika izmantoti tieši “S” formas māla dakstiņi, kas ir kļuvuši par klasiku arī mūsdienās. Lai mājai radītu vēsturisku tēlu, bieži vien izmanto tieši šādu dakstiņu kopijas. Protams, mūsdienās ir parādījušies jauni dakstiņu dizaini un veidi, tādēļ ikvienam ir iespēja izvēlēties savam mājas stilam piemērotāko dakstiņu jumta seguma pārklājumu.

Dakstiņu jumta segums ir siltumizolējošs. Pat viskarstākajās vasaras dienās ēka neuzkarst, un ziemā – saglabā siltumu. Un arī skaņas izolācija ir viena no dakstiņu svarīgām priekšrocībām – lietus, krusas un vēja laikā nav dzirdamas laikapstākļu izraisītas skaņas, līdz ar to mājas iemītniekiem nav jāsatraucas par to, ka varētu tikt traucēts mājas miers. Jebkurā gadījumā, ja ir vēlme nodrošināt simtprocentīgu skaņas izolāciju, ir iespēja iegādāties zem dakstiņiem ieklājamu zemsegumu, kurš nodrošina pastiprinātu un izteiktu skaņas izolāciju.

Vēl viena būtiska priekšrocība ir dakstiņu remontēšana, ja rodas kādi bojājumi jumta segumā. Ja ir bojāts kāds dakstiņš, nav nepieciešamība domāt par visa jumta seguma maiņu. Vienīgais, ko ir nepieciešams darīt, ir nomainīt bojāto dakstiņu.

Dakstiņi ir unikāli ar savu ilgo kalpošanas laiku, kas ir aptuveni 100 līdz 150 gadu, tādēļ jumta segums ir katra mājas īpašnieka vienreizējs dzīves pirkums. Tieši tādēļ jumta segums ir jāizvēlas kvalitatīvs, un nevajadzētu aprobežoties ar izmaksām. Galvenā prioritāte ir kvalitāte – jo kvalitatīvāks jumta segums, jo mazāka iespēja, ka tas būs jāremontē.

Dakstiņu jumta ierīkošana nav sarežģīts process. Dakstiņi tiek klāti uz koka latojuma, kas ir piestiprināti pie jumta konstrukcijas. Dakstiņi savā starpā ir pieāķēti, līdz ar to tiek notur viens otru virzienā no lejas uz augšu. Lai dakstiņi tiktu pasargāti no ārējās vides ietekmes, tie tiek piestiprināti pie latojuma ar skrūvju un naglu palīdzību. Šis klājums ir īpašs ar to, ka gaiss brīvi plūst zem dakstiņiem, līdz ar to tiek nodrošināts, ka tajos neuzkrājas mitrums.

Katram dakstiņu modelim ir savs minimālais uzklāšanas leņķis. Klasiskais jumta klāšanas leņķis sākas no 14 grādiem. Jo stāvāks ir leņķis, jo drošāks tas ir. Ja jumts ir stāvs, tiks nodrošināts, ka lietus un citi nokrišņi labāk plūdīs uz leju.

Mūsdienās ir izveidojies stereotips, ka dakstiņu jumta segums ir ļoti dārgs. Jāatceras, ka, domājot par izmaksām, ir jāņem vērā jumta seguma uzklāšanas kopējas izmaksas, jo dakstiņu uzklāšanai nav nepieciešams plašs klāsts un sortiments ar papildus materiāliem, tādēļ, sazinoties ar speciālistu, jūs pārliecināsieties, ka dakstiņu jumta seguma kopējās izmaksas, salīdzinot ar citiem jumta segumiem, ir adekvātas.

Lai atrastu savām finansiālajām iespējām un personiskajām vēlmēm atbilstošako jumta segumu, ir ieteicams sazināties ar speciālistu.

LA.lv