Pasaulē

Kadirovs ielūdz visus latviešus apmeklēt Čečeniju5


Čečenijas prokremliskais līderis Ramzans Kadirovs
Čečenijas prokremliskais līderis Ramzans Kadirovs
Foto – AFP/LETA

Čečenijas autonomās republikas prezidents Ramzans Kadirovs, reaģējot uz iekļaušanu Latvijas “Magņitska sarakstā”, ielūdzis visus latviešus ciemos uz Čečeniju.

Par to Kadirovs šodien paziņojis savā kanālā sociālajā tīklā “Telegram”. Latvijas “Magņitska saraksts” stājās spēkā pagājušonedēļ, kad iebraukšanu Latvijā 49 personām liedza ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

“Interesējos, kā iebraukt Latvijā, apejot kontrolpunktus. Tāpēc, ka apmeklēt Latviju bija manas dzīves mērķis,” sūkstās Kadirovs.

Viņa rakstītajā jaušama izsmejoša attieksme attiecībā pret Latviju. “Vispār esmu ļoti satraucies, notikušais neliek man mieru. Nedz nervus nomierina izjādes, nedz prieku dod treniņi, un arī mūzika nepalīdz atraut sevi no domas, ka nevaru doties uz mīļo Latviju (..),” raksta Kadirovs.

Kadirovs ar ielūgumu latviešiem doties uz Čečeniju, cenšas paust savu “morālo pārākumu”, un šīs kārts izspēle ir ierasta prakse Krievijas propagandas vēstījumos.“Nu ko, ja jau Latvija mums pasludina sankcijas, mēs, kā pēc citām tradīcijām un vērtībām audzināti ļaudis, aicinām visus latviešus ciemos uz Čečeniju,” piebilst Kadirovs.

Viņš apgalvo, ka redz, Saeima pieņemot lēmumu par sankcijām, neesot ņēmusi vērā “Latvijas tautas intereses, bet vēlējusies izdabāt zilonim. Ko gan citu var izdarīt mopsis?” savas žults izgāšanu turpina Kadirovs.

Vēstījuma beigās Kadirovs izspēlē Krievijas propagandas izmantoto vēstījumu, ka Baltijas valstis lēmumus pieņem, balstoties uz Rietumu sabiedroto norādēm. ASV vārdu gan Kadirovs nenosauc, tomēr piemin ziloni, un tas ir ASV prezidenta Donalda Trampa pārstāvētās republikāņu partijas simbols.

Kadirovs savukārt ir Kremlim un Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam sevišķi tuva persona, un reizēm nāk klajā ar neoficiāliem paziņojumiem, lai aizstāvētu Krievijas oficiālās varas politiku.

Čečenijas līderis politiskajā komunikācijā ļoti iemīļojis sociālos tīklos, jo sevišķi “Instagram”. Viņa vēstījumi bieži izcēlās ar agresīvu saturu, piemēram, Krievijas opozicionāru Mihailu Kasjanovu kādā ierakstā viņš attēloja mērķa vidū, bet citā, “iestājās” par Krievijas humoristiem.

Tomēr pagājušā gada beigās viņa profilus “Instagram” un “Facebook” slēdza. “Facebook” Kadirova kontu slēgšanu pērn pamatoja ar “juridisku pienākumu”, kas izriet no ASV noteiktajām tirdzniecības sankcijām. Kadirovs vēstījumus turpina izplatīt sociālajā tīklā “Telegram”.

“Magņitska saraksts” pieņemts arī ASV, Kanādā, Apvienotajā Karalistē, Lietuvā un Igaunijā. Parasti sarakstā iekļautajām personām valstis var piemērot sankcijas, kuras izpaužas kā liegums iebraukt kādā no tām vai pieejas liegšanā šo valstu finanšu sistēmai.

Krievijas advokāts Sergejs Magņitskis, darbojoties fondā “Hermitage Capital”, savulaik atklāja sistemātiskus korupcijas gadījumus Krievijas tiesībsargājošajās iestādēs – to darbinieki bija piesavinājušies valsts naudu 5,4 miljardu rubļu apmērā. Tiek uzskatīts, ka atriebjoties šīs personas iedarbinājušas savā rīcībā esošos administratīvos resursus un organizējušas jurista kriminālvajāšanu, par naudas piesavināšanos apsūdzot pašu Magņitski. Juristam pirmstiesas izmeklēšanas izolatorā tika liegta pienācīga medicīniskā aprūpe, un viņš nomira astoņas dienas pirms termiņa, kad viņš būtu bijis jāatbrīvo vai jātiesā.

Saistītie raksti

Savulaik ASV 2012. gadā tapušajā “Magņitska sarakstā” tika iekļautas Krievijas Iekšlietu ministrijas amatpersonas, tiesneši, izmeklētāji un citas iesaistītās personas. Vēlāk sarakstam pievienotas arī tādas ietekmīgas personas kā Krievijas Izmeklēšanas komitejas vadītājs Aleksandrs Bastrikins, kā arī bijušā Krievijas Federālās drošības dienesta aģenta Aleksandra Ļitviņenko slepkavībā aizdomās turamie – Andrejs Lugovojs un Dmitrijs Kovtuns. Pērnā gada beigās sarakstā iekļauts arī odiozais Čečenijas autonomās republikas līderis Ramzans Kadirovs.

LA.lv