×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. februāris, 2016
Drukāt

Kādēļ Krievijai būtu vajadzīga Latgale? (51)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Aizvadītajā nedēļā plašu ievērību izpelnījās britu raidsabiedrības BBC dokumentālās fikcijas žanra filma “World War Three. Inside the War Room”, kurā attēlots Krievijas provocēts konflikts Latgalē, kas noved pie konfrontācijas ar NATO un atomkara. Tā kā to veidojusi britu sabiedriskā televīzija, saprotams, ka tā neatspoguļo Apvienotās Karalistes nostāju, bet tajā var manīt vēsmas, kuras valda Eiropas drošības politikā. Savus secinājumus pēc BBC filmas noskatīšanās intervijā žurnālistiem Mārim Antonevičam un Ģirtam Vikmanim sniedz NATO Stratēģiskās komunikācijas Izcilības centra direktors, bijušais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

M. Antonevičs: – Kādi ir jūsu secinājumi par BBC filmā attēloto situāciju?

J. Sārts: – Pirmkārt, jāuzsver, ka BBC ir britu sabiedriskā raidsabiedrība un tai ir svarīgi, lai pārraidēm būtu augsti reitingi. Filmas producents ir specializējies “armagedona” stila scenāriju veidošanā – iepriekš viņš veidojis līdzīgas filmas par Londonas satiksmes sistēmas sabrukumu un veiksmīgu ASV prezidenta atentātu. Konkrētā filma ir veidota tā, lai beigtos ar šokējošu iznākumu. Uztveru to par izklaides žanru.

Ģ. Vikmanis: – Tomēr šis “izklaides” žanrs iedvesmojas no realitātes?

– Daļēji. Filmas par britu superaģentu Džeimsu Bondu bieži ir labs atskaites punkts. Piemēram, cilvēkus uztrauc kiberuzbrukumi, un šis sižets vēlāk parādījās kādā no Bonda filmām. Mediji mēģina sajust, kas ir aktuāls auditorijai, un tad pārspīlētā veidā izspēlē to filmā, lai radītu rezonansi un diskusijas sabiedrībā. BBC filma, kurā attēloti notikumi Latvijā, radīta Apvienotās Karalistes iekšējam patēriņam un sasaucas ar diskusiju Lielbritānijā par kodolarsenāla jautājumiem.

M. Antonevičs: – Vai šādas filmas parādīšanās liecina, ka britu sabiedrībā valda satraukums par drošības situāciju Eiropā?

– Filmas tapšana liecina par saikni ar realitāti – par kopīgo drošības situācijas pasliktināšanos Eiropā un it īpaši Baltijas jūras reģionā. Šaubos, vai cilvēki būtu bijuši gatavi nopietni apspriest šādu jautājumu vēl pirms divarpus gadiem. Tas parāda fundamentālas pārmaiņas – ne tikai Baltijas valstīm, bet arī visai Eiropai. Tagad to sākuši vērtēt ne tikai drošības ekspertu aprindās, bet jau plašākā sabiedrībā.

– Par filmu izskanējis daudz kritikas, līdz pat atziņai, ka tai vispār nevajadzēja tapt. Taču vai jūsu vadītais centrs no tās var gūt arī kādas vērtīgas atziņas?

– Filma ir attiecīgā gaismā parādījusi Krieviju, un var just, ka Krievijai nepatīk šī loma. Slikti ir tas, ka filma nerada pārliecību par drošību reģionā, tā veicina sa­traukumu. BBC iestudētajā “vingrinājumā” piedalījušies respektabli cilvēki – kādreizējie lēmumu pieņēmēji. Pēc filmas varam izdarīt secinājumus par lēmumu pieņemšanas procesiem NATO.

Filmā redzam, kā strādā Krievijas hibrīdstratēģijas. Rietumos dažādi sabiedrības procesi un lēmumu pieņemšana ir caurspīdīgi, taču par to, kā Krievijā tiek pieņemti lēmumi, varam izteikt pieņēmumus, jo viss notiek šaurā lokā. Savā ziņā tas ir Krievijas trumpis, kāda nav demokrātiskām sabiedrībām. Es jau teicu, ka aicinu filmu vairāk uztvert kā izklaidi. Autori to veidojuši, balstoties uz savām zināšanām, un vairākās vietās viņi kļūdījušies.

Pievienot komentāru

Komentāri (51)

 1. Krievijai vajadzība nav vajadzīga ! Krievijai saprāts nav arguments ! Dod D – vs , lai Latvijā būtu savādāk !

 2. Vai tad Abrene nebija Latgale,vai tad Krievijas Tuvas autonomais apgabals nebija PSRS anektētā Tuvas Tautas Republika,PESR sabiedrotā Otrajā pasaules karā?

 3. Noskatījos to BBC filmu par Latgales separātistiem, kas faktiski ir Krimas scenārija atkārtojums. Krieviem tas nepatīk, jo filma parāda, ar kādām metodēm viņi darbojas, lai kaut ko dabūtu sev. Bet pārējai pasaulei tas bija pamācoši. Otrs mērķis bija parādīt, kā Rietumos notiek LĒMUMU PIEŅEMŠANA krīzes situācijās. Un faktiski tas ir viņu Ahileja papēdis, jo notiek nepārtraukta spriedelēšana un diskusijas, lēmumi netiek savlaicīgi pieņemti un tiek PAZAUDĒTS LAIKS. Pa to laiku pretinieks rīkojas. Nezinu, vai Eiropas politiķi to saprata ( Pildegovičs un Kreituse komentējot šo filmu to noteikti NESAPRATA!). Ārkārtas situācijas prasa ātru, izlēmīgu un adekvātu rīcību un amerikāņi to saprot, kamēr eiropieši tendēti uz lielu spriedelēšanu (ka tik kaut kas nenotiek!). Ir jābūt izlēmīgai, praktiskai rīcībai un līdztekus jāved dialogs ar pretinieku, lai ierobežotu esošo konfliktu, nevis jākultivē sevī bailes un neziņa un jādod pretiniekam bonusi.

 4. Filmas top ar nolūku, ar pareģojumu. Tā tas bija ASV ar uzbrukumu torņiem – bija filma vai apraksts. Filma dod mācību, kā rīkoties utt., kā gatavoties.
  Krievijai nav vajadzīga Abrene, nav vajadzīga Latgale, vajadzīga Krima, bet tai vajadzīgs terorizēt citas valstis un tautas, naidot un karot, kaut pa sīkumiem, izrādīt savu nekaunību un varenību. Vai Krivijai vajag Kurīļu salas? Nē, bet tracināt Japānu – vajag. Krievijai, diemžēl ir okupantu valsts, žandarms un dzīvotājs uz citu tautu rēķina un bagātībām, apzagt citus,neprotot izmantot savas bagātības.

 5. Krievi pagrābjot Abreni, norāva lažu, jo tad būtu otr valoda krievu, bet tagad nekā.

 6. Krievi pagrābjot Abreni, norāva lažu, jo tad b

 7. F A K T S 9. februāris, 2016 16:59 – labāk uzēd asinsdesu,pielidejs.

 8. Kam aiziet mūsus nodokļi, ja pat bēŗnu ar sāpīgu zobu Latvijā tikai par naudu ārstē?

 9. par "tautas republikām" Atbildēt

  Brīvību baškīriem, burjatiem, čečeņiem, dagestāniešiem, ingušiem, kabardiešiem, kalmikiem, karēliešiem, čerkesiešiem, jakutiem, mariiem, mordoviešiem, osetiešiem, tatāriem un udmurtiem.

  • Вот вы у них самих сначала бы и спросили. У всех перечисленных вами народов, есть свои автономные образования, от республики до округа, в составе России, с широком спектром полномочий.

   • Pilniigas muljkjiibas. Visa Maskavas impeerijas vareniiba balstaas uz mazo, ar dazhaadaam nelietiibaam un noziegumiem pakljauto tautu zemju negjeeliigas izlaupiishanas. Pashaa Krievzemee (Rusj) nav itin nekaa. Un visas taas “polnomochijas” ir blefs, arii mees savulaik vareejaam “baudiit” taadas priveleegjijas, taapeec lieliski zinaam, kas tas par zveeru. ASV prezidents Reigans to sauca par ljaunuma impeeriju, bet vinjam nebija taisniiba, jo patiesiibaa taa ir visiistaakaa saatana impeerija.

    • Да что вы говорите. Вы то, судя по всему, так и застряли в том времени в своей эмиграции.

     • Tebe njeponjatj. Ti nje latishi I nje burjat.

     • > AG 11. februāris, 2016 07:36
      Да неужели! А вам значит всё понятно сразу по определению, исключительно на основании вашей национальности? Очень спорно.

   • Aizbrauc pie burjatiem un tad Tu redzēsiet, kas ir avtanomija i palnamocjija v Rossiji.

    • Да и съезжу, если будет время и оказия, не вопрос. Вы то сами там были или только по телевизору видели, а?

 10. LV 9. februāris, 2016 16:51
  Atbildēt

  Filmu neskatijos , bet nosodu , visu kas šķeļ sabiedribu nosodu.sauciet nani par trolli.

  nav tevi svešais jāsauc, jo tu jau tas kremļa pintiķis esi

 11. Filmu neskatijos , bet nosodu , visu kas šķeļ sabiedribu nosodu.sauciet nani par trolli.

 12. Vai Krievijai ļoti vajadzīga bija Abrene? Protams,ja runājam tikai par Latviju vien!

 13. Redz kā troļi uzreiz ir pamodušies, kā mākonis nāk virsu. Ilgi guļiet dāmas un kungi. Vai nu Vešņakovs aizkavējies sagatavot tekstus?

  • Neviens nespēs aizkavēt “veiksmes stāsta” veidotājus! Sekojiet Zolitūdes traģēdijas tiesas prāvai – un sārto kungu “izklaidējošajām” filmām par 3. Pasaules karu.

 14. .................... Atbildēt

  tikai principa dēļ, viņiem tādu latgaļu pilna krievija, ta’ nevienam to latgali nevajag, parazītu menedžments

 15. Pierobežniece Anna Atbildēt

  bbc mērtkaķi uztaisa filmu, bet Latvijas ierēdņi tērē Latvijas valsts budžeta naudu, lai to propogandas murgokumu atreferētu. Pēc tiesas un taisnības šiem darboņiem bija jāpieprasa publiski atvainoties latvijas tautai.

 16. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Pretīga propoganda. Es kā šīs valsts pilsone un tautas sastāvdaļa, jūtos pazemota, ka par manu valsti taisa filmu, kurā karo un iznīcina šo valsti. amerikosu stilā. Kāds ir šādas filmas mērķis – dodiet naudu latviešu nejēgas un pērciet amerikosu sarūsējušos tankus. varbūt noderēs. Un filmā ir fragments, kurā augstu stāvoša nato amatpersona saka ka viņšpersonīgi grib iznīcināt konkrētu skaitu krievu. vai tā nav propoganda un vēlme iznīcināt arī Latviju? – te arī dzīvo krievi.

  • Kad briti ir izvilkuši Kremļa slepeno plānu Baltijā un taisījuši filmu, tad Krievijas TV šausminās, kā tā var. Jau rīt gatavojāmies ”atbrīvot” Latgali un tad Latviju un … Un te kaut kāds BBC un visu gaismā – filmā. Tas jau satrauc Putina fanus kā tur, tā te. Tad jau vairs nesanāks tiešās TV reportāžas no ”atbrīvotās ” Latgales – viss jau redzēts. Šausmas…
   Parādiet šo filmu Latvijas TV un redzēsiet kāda spiegšana būs! Tad pie viena arī Čaplina ”Lielo diktatoru”‘…

   • Taadi idioti ,kaa Pilsonis ignoree patieso situaaciju un ir akli un kurli liidz brriidim ,ka jaas vinja sievas verdziibaa vediis beernus un pashus puudees pagrabaa par lieku vaardu .Idiots !

  • Krievi kā utes – dzīvo visur! Un kas būtu jā tās pa laikam neiznīcinātu? Padomā par to “latvijas pilsone”.

  • Ko tu Anniņ vēlējies – lai rāda, ka pierobežnieki ar asarām acīs sagaida “atbrīvotājus”? Vai arī visi klusē tik ilgi, kamēr šādi vai līdzīgi notikumi redzami dzīvē? Filma nav izcila, taču diezgan patiesa daudzos aspektos.
   Dīvaini gan – kas liek krievu troļļiem ar lielu iedvesmu noliegt iespēju, ka Krievija varētu gribēt iebrukt Latvijā?

 17. Piekritu Sarta Kunga teiktajam,bet visdrosak mes justos,ja cilvekiem neatkarigi no tautibas un regiona,kura vini dzivo butu normals darbs un ienakumi.Tad nebutu vispar runas par to,ka Latgale ir iespejamas provokacijas un kads veletos Latgales pievienosanos citai valstij.Uz sadiem jautajumiem loti labi ir atbildejis Ilvess,ja stradnieks no Narvas aprinka sanem alga 1,500 euro,tad nekada propaganda uz vinu nevar iedarboties.

  • Вот именно, самый простой и самый действенный способ защиты страны. Дайте людям работу и возможность содержать свои семьи в благосостоянии. И никакой враг не страшен.

 18. Cik daudziem ir agri no rīta jāceļas slaukt govis, cept maizi, tīrīt ceļus saņemot pāris simtus eiro, lai pabarotu un nodrošinātu sātīgu dzīvi daudzajiem Latvijas Sārtiem.

  • ceļos pirmdien 5os, ceturtdien – piektdien sešos, lai sēstos pie datora un nopelnītu pāris tūkstošus sev un nodrošinātu pabalstus daudzajiem vaimanātājiem.
   Ja gribi dzīvot vienādi nabadzīgi ar citiem, brauc uz Ziemeļkoreju.
   Man priekš mūsu armijas un NATO naudas nav žēl, atpakaļ pie krieviem nekad, nekad, nekad.

   • Malace, npērc vēl duci vecu bruņumašīnu no angļiem. Patiesībā tās domātas tautas nemieru apspiešanai- jebkurš pat vācu laika Panzerfaust to pārvērš par brīnumsvecīti. Bet visi gudrie spriedelētāji, atbildiet- kāds Krievijai profits no Baltijas iekarošanas? Barot 6 milj. iedzīvotāju, no kuriem puse nelojāla un vēl kādi 10 000 sabēguši mežos, lai šautu mugurā no stūra? Naftas mums nav, meži jau nocirsti, ostas bezjēdzīgas, jo pēc Baltijas aneksijas NATO noteikti aiztaisītu Skageraku. Vienīgais hipotētiskais- lai Narvā un Zilupē neizvietotu tuvās darbības kodolraķetes. Taču, kamēr to nav, nav arī casus belli.

 19. Filma ir laba.Bet ,kapec launuma imperijai butu vajadziga Latgale ,Riga jau ir vinu rokas Rezekne tapat. Neticat? Pameginiet ar anglu un latviesu valodas zinasanam dabut labu darbu Riga.Pameginiet dabut pozitivu atbildi no Rigas birokratiem ,ja nav pazisanas un nesat SC “arodbiedriba” Ostas un dzelzcels ir daleji Kremla cilveku rokas – ligumi uz 49 gadiem. Latvijas mediji paniski baidas par to rakstit.Rietumu investorus Riga nelaiz ieksa.Rietumos to zina ,tapec nemegina te ienakt.

 20. Krievijai ir visas iespējas izveidot ne tikai,, Latgales tautas republiku,, ,bet arī Rīgas un Jūrmalas tautas republikas lai pēc tam ietu vēl tālāk.Latvijas varturi kārtīgi piestrādājuši lai šis projekts izdotos.Neuzskaitīšu kas tika un netika darīts no varturu puses lai tā būtu,tas izlasāms daudzās avīzēs( jeb ,,mēdijos,,-cik pretīgs šis apzīmējums) tieši un,, starp rindām,,.

  • …un lai pēc tam ietu vēl tālāk un izveidotu Roņu salas Tautas republiku, kas kalpotu kā placdarms iebraukumam Lībiešu krastā ar visām no tā izrietošām sekām. Pazīstam viņus.

 21. Iespējams, ka pareizticīgie Latgalē saskatījuši jauno armagedonu? Vispār jautājums “Kādeļ Krievijai būtu vajadzīga Latgale” varētu iegūt balvu gada muļķīgāku jautājumu konkursā. Kādeļ viņai bija vajadzīga Abrene, Kurili? Krievs tādus ieguvumus vērtē augstāk par labām kaimiņattiecībam un tā ir atbilde uz visiem jautājumiem. Izvērtē to, kas vājāks un savāc! Tas notiekās no pirmajām Krievijas pastāvēšanas dienām. Šodien praktiski visa krievijas tauta dzīvo par nolaupīto dabas resursu rentu, neko pate neražojot, tikai bišķi tēlo ražošanu, un visi krievi to labi saprot. Tāpēc jau tāda piekrišana Putina politikai, proti, citādi viņiem neizdzīvot.

  • Вам что, завидно что ли? У России есть ресурсы, а вас нет. Так в Курземе вроде скважины бурили и на шельфе тоже. Так ищите дальше. А вдруг…

 22. Pēc āfrikāņu tautas pasakas.

  Lauva lepni pastaigājas pa mežu, satiek žirafi:
  – Hei, garkājainā! Kurš te mežā ir pats skaistākais
  – – Tu, lauva!
  Lauva lepni iet tālāk, ierauga zebru un jautā:
  – Hei, strīpainā! Kurš mežā pats gudrākais?
  – Tu, lauva!
  Iet lauva lepni tālāk pa mežu, ierauga ziloni un jautā:
  – Hei, snuķainais! Kurš mežā ir pats drosmīgākais?
  Zilonis ar snuķi sagrābj lauvu aiz kakla un sviež no visa spēka dīķī. Lauva lēnam skurinādamās, lien laukā no dīķa un saka:
  – Nu, nevajadzēja jau tā nervozēt, varēji vienkārši pateikt : „Nezinu!”

  Filma tieši demonstrēja Kremļa Putina slepeno plānu Baltijā – Latvijā. Par to , ka tas tā ir bijis , liecina vēstnieka uztraukums un reizē uzsaukums Putina faniem Latvijā.
  Parīt jau varētu taisīt Tautas republiku Latgalē un to, kā tas notiks, jau filma parādīja. Traucē tikai teiciens – daudzi teiks – tas jau kā tai filmā. Un vairs nebūs ne pārsteigums, ne jaunums, bet tikai vājš, Kremļa fanu izpildīts publikai smieklīgs atkārtojums …
  Ja nopietnāk , Latvija NATO – tur arī iederas āfrikāņu pasaka anekdotes veidā ar dziļu zemtekstu.

 23. Tā filma ir provokācija. Nav izslēgts, ka Pūķina nacistiem ir “savi cilvēki” arī BBC. Neaizmirsīsim par Kembridžas slavenajiem spiegiem, kas palīdzēja Staļinam. Par šo propagandas darbu uztraukties un spriedelēt par to ir tieši tas, ko Kremļa kungi vēlas.

  • Конечно провокация. Но только чисто английская и для английской же аудитории и предназначенная. Не для нас. Мы для них просто пушечное мясо, неизбежные жертвы на тактическом поле боя.

 24. Бред сивой кобылы! Нашли же «эксперта» на жаловании. Он вам таких страшилок наговорит, лишь бы только оправдать увеличение расходов на оборону. Обыватель, открой пошире глаза от страха и раскошеливайся, плати, плати, плати.
  Мираж говоришь?! А что ж вас так трясёт от страха то, а?

  • Nepaliec galīgi smieklīgs.

   • В фильме уничтожают эту страну, нас с вами, в урагане ядерной войны. Вам это кажется смешным? Разве смерть огромного количества людей может быть смешной?! Побойтесь бога!

    • Grafist, neuztraucies, vismaz Krievijas atomieroči krievus Latvijā neaiztiks. Visi latvieši tiks iznīcināti, krievi paliks dzīvi! Latgale Krievijai vajadzīga, jo Krievijā krieviem trūkst dzīves telpas, ir šausmīga pārapdzīvotība!

     • НЕ считаю возможным шутить по такому поводу. Война это не повод для шуток, а жизнь человека бесценна, даже ваша.

  • muļķīc, ņeprot raxtit.

  • Pats esi parashnieks un ..! Paskaties filmu Limuziins Jaanju nakts Kraasaa ! Varbuut atcereesies cik stulbs esi palicis pa shiem gadiem .

Draugiem Facebook Twitter Google+