Kādēļ tomāti plaisā? 0

“Tomāti pērn izauga lieli (lielākais laikam svēra 687 g) un ļoti garšīgi, bet kādēļ tie plaisā? Šķirnes nosaukumu nezinu, jo katru gadu audzēju no paša iegūtām sēklām, arī pagājušajā gadā tā bija. Varbūt tā ir šķirnes īpatnība? Vai tomēr audzēšanas vaina?” 
Alberts Āboliņš Valmierā

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Tomātu plīšanu izraisa virkne faktoru, kas parasti darbojas vienlaikus. Patiešām, nosliece uz plaisāšanu ir šķirnes īpatnība, modernie hibrīdi ir ievērojami izturīgāki par brīvās apputes šķirnēm. Tomēr liela nozīme ir arī audzēšanas apstākļiem.

Parasti tomāti plīst vasaras beigās, kad dienas ir siltas (pat karstas), bet naktis kļūst garākas. Siltā augsnē saknes paliek aktīvas arī naktī un burtiski dzen augšā ūdeni. Bet tumsā mitrums no lapām neiztvaiko, tādēļ augļos nonāk pārmērīgi daudz ūdens un vienkārši pārplēš šūnas. Šo parādību veicina arī tomātu laistīšana vakaros.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Šūnu elastīgumu ietekmē kalcijs un kālijs. Ja augs cieš abu šo elementu trūkumu, augļi plīst vairāk.

 

Liekā ūdens nonākšanu augļos veicina arī pārāk lielas slāpekļa devas. Lietojot minerālmēslus, papildmēslojuma devu ir iespējams aprēķināt precīzi, turpretī siltumnīcās, kur tomātu audzēšanai lielākoties izmanto organisko mēslojumu, tieši augustā no augsnes atbrīvojas slāpeklis. Tas tur rodas mikroorganismu darbības rezultātā, šis process nav kontrolējams un nav vadāms. Kopā ar slāpekli augs uzņem vairāk ūdens, kas savukārt saplēš šūnas.

Šūnu elastīgumu ietekmē kalcijs un kālijs. Ja augs cieš abu šo elementu trūkumu, augļi plīst vairāk. Taču nelaime tā, ka šie elementi ir antagonisti un savstarpēji konkurē. Lai augs saņemtu abus, ir svarīgi dot tos optimālā proporcijā. Interesanti, ka arī šī optimālā proporcija ir atkarīga no šķirnes: dažām šķirnēm vajag vairāk kālija, citām – kalcija. Lielaugļu tomātiem (arī garenajiem un plūmītēm) parasti ir augstākas prasības pēc kalcija nekā šķirnēm ar apaļiem vidēja lieluma augļiem.

 

Kā to novērst?

• Labāk izvēlēties hibrīdās šķirnes, kas ir izturīgas pret plaisāšanu. Sēklu tirgū piedāvā vairākas lielaugļu šķirnes, piemēram, ‘Buran F1’, ‘Rally F1’, ‘Jasminia F1’. To sēklas, protams, nav no lētajām, bet raža un tās kvalitāte ir augstāka.

• Tomāti jānodrošina ar kalcija mēslojumu, sevišķi svarīgi tas ir vasarā, kad karstums traucē kalcija uzņemšanu augā. Jūlijā pāris papildmēslošanas reižu caur lapām ar kalcija nitrātu vai lapu mēslojumu CalMax ne tikai mazinās sausās galotnes puves rašanos, bet arī aizsargās augļus no plīšanas. Veicot smidzinājumu, ir svarīgi, lai šķidrums nonāktu uz jaunajiem augļiem, tātad vairāk jāapstrādā auga augšējā daļa.

Reklāma
Reklāma

• Siltumnīcās, kur lieto kūtsmēslus un kompostus, augustā jāpalielina fosfora un kālija devas mēslojumā, lai mazinātu ūdens uzņemšanu augā.

• Tomāti jālaista regulāri, nelielās devās, labāk rīta pusē. Ja tas nav iespējams, laistīšanu veic, vēlākais, līdz plkst. 18.00, lai augs paspētu izmantot ūdeni dienas gaišajā laikā. Laistīšanai labāk izmantot aukstu ūdeni, kas atvēsina augsni un saknes, tādējādi augs uzņems ne pārāk daudz ūdens.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.