Foto – Timurs Subhankulovs

Kādi ir pirmie iespaidi par jauno pāvestu? 0

Zbigņevs Stankevičs, 
Rīgas arhibīskaps metropolīts:
 “Pirmais iespaids, protams, bija pārsteigums, jo, lai arī kardināls Horhe Mario Bergoljo bija viens no favorītiem 2005. gada vēlēšanās, šoreiz viņš nebija priekšplānā. Kad biju vairāk uzzinājis par viņu, pārņēma prieks.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Skatoties internetā tiešraidi no Vatikāna Svētā Pētera laukuma, redzēju – kad pāvests parādījās, cilvēki priecājās un jutās uzrunāti caur viņa vienkāršību, tiešumu un arī nepretenciozitāti. Iepazīstoties ar kardināla H. M. Bergoljo līdz šim paveikto, redzu, ka viņš ir ļoti labi sagatavots savai misijai, jo ir vispusīgi izglītots: pirmā profesija – ķīmiķis, pēc tam studējis literatūru, psiholoģiju, filozofiju un teoloģiju. Ir bijis vairāku mācību iestāžu rektors. Bez tam viņu padziļināti interesē garīgā dzīve, un viņam ir bagātīga pastorāla pieredze. Būdams kardināls, viņš atteicies no personiskās automašīnas un lietojis sabiedrisko transportu, pats sev gatavojis ēst.

Būtisku savas mācības daļu viņš ir veltījis Jēzus Kristus žēlsirdības tēmai, ko centās īstenot arī savā dzīvē. Viņam ļoti rūp vienkāršā cilvēka vajadzības, kā arī slimu cilvēku vajadzības. Viņš nekaunējās doties apmeklēt AIDS slimniekus jau 2001. gadā, mazgāja viņiem kājas un skūpstīja tās, un tas ir pilnīgs Kristus žests. Svētais Francisks tieši tā bija attiecies pret spitālīgajiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunais pāvests, izvēloties vārdu Francisks, parāda savas prioritātes un to virzienu, kādā baznīcai būtu jāiet. Tas nozīmē – vienkāršība, nepretenciozitāte, vienlaikus – prieks un iekšējā brīvība; pozitīva attieksme pret cilvēkiem, pret dabu. Jo svētais Francisks ir arī ekoloģijas aizbildnis. Šis pāvests ir cerības zīme. Argentīnā un visā Latīņamerikā baznīcā ir daudz jaunu cilvēku, un tas ir liels potenciāls.”

 

Andris Marija Jerumanis, 
priesteris, Lugāno (Šveice) Teoloģijas fakultātes un Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta profesors:
 “Katra pāvesta vārds ir kā darbības programma. Jaunais pāvests pieņēmis Franciska vārdu, un, to izvēloties, viņš gribējis likt mums saprast, ka jāatjaunojas garīgi, no iekšienes. Domāju, tas būs pirmais, uz ko viņš virzīs kristiešus. Pāvests ļoti iespaidīgā veidā vispirms aicināja – lūgsimies par bijušo pāvestu, un pēc tam viņš teica – lūdzieties par mani, pēc tam došu jums svētību. Tas parāda garīgo virzību. Kad viņu 1998. gadā iecēla par arhibīskapu Buenosairesā, viņš atsacījās dzīvot bīskapu pilī, bet noīrēja mazu dzīvoklīti, kur dzīvoja kopā ar savu palīgbīskapu.

Un vēl – Francisks I vienmēr ir meklējis pazudušo avi, visgrēcīgāko cilvēku ir pacēlis, nekad nav nostūmis uz leju.”

 

 

Jānis Vanags, 
Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps: 
”Sekojot līdzi, ko dažādu valstu televīzijas kanāli rādīja pēc jaunā pāvesta ievēlēšanas, vispirms bija pamanāms prieks, kas valdīja cilvēkos: “Mums ir pāvests!” Un es domāju, kāda tā ir svētība, un lai Dievs dod, ka baznīcā un arī valstī var tā mīlēt savus vadītājus. Jaunā pāvesta uzruna bija fascinējoša savā vienkāršībā un cilvēcībā. Man likās interesanti, ka viņa pirmā izglītība esot ķīmiķis. Ir ķīmijas zinātnē kaut kāda dievišķa dzirksts – daudzi ķīmiķi kļūst par garīdzniekiem.”

 

Fakti

* Par Romas katoļu baznīcas jauno pāvestu piektajā balsošanas kārtā trešdien ievēlēts līdzšinējais Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo, kurš pieņēmis pāvesta vārdu Francisks.

* 266. svētā Pētera pēctecis ir dzimis 1936. gada 17. decembrī Buenosairesā.

* Viņš ir pirmais jezuīts, kas kļuvis par pāvestu, turklāt šī ir pirmā reize modernajos laikos, kad par Romas pāvestu kļūst katoļu garīdznieks, kurš nenāk no Eiropas.

Reklāma
Reklāma

* Pirmo reizi baznīcas vēsturē pāvests izvēlējies vārdu Francisks.

* Savā pirmajā īsajā uzrunā jaunais pāvests pajokoja, ka viņa brāļi kardināli ir devušies pēc pāvesta “gandrīz uz pasaules malu”. Tāpat viņš aicināja visus ticīgos lūgties citam par citu, lai pasaulē valdītu brālība. Viņš aicināja tautu lūgties arī par jauno pāvestu. Taču pirms uzrunas kopā ar visiem klātesošajiem viņš lūdzās par emeritēto pāvestu Benediktu XVI. Beigās deva savu apustulisko svētību.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.