Kādi ir jauniešu atkarību paradumi?
 0

Linda (vārds mainīts), 15 gadi: 
”Es nesmēķēju, bet esmu pamēģinājusi. Ballītēs sanāk iedzert. Ar draudzenēm lietojam sidru vai džinu, arī saldo alu. Puiši mūsu kompānijā parasti dzer šņabi vai alu. Iedzert sāku 13 gadu vecumā. Man ir gan draugi, gan draudzenes, kas smēķē, bet tā ir viņu izvēle.

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Nesmēķēju, jo, kad pamēģināju, nepatika. Man arī ļoti nepatīk tas, kā tiem, kas smēķē, pēc dūmiem smird drēbes un mati. Zālīti neesmu pīpējusi un to arī nedarīšu. Pazīstu cilvēkus, kas to dara regulāri, gandrīz katrā ballītē, man tas riebjas, jo viņi pēc tam pretīgi uzvedas. Daudzi domā, ka zālīte īsti nav narkotikas, bet esmu dzirdējusi, ka lielākā daļa narkomānu ir sākuši tieši ar zālītes lietošanu.”

 

Gatis, 
17 gadi:
 “Es pīpēju aptuveni trīs gadus. Kādreiz sanāca retāk, bet tagad dienā aiziet trīs četras cigaretes. Zinu, ka nav veselīgi, bet pierasts. Mans vecaistēvs visu mūžu pīpē, un vēl tagad 70 gados viņam nav nekādas vainas. Arī iedzert sanāk pa nedēļas nogalēm. Vairākas reizes esmu pamēģinājis zāli, bet nekāda prieka nebija, tikai slikti palika, tāpēc vairāk negribu. Es uzskatu, ka katrs ar savu veselību dara, ko grib. Es nevienu nenosodu, tāpēc arī man nepatīk, ja mani kāds sāk mācīt dzīvot. Vecāki it kā oficiāli nezina, ka es pīpēju, bet zinu, ka nojauš. Man tāpat drīz būs 18, un viņi tur neko nevar mainīt.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Sintija, 
13 gadi: 
”Nesmēķēju. Pamēģinājusi, protams, esmu. Tas bija pirms gada – kopā ar māsīcu. Domāju, ka nav cilvēku, kas kādreiz nav pamēģinājuši uzpīpēt. Un tas ir normāli, jo, kamēr nepamēģinās, nesapratīs, kas tas ir un vai patīk. Šad tad iedzeru, bet tas notiek ļoti reti, klases vakaros vai kādos citos pasākumos. Zālīti smēķējusi neesmu. Daudzi klasesbiedri smēķē cigaretes, bet nedomāju, ka arī zālīti. Uzskatu, ka man nav kaitīgu ieradumu, jo iedzeru ļoti reti un nedaudz. Arī pieaugušie ik pa laikam svētkos iedzer. Klases meitenes, kas vairāk tusējas kopā ar puišiem, dzer biežāk un daudz, vairākas arī pīpē. Smēķēšana, manuprāt, ir daudz kaitīgāka par iedzeršanu, jo parasti to dara katru dienu. Un par zālītes pīpēšanu vispār nav ko runāt. Tās jau ir narkotikas, un labāk nemaz nemēģināt.”

 

Valdis 
(vārds mainīts), 16 gadi: 
”Kad ejam izklaidēties ar draugiem, šad tad sanāk gan iedzert, gan uzpīpēt. Ikdienā gan ne – tēvs mani no mājas izdzītu, ja uzzinātu. Īsti neatceros, kad pirmo reizi pagaršoju alkoholu, bet uzpīpēju 8. klasē. Neviens jau nav muļķis, visi zina, ka tas ir kaitīgi, bet tik un tā dara. Katrs atbildīgs par savu veselību. Man liekas, daudzi to dara tieši tāpēc, ka nedrīkst. Bet es domāju, ka arī tad, kad būšu pilngadīgs, diez vai ikdienā pīpēšu. Drīzāk tāpat kā tagad, tikai pa tusiņiem. Tikai tad nebūs jāslēpjas un jāuzmanās, lai vecāki neuzzina. Man personīgi ļoti nepatīk, ja meitenes pīpē, bet tādu ir daudz. Vismaz sev nekad negribētu meiteni, kas pīpē. Ar zālīti vai kādām narkotikām neesmu saskāries un, ja arī būtu izdevība, to nedarītu. Tas ir pārāk nopietni un bīstami.”

 

Ginta 
(vārds mainīts), 16 gadi:
 “Es smēķēju un pa ballītēm iedzeru. Sāku pīpēt 14 gados. Dzert biežāk arī sāku ap to pašu laiku, bet pirmo reiz stipro iedzēru jau kaut kad senāk. Iedzerot parasti ir jautrāk un interesantāk. Pēc ballītēm vienmēr ir ko atcerēties. Kāpēc pīpēju? Īsti nezinu. Pēc skolas vienkārši gribas uzpīpēt. Tagad, kad atnācu mācīties uz Rīgu, nav arī jāslēpjas. Kopmītnēs neviens nevaktē kā pamatskolā. Ar skolas biedriem no vecākajiem kursiem vienmēr var sarunāt, lai nopērk gan cigaretes, gan alkoholu. Gandrīz visi mani kursa biedri pīpē. Ir daži, kuriem pazīstamie ved lētākas cigaretes no Baltkrievijas. Zālīti gan neesmu mēģinājusi.”

 

Fakti

* Aptuveni trešā daļa Latvijas bērnu vecumā virs 13 gadiem alkoholu lieto regulāri un daudz, turklāt 90% atzīst, ka tā iegāde viņiem nesagādā grūtības.

* Kopš 1991. gada pieaug meiteņu īpatsvars, kas mēģinājušas smēķēt, un visbūtiskāk šis pieaugums ir manāms 15 gadu vecumā, un patlaban šajā vecumā vismaz reizi nedēļā cigareti izsmēķē piektdaļa meiteņu un puišu.

Slimību profilakses un kontroles centra dati

Reklāma
Reklāma

* Latvijas Ārstu biedrība un 
vairākas alkoholisko dzērienu nozares nevalstiskās organizācijas parakstījušas vienošanos, kas paredz kopīgi mazināt nelegālās dziras pieejamību un jaunatnes iespējas iegādāties alkoholu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.