Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Vai atbalstāt stingrākus ierobežojumus smēķētājiem? 6

Valdība atbalstījusi likumprojektu, kas paredz aizliegt smēķēt arī automašīnu salonos un kabīnēs. Kā šo normu vērtē sabiedrībā – smēķētāji un nesmēķētāji?

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Artūrs Skrastiņš, Dailes teātra aktieris (smēķē darbā): “Es šo aizliegumu vērtēju pozitīvi. Uzskatu, ka jebkurš likums, kas ierobežo smēķēšanu, ir labs. Ja runājam konkrēti par aizliegumu smēķēt automašīnā, domāju, ka tas ir pareizs lēmums arī no satiksmes drošības viedokļa, jo cigarete novērš uzmanību no ceļa. To es zinu pēc paša pieredzes, kaut arī mašīnā cenšos nesmēķēt. Tiesībsarga teiktajam, ka tā ir ielaušanās privātajā telpā, kopumā nepiekrītu, jo šeit ir runa par cilvēku dzīvību, ar kuru riskē, ja cilvēks pie stūres smēķē. Jo tad jau varētu teikt, ka arī dzēris var stūrēt savu mašīnu. Protams, ar likuma palīdzību vien smēķēšanu nesamazinās – tas ir no katra paša atkarīgs, bet es uz šiem ierobežojumiem vairāk skatos kā uz dzīvības glābšanu. Katram cilvēkam ir savi iemesli, kāpēc viņš smēķē, un skaidrs, ka cilvēkam vajag kaut kādas atkarības. Viens daudz ēd bulciņas, otrs smēķē, trešais dara vēl kaut ko citu.”

Juris Miņins, bloga “Lielsunstiprs.com” galvenais redaktors (nesmēķē): “Ir ļoti labi, ka tiek virzītas iniciatīvas par smēķēšanas ierobežošanu. Taču, šķiet, ideja ir diezgan negatava. Tiek izdomāti aizliegumi, kas ierobežo cilvēka rīcības tiesības “savā teritorijā”. Kas tad būs nākamais? Aizliegs smēķēt arī savā dzīvoklī vai mājā. Trūkst stratēģiskā redzējuma. Varbūt aizliegumi nemaz nav tas formāts, kādā jānotiek cīņai pret smēķēšanu. Ir jārada vide, kurā mainās sabiedrības attieksme. Stāsts ir par alternatīvām un kopējo nostāju pret apreibinošo un atkarības izraisošo vielu lietošanu. Piemēram, TV, žurnālos, portālos ik dienu popularizē reibumu, kādā atrodas “sabiedrības krējums”, un tas veido cilvēka apziņu un formē uzskatus. Tā vietā ir jāsporto, jāatrod hobiji, citas veselīgas aizraušanās. Pats esmu mēģinājis smēķēt, taču nonācu pie vienkārša jautājuma – ko tas man dos? Neesmu atradis nevienu pozitīvu iemeslu, lai smēķētu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Sergejs Dolgopolovs, partijas “Saskaņa” Saeimas deputāts (smēķē, bet reti): “Ir muļķīgi aizliegt cilvēkam smēķēt savā mašīnā, kamēr viņš tajā atrodas viens pats. Tas nav adekvāts lēmums. Jau sen ieviesti dažādi ierobežojumi, un nedomāju, ka pie bargākiem noteikumiem būs labāka uzraudzība un rezultāti. Ierēdņiem vienkārši nav ko darīt, tāpēc izgudro visādas muļķības. Tiesībsarga viedoklim pilnīgi piekrītu – šis lēmums ir ielaušanās personīgajā telpā. Domāju, ka svarīgākais ir audzināšana – ja smēķēt nebūs moderni un skolēniem būs citas nodarbošanās, tad arī būs vieglāk risināt šīs lietas. Pats smēķēju reti un atteikties no cigaretes motivē veselības stāvoklis – bija mirklis, kad nevarēju smēķēt un es arī to nedarīju.”

Dans Ādminis, “Baltic Taxi” taksists (nesmēķē): “Uzskatu, ka šis likums ir brīvās telpas atņemšana un cilvēktiesību pārkāpums, jo trešā persona iejaucas privātajā dzīvē. Varbūt drīz arī par gaisu maksāsim? Pēdējā laikā akcentu liek uz mūsu bērniem, bet pat muļķim skaidrs, ka ar mazu bērnu mašīnā neviens tāpat nesmēķēs. Likt sodus arī nav gluži adekvāti, jo trūkst cilvēku, kas varētu smēķētājus izsekot un kontrolēt. Izskatās, ka valdībai visi līdzšinējie mēģinājumi ierobežot smēķēšanu nav izdevušies un tā pārgājusi pie drastiskām metodēm. Smēķēt jau tā nevar gandrīz nekur. Mani novērojumi – cilvēki nesmēķē mazāk, drīzāk situācija pasliktinās, jo arvien vairāk jauniešu sākuši smēķēt. Pats nepīpēju, jo neredzu tam jēgu – lieki līdzekļu izdevumi un veselības bojāšana.”

UZZIŅA

* Valdība atbalstījusi Veselības ministrijas izstrādāto likumprojektu, kas paredz nopietnāk ierobežot tabakas produktu izplatīšanu un nosaka stingrākas prasības ražotājiem.

* Likumprojekts paredz Latvijā turpmāk aizliegt jebkurā reklāmā attēlot personas smēķējam. Noteikts smēķēšanas aizliegums dažādās vietās: uz dzīvokļu balkoniem, ja kādam no mājas iedzīvotājiem ir pretenzijas; kafejnīcu āra terasēs un citās publiskās vietās, ja kādai personai ir iebildumi; transportlīdzekļu salonos un kabīnēs. Noteikts aizliegums smēķēt bērna klātbūtnē.

* Tiesībsargs Juris Jansons plānoto aizliegumu smēķēt privātajās automašīnās vērtē kā nesamērīgu no cilvēktiesību aspekta, saucot to par ielaušanos personīgajā telpā.